Vyzkoušejte chytání na method feeder, placatá krmítka si každoročně oblíbí více a více rybářů

kapr ulovený na method feeder
Foto: redakce

Method feeder jede na vlně popularity. Lov s placatým krmítkem zajímá stále více rybářů a dokonce se v něm pořádají závody.

Aby taky ne, když jde o vysoce intenzivní způsob lovu, který vyhovuje zájemcům o krátké vycházky plné úlovků i těm, kteří si rádi počkají na trochu většího kapra. Právě s kaprem je method skvělá kombinace, jelikož si díky němu můžete za malou chvíli sáhnout na pár pěkných ryb.

Nemyslete si ale, že je method feeder automaticky fungujícím způsobem lovu všude. Někdy ryby neberou a nedá se nic dělat. Přesto se s ním můžete velmi snadno přizpůsobit široké škále okolností a s trochou cviku si zachytat skoro vždy a často velmi dobře.

Čím se liší method od klasického feederu?

Používá se montáž se speciálním krmítkem. Nebojte se ale, nejde o nic speciálního ani drahého. Na rozdíl od klasických klecí a dalších uzavřených krmítek, je metoďácké otevřené. Má jen několik žeber, které pomáhají přidržet směs při letu a dopadu na vodu.

Po doklesání na dno se ale správně navlhčená krmítková směs rychle vysype do okolí, čímž se vytváří krmné místo. S pomocí přesného nahazování a klipování vlasce si snadno uděláte krmné místo, které stáhne ryby z daleka.

Intenzita přehazování totiž může jít až do několika minut, během nichž už má smysl montáž stáhnout a nahodit znovu. Skoro se dá říct, že method může být opravdu aktivní metodou rybolovu. Můžete samozřejmě nechat montáž ležet ve vodě déle, žádné hodinové zírání na policajty se zde ale nemusí odehrávat,

Univerzální sestava na method feeder:

Univerzálnost samozřejmě neexistuje. Vyloženou chybu ale neuděláte s podobným vybavením:

  • Prut na feeder, např. délka 360 cm – 80 gramů
  • Naviják ve velikosti 4000
  • Vlasec vhodného průměru (na běžné kapry cca 0,20 – 0,25 mm)
krmítka na feeder
Method feeder krmítko

Sestavení montáže zvládne začátečník bez problémů

Na methodu je krásné, že montáž nevyžaduje žádný zvláštní skill ani laborování. Krmítko je průběžné, což značí se jím vlasec provlékne. Jako zarážka slouží obratlík. Pokud si koupíte sadu krmítek, často dostanete speciální obratlíky rovnou také.

Krmítka nejsou přehnaně drahá a nejsnazší je nakupovat je právě v sadách. Obratlík jde většinou napůl zarazit do krmítka, čímž vzniká poloprůběžná montáž. Není to srkačka protože ryba obratlík z krmítka vytáhne. Počáteční odpor ale pomůže rybu seknout.

Na method se ryba totiž zasekne skoro sama. Tomu přispívá návazec, který se váže v délce maximálně 10 cm.

Method feeder montáž
Placaté krmítko na method feeder. Foto: archiv redakce

Nástraha na háčku nebo vlasu se rukou nebo v přiložené formičce vmáčkne do směsi a ve vodě se drží přímo na zakrmeném místě. Jako nástraha se užívá menší boilies, wafters, pelety ale můžete samozřejmě na háček napíchnout například obyčejnou kukuřici.

Methodový mix se často skládá ze stejných směsí jako boilies

Do krmítka se používá methodový mix, což je speciálně namíchaná směs pro method feeder, která je často založená na stejném základě jako například směs na boilies.

Můžete ale použít směs vlastní. Základem je zde pomalé navlhčení směsi tak, aby byla na pohled sypká ale po zmáčknutí držela na krmítku.

Na method ovšem možná není od věci udělat směs poněkud lepivější. Musíte to ovšem vychytat aby směs po chvíli začala z krmítka padat.

Když vytáhnete krmítko ve stejném stavu jako před náhozem, je něco špatně.

Místo krmítkové směsi můžete zkusit také mini peletky, které po navlhčení drží na krmítku. No a pokud jste fajnšmekři, dá se všechno kombinovat.

Jak namíchat krmení na feeder

Method mix + pelety, nebo mix s klasickou krmítkovkou  a několik druhů pelet v různých velikostech a chutích.

S tímto vším nezbývá než napěchovat směs a nástrahu do krmítka, nahodit a nechat krmítko vyklesat. Záběry často chodí velmi rychle. Důležité je trefovat se na stejné místo, k čemuž pomůže umění klipovat vlasec.

Pokud se delší dobu nedočkáme záběru a máme vše připravené jak se patří, což vzhledem k jednoduchosti MF montáže, nebývá problém, můžete zkusit změnit místo.

Aktuální novinky pro lov na method najdete pod tímto odkazem na shopu Parys.cz

Method může být poměrně akční metodou i co se přesunů týče, zejména v období mimosezony není možné ryby očekávat všude.

Zde pořád platí známé přísloví “Změna místa, ryba jistá”.

Čtěte také: Kokosy na methodu: český film o MS v method feederu

4 důvody, proč mě baví chytání ryb na method feeder

1 Comment

  1. Vynález století. Pruběžné krmítko ať už s trubičkou nebo bez,takhle se chytá už snad 50 let…….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.