Jak vážu základní method feeder montáž

Method feeder montáž
Placaté krmítko na method feeder. Foto: archiv redakce

Moderní pololžená na stojatých vodách používá speciální druh krmítek se specifickým návazce. Navázat method feeder montáž ale není nic složitého, v podstatě se dost podobá montáží s klasickým krmítkem. Má ale svoje typické znaky.

Method patří na stoják, kde funguje nejlépe. Používá se při něm nejčastěji průběžná inline montáž, která je pro stojatou vodu nejlepší varianta. Můžeme také říct, že je šetrná k rybám. Při utržení sebou ryba nevláčí krmítko ani žádnou zátěž.

Jak připravit method feeder montáž v několika snadných krocích

Jako první krok začínám s přípravou návazce. Vezmu si vhodný háček, například velikost 8 a připravíme si návazcový materiál v podobě vlasce nebo pletené šňůrky. Nástraha se umisťuje napíchnutím nebo na vlas pod háček. To je na vás a záleží přitom i na druhu nástrahy.

Velikost háčku: Na method se s oblibou dávají různé plovoucí a neutrálně vyvážené nástrahy typu wafters a pop up boilies. Někdy chceme aby nástraha zůstala po uvolnění mixu v těsném okolí hromádky krmení. Pokud nemáte neutrální nástrahu, zkuste použít větší velikost háčku, která popku svoji váhou nepustí nahoru a udrži ji poblíž krmítka.

Délka návazce na method feeder montáž se používá krátká. Rozmezí je asi 5 – 15 centimetrů. Pro příklad vezmu zlatý střed a uvážu deset čísel. 

Navážu háček, případně i s vlasovým přívěsem, když chci použít nástrahu pod háčkem. Na druhý konec návazce připevním obratlík. Existují dvě možnosti jak to provést. První z nich je použít oblíbený uzel clinch nebo svázat smyčku. Poslední varianta je výhodná v tom smyslu, že připravené návazce jen provléknu okem obratlíku a nemusím uzlovat.

Většinou jdu cestou uzlu, jenž mi oproti smyčce šetří návazcový materiál a vytvořit vlastně uzel nezabere skoro žádný čas. Nač taky spěchat.

Obratlík

Velikost obratlíku může hrát svoji roli. Před náhozem se obratlík natlačí do trubičky krmítka, čímž se lehce zafixuje. Při záběru se háček díky tomu může sám zaseknout. Zároveň se při tom obratlík vyškubne z trubičky a montáž je průběžná. K tomu ale musíte mít vhodnou velikost obratlíku, aby to fungovalo. Existují například sady krmítek, kde dostanete zároveň obratlíky příslušného rozměru.

SPodní část krmítka na method
Obratlík se zacvakne do trubičky krmítka, při záběru se vycvakne ven, čímž pomůže zaseknout háček. V e-shopu můžete koupit sadu krmítek, kde je formička i správná velikost obratlíku. Příkladem je sada krmítek od Extra Carp.

Jestli nechcete tuto možnost využít, tak dejte nad obratlík nějaký stopper či korálek pro ochranu uzlu, v takovém případě velikost obratlíku asi roli nehraje. Získáte “čistou” průběžku, jak ji znáte z jiných montáží.

Když už jste v tom vázání návazců, rovnou si udělejte několik do zásoby. Například v různých délkách ať můžete experimentovat v průběhu chytání.

Návazec s háčkem a obratlíkem nyní můžeme položit bokem.

Provlečení krmítka na kmenový vlasec

Krmítko je tzv. inline, takže se na vlasec navlékne skrz trubičku celé. Nic složitého v tom není. Na rozdíl od klasických krmítek ve tvaru spirály nebo těch starých olověných máme ale na methoďáckém krmítku nahoře gumičku, která se navléká na vlasec a pomáhá ochraně kmenu proti zamitání atd.

Plastová trubička krmítka je tvrdá a není prodloužená příliš daleko nad jeho tělo. Bez ochranného návleku to nemusí dělat dobrotu.

horní část krmítka pro method feeder montáž
Gumový kužílek v horní části krmítka na method se provlékne na vlasec a nasadí na trn tvořený koncem plastové trubičky

Jakmile navlékneme gumový převlek tak můžeme přistoupit k upevnění návazce, jenž jsme si přichystali na začátku. Obratlík opět navážu obyčejným clinchem a je na vás, zda obratlík zarazíte do připravené otvoru ve spodku krmítka, nebo použijete montáž s korálkem.

Pěchování krmítka do formičky

Method feeder se odlišuje od klasického feederu nebo položené tím, že se krmítková směs pěchuje pomocí formičky. Jako bábovičky na písku.

Návazec s háčkem a nástrahou vložíme do formy jako první. Poté se do formy nahrne směs a zatlačí krmítko. 

Konstrukce a tvar krmítka zajistí dopad na dno správnou stranou a směs s vtlačenou nástrahou se vždy nachází nahoře. Pokud krmení máte správně navlhčené, tak se už po několika málo minutách začne sypat z krmítka do okolí a nástraha se uvolní. Díky krátkému návazci se drží poblíž směsi.

Ve vodě to působí dost rychle a z těchto důvodů je method feeder výhodný pro krátké vycházky. Klíčové je směs nepřevlhčit, aby se rychle uvolnila z krmítka a lákala ryby. Můžete použít tak různé boostery a atraktanty pro silnější efekt, stačí kápnout například na nástrahu před náhozem.

Šokový návazec a použití při feederu

Za poslední roky prochází feeder vývojem a i method feeder je cesta k lovu větších ryb, ať už kaprů nebo amurů. To sebou nese používání heavy a extra heavy prutů, velkých krmítek nebo zátěží a dlouhé náhozy. V takovém případě se používá šokový návazec podobně jako při chytání kaprů. Upálit těžké krmítko při švihu totiž není vůbec těžké.

V případě lehčích krmítek nebo nahazování na běžnou vzdálenost to ale asi vyloženě nutné není.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.