Clinch uzel – jeden ze základních rybářských uzlů

Clinch uzel před zatažením

Jsou uzly, které jsou natolik známé, že často mnoho rybářů ani nemusí vědět jak se jmenují. Uzel clinch je jedním z nich. Většina z nás se ho naučila už v dětství a používá ho po celý rybářský život. Víme ale jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Clinch uzel má největší výhodu ve své jednoduchosti. Naučí se ho i malé dítě, které teprve začíná rybařit. Stejně tak ho můžeme snadno uvázat i zkřehlými prsty v zimě nebo bez osvětlení za šera.

Používá se hlavně při vázání do očka, čímž nám nejvíce poslouží při přívlači a dalších aktivních způsobech lovu. Princip spočívá v provléknutí vlasce nebo šňůry očkem, několikanásobném obtočení a opětném provlečení konce oběma vzniklými smyčkami.

Tento uzel může být použit k navázání nejen háčku s očkem a umělých nástrah. Hodí se i pro různé karabiny, obratlíky a když přimhouříme oko tak i pro umělé mušky.

Clinch uzel a jeho slabiny

Ne vždy nás může clinch spolehlivě podržet. Kvalita uzlu a jeho odolnost záleží zejména na pečlivém provedení. Jednotlivé závity musí být po dotažení pěkně srovnané jinak je lepší uzel udělat znovu. Precizní práce je nutná hlavně u tenčích vlasců. S nimi se vám může uzel při tahu rozvázat.

Náchylný je též na dynamické rázy při náhozu, kdy se závity zařezávají do sebe. Při použití těžší nástrahy není od věci uzel občas převázat.

Kolikrát omotat vlasec při uzlování?

Toto je výborné téma do diskuze protože na to má každý odlišný názor. Dříve se říkalo omotat alespoň osmkrát, co se dnes říká dětem v kroužcích netuším ale obrázky s postupem vázání uzlu většinou mají otáček méně.

Osobně se ale domnívám, že u tohoto typu uzlu hodně záleží na perfektním zatažení. To se odvíjí od počtu otáček. Dříve proklamovaných osm obtočení bylo ideální pro vlasce, které jsme tenkrát používali v průměru od 0,25 mm a výše.

Dnes máme materiály pevnější a tudíž se nebojíme slabších průměru. Nejvíce to platí u pletených šňůr. U nejslabších průměrů 0,04 – 0,06 bych se pro kvalitní zatažení nebál přistoupit i k více než deseti otáčkám. Podobně je to například u copolymerových vlasců, jenž jsou často vláčné jako úhoř. Méně jak 5 obtočení zde snadno rozvážete silným tahem za volný konec.

Clinch ale jinak funguje výborně, jen je třeba ho vázat pozorně a každý uzel pečlivě zkontrolovat v tahu!

Přečtěte si také: Copolymerové vlasce a jejich výhody

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.