Velikost háčku na method feeder a jeho tvar

jak navázat háček na fluorocarbon

V následujícím článku se dozvíte, jakou velikost háčku na method feeder zvolit a také probereme různé tvary háčků.

Otázka volby velikosti háčku je vnímána různými rybáři pokaždé jinak. Většina rybářů si nejspíš neláme hlavu a používá podobné háčky ve feedere, v plavané a mnohdy také stejné háčky pro klasickou kaprařinu i method feeder.

Asi to není něco, co by bylo přesně dáno ve smyslu, že musíte mít háček s určením přímo pro feeder. O velikostech a tvarech se ale můžeme pobavit. Nedávno jsme psali článek o velikosti háčků na kapry, kde jsme došli k závěru, že průměrná velikost háčků při lovu kaprů na boilies se pohybuje mezi 4 – 8, s různými výkyvy na obě strany, samozřejmě.

Obecně, se dá prohlásit, že velikost háčku na method feeder bývá menší než například v kaprařině. Souvisí to zejména s používanými nástrahami.

Hlavní kritérium pro výběr rozměru háčku je totiž velikost nástrahy a tudíž u feederu přijde na řadu menší háček, jelikož nástrahy jsou většinou menší (což ale nemusí být pravdou úplně v každém případě).

Lze tedy prohlásit, že na method feeder je rozpětí velikosti háčků menší než u již zmíněné kaprařiny. Osobně mám nejraději háčky ve velikosti 8 – 12, což je prakticky stejné jako když chodím na plavanou, kde také mám za cílovou rybu nejen kapra ale cejna, plotice či reofilní ryby na řece.

Při chytání na větší pelety nebo boilies můžete háček samozřejmě zvětšit, většinou ale vystačíte krásně s menším. Při záseku a zdolávání to nevadí, naopak na menší háčky se lépe chytá s menší nástrahou a jsou nenápadnější.

návazce na kapry z fluorocarbonu avelikost háčku na method feeder

Tvar může také hrát roli, nejen velikost háčku na method feeder je totiž důležitá

Diskuze o tvaru háčků jsou možná intenzivnější než případy, kdy se řeší velikost háčku na method feeder. Tuto otázku si většinou kladou rybáři, kteří na feederu využívají vlasový přívěs. Jaké háčky můžeme vydělit podle tvaru?

Nejčastěji se háčky dělí podle šířky oblouku nebo tvaru raménka:

  • Long Shank – dlouhé raménko háčku
  • Curve Shank – zahnuté raménko
  • Long Curve Shank – dlouhé zahnuté raménko
  • Wide Gape – široký oblouk

Long Shank háčky s dlouhým ramínkem

Toto je takový ten obyčejný háček, který se na první pohled odlišuje pouze delším rovným ramínkem. Osobně jej příliš nepoužívám ale nemám k tomu žádný zvláštní důvod, prostě mám raději ostatní typy háčků.

Curve Shank – zahnutý háček

Další běžný typ háčků. Když se podívám do svých zásob, tak jich vždy pár najdu i když je cíleně již dlouho nekupuji.

Zahnuté ramínko a hrot mířící na očko/lopatku pomáhá lepšímu záseku ryby, uvádí se ovšem, že nepronikne tak hluboko.

Tudíž má poněkud větší riziko spadnutí ryby, což se může projevit u ryb s masitější tlamou jako například kapr. Za určitých okolností se dokonce může ukázat, že se očko háčku zapře o tlamu a páčí háček ven. V praxi si ale myslím, že rozdíl příliš nezaznamenáte.

Do této kategorie patří také Long Curve Shank, což je stejný háček, ovšem s delším ramínkem banánového tvaru. V menších velikostech a při tenčím drátu je však kritizován za nešetrnost vůči rybám, jelikož se může zařezávat.

Wide Gape – háček s širokým obloukem

Háčky se širokým obloukem jsou velmi oblíbené. Proniká hluboko do rybí tlamy, což je důležité právě při použití háčků velikosti 10 a méně, protože u malých háčků je hloubka záseku většinou velmi malá a tento typ háčku lépe drží. 

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.