Nedávné setkání feedrařů v Krumlově opět rozšířilo vlny v některých kruzích na Facebooku. Na drby jsou specialisté jinde, nás ale zaujal dlouholetý rozpor mezi ochranou hájených či zimujících ryb a chutí rybařit celoročně, kterou jako rybáři dokážeme pochopit a nesetláváme se s takovým dilematem poprvé..
Tento problém jsme již několikrát naťuknuli hlavně v podobě sporů mezi vláčkaři a muškaři, kde patříme mezi intenzivní vyznavače obou metod. Tentokrát se ale smršť negativních ohlasů snesla na milovníky feederu.
Proč někomu, probůh, vadí setkání feedrařů?
Samotné setkání feedrařů nikomu nevadí. Na facebookové stránce Přátel vod pětilisté růže se ovšem objevila zmínka o velkém počtu rybářů na místě, které v současné době nepovažují za vhodné pro tento druh akcí. Feedraři se o víkendu potkali na Vltavě v centru Českého Krumlova.
Dle dostupných informací z jiných zdrojů, šlo o setkání skupiny rybářů zapojených do závodního LRU feeder.
Spolek PVPR sestává také z rybářů, zejména se však zabývá chovem a ochranou ryb, které jsou nějakým způsobem ohrožené, například salmonidů. Jsou tak k podobným situacím všímavější než běžná rybářská populace. Zároveň mají dobrý přehled o tom, že na tomto konkrétním místě se nachází zimoviště ryb. A to včetně reofilních druhů jako stále ubývající parma.
Zároveň jde o lokalitou značně propálenou v internetovém i televizním prostoru díky produkci známých rybářských osobností. Dle zmíněného facebookového příspěvku se zde lovilo na živočišné nástrahy, což indikuje větší šanci parmu ulovit.
Díky osobním kontaktům v okolí vědí členové spolku o případech vysílených parem, které se v tomto úseku objevují na česlech MVE.
Z morálního hlediska tak nejspíš považují podobný lov za poněkud nešťastný, vzhledem k tom, že lovit cíleně hájené ryby nebo chytat na zimovišti není úplně to pravé.
My k tomu však považujeme za nutné podotknout, že vzhledem k celoročnímu rybolovu se těmto morálním dilematům nelze nikdy úplně vyhnout a nemuselo zdaleka jít o cílenou výpravu na konkrétní rybu.
Pro ilustraci: Například úlovek tlouště nemáte skoro šanci vyloučit v rámci většiny rybolovných technik. Platí to hlavně během jara, kdy se jelci hájí. Stejně tak se v létě s oblibou loví pod jezy.
Zde jsou shromaždiště většiny ryb během letní nízké vody a nedostatku kyslíku. Pokud budeme brát pravidla lovu do důsledků, nemohli bychom chytat podstatnou část roku na velkém množství míst. V praxi ale k omezování rybolovu z těchto důvodů dochází jen minimálně.
Co říká rybářský řád
Vraťme se zpátky k případu setkání feedrařů v Krumlově. Z hlediska rybářského řádu zde čistě teoreticky vyvstává několik problémů. Některé body lov ospravedlňují, za jiné můžete podle nového sazebníku přijít o povolenku na pár měsíců:
- Žádný zákaz lovu ryb zde v danou dobu neexistoval – jít na ryby konkrétně sem ničemu neodporuje
- Existuje však zákaz lovu ryb na zimovištích. Zimoviště zde ale není úředně vyznačené. Pokud i tak rybářský řád považuje lov na zimovišti za přestupek, měl by existovat seznam takových míst, jelikož hospodáři MO a místní o nich zpravidla vědí. Cizí ale rybář místní znalost nemá a může se provinit díky neznalosti zdejších poměrů.
- Taktéž je zakázán cílený lov hájených ryb, přičemž například parma se v jižních čechách hájí celoročně, viz rybářský řád – zde existuje teoretický prostor pro okamžitý postih ze strany RS.
Jak se k podobným výpravám na ryby stavíte vy? Chodíte na místa, kde víte, že jsou ryby shromážděné během horka nebo naopak zimy? Rozmýšlíte si zda cíleně lovit rybu, která je hájená, i když praktikujete chyť a pusť?
A měli jste někdy problém s RS z podobného důvodu? Dejte vědět do komentářů.
Buďte první kdo přidá komentář