10 centimetrů, to je nejčastěji doporučovaná délka návazce na method feeder. Hraje ale nějakou roli pár centimetrů přidat nebo ubrat?
Návazec na method feeder se nestává předmětem zásadních sporů. Klasická rada zní: 10 centimetrů je univerzální a efektivní hodnota pro všechny situace u vody. A je to v podstatě pravda. Ať už chytáme jakkoliv a kdekoliv, délka kolem deseti centimetrů bude v pořádku. Pokud už někdo váže návazec jinak, tak délka se od tohoto standardu příliš neliší. Method není o příliš dlouhých návazcích.
Přesto ale existují situace, kdy stojí za zvážení délku návazce trochu upravit. Svoje myšlenky jak, kdy a proč to dělat zkusím krátce rozvinout v následujícím textu:
Na začátek bych chtěl říct, že není nic cennějšího než vlastní zkušenost. Experimentování mám rád ale pokud máte fungující montáž, s minimem promarněných záběrů a dobře zaseklými rybami, není moc důvod proč něco měnit. Na druhou stranu, pokud vás trápí padání ryb či záseky do prázdna, možná vás bude zajímat jak na tyto nehody může zapůsobit právě délka návazce.
Já sám používám nejčastěji délku návazce v rozmezí cca 8 – 13 centimetrů. Kdy dávám jaký návazec vysvětlím níže. Jen chci ale upozornit, že rozhodně nejde o nějaké dogma ve stylu – příliš krátký návazec způsobí toto nebo příliš dlouhý návazec toto. Method má výhodu, že rozmezí není velké a v průměru jakkoliv zvolený návazec funguje uspokojivě. Z dlouhodobého hlediska si ale myslím, že délka návazce může ovlivnit kvalitu záseku a snížit například riziko vyháknutí při zdolávání.
JIstě neplatí, že na krátký návazec se nedá chytit nebo zdolat pěkná ryba. Stejně tak delší návazec nemusí znamenat méně záběrů atd. V dlouhodobém průměru se ale jisté rozdíly dají vypozorovat.
Kdy prodloužit návazec:
- Při cílení na větší ryby (kapři na soukromáku atd.)
- Při použití větších krmítek
Kratší návazec:
- Lov menších ryb
- Použití menších krmítek
- Při opatrných záběrech
*Nejčastěji používané rozmezí je doporučováno 5 – 15 cm, v praxi ale užívám spíš 7 -13, což se odvíjí i od rozměrů mnou užívaných krmítek, kdy např. není dobré aby návazec krmítko přesahoval.
Velké ryby a větší délka návazce na method feeder?
Čím delší návazec, tím větší ryba? To určitě ne. Mechanika fungování návazce ale může fungovat jinak u velkých ryb. Ve většině případů to samozřejmě nehraje asi žádnou roli. Pro lov klasických kaprů ¨tržní velikosti”, cejnů a další bílé ryby, se délka nemusí moc řešit.
S největší pravděpodobností bude vše fungovat i s velmi krátkými návazci pod 10 centimetrů délky. Method feeder je ale určený na stojaté vody, kde o větší ryby není vůbec nouze. Vzhledem k oblibě heavy feederů a lovu například na soukromých revírech si není od věci připomenout, že na feeder můžeme lovit i pěkné ryby.
Kapr se při rytí v sedimentu staví trochu na čumák a po nasátí nástrahy většinou zase srovnává, pokud nepokračuje v rytí dna dál. Při zvedání se ode dna dochází k pohybu háčku s nástrahou v tlamě. Při kratším návazci se háček dříve zasekne, což můžeme brát jako výhodu. U větších ryb se ale někdy nezasekne úplně dobře. Pár centimetrů navíc dokáže pomoct tomu, aby se háček správně natočil a zasekl jak má.
Určitě nejde říct, že s velmi krátkým návazcem nechytíte nic nebo přijdete o větší rybu. V průměru ale kratší návazce u větších kaprů jsou trochu v nevýhodě a nemá cenu chodit speciálně na velké ryby třeba se sedmi centimetrovým návazcem. Kapraři sice používají taky krátké návazce ale to je trochu jiná montáž, kde nástraha většinou neleží přímo u dna/krmítka a je například pomocí chod rigu nabízená o něco výše. Mechanika sežrání nástrahy může být výrazně jiná.
Kratší návazce jsou lepší na cílený lov bílé ryby, kde naopak kratší návazce podle této logiky mají fungovat lépe. Na drobnější ryby a hlavně s menším krmítkem je totiž vhodnější právě kratší návazec.
Není to však o tom, že se háček musí zapíchnout hluboko. Spíše jde o čas nutný k tomu aby se háček správě otočil a zachytil do pysku. U velkých kaprů tak může být lepší posunout délku třeba jen o pár centimetrů ať má kapr čas to pořádně vzít. Opatrná ryba navíc může kratší návazec prokouknout.
Nechystejte ale žádné extrémy. Do 15 centimetrů maximálně. S větší délkou se připravíte o efektivitu a ctlivost, kterou je method význačný.
Krátké návazce fungují i v bahně
Alespoň při feederu bych řekl, že ano. Na rozdíl od kaprařiny se v methodu skoro neřeší tvrdost dna jelikož montáž a délku návazce nemůžeme příliš měnit. Délka návazce na method feeder je prostě krátká. Při pozorování kaprů na mělčině ale vidíme často jak se doslova potápí do řídkého bahna a žerou tam nejspíš pakomáry nebo něco jiného, co se tam vyskytuje. Krmítko se do bahna propadne kolikrát tak, že není vidět. S tím samozřejmě mizí v bahně i nástraha. Teoreticky by neměli přijít záběry.
Ryby ale berou. Method krmítko má výhodu v tom, že díky placatosti se nepropadne do bahna natolik jako jiné montáže s běžnou zátěží. Zejména kapr si navíc dokáže nástrahu najít i v sedimentu.
Občas mi někdo tvrdí, že jim krátký návazec na bahně nefunguje. Samozřejmě mám taky vycházky na nic. Já na to mám názor takový, že ale jde spíš o výběr místa a načasování než o bahno samotné. Už léta jezdím na revír s extrémním zabahněním a chytám na bahnitých pláních bez potíží. Když ryby berou….
Ryby si dokáží krmítko v bahně najít
Nejspíš to funguje proto, že tam ty ryby jsou a aktivně ryjí. Vzhledem k malé hloubce je ryby občas vidět, jak ze zákalu vystoupají výš k hladině a zase se zanoří. Tyto rybí “supermarkety” patří mezi nejlepší fleky a method zde funguje krásně nehledě na řídké bahýnko.
Přijedu-li ale a voda na mělčině téměř není zakalená, tak je zřejmé, že ryby zde zrovna nežerou a nezachytám si.
Method je funkční technika lovu a pokud se nedaří mít záběr, tak bych nevinil návazec. Délka návazce na method feeder ovlivní nějakým způsobem úspěšnost záseku nebo zdolávání, k tomu ale musí nejdřív nějaké záběry přijít.
Pokud navíc máte pocit, že krátký methodový návazec je na nějakém místě problém, tak method můžete vyřadit z repertoáru. Jakákoliv jiná feederová montáž vám totiž umožní používat návazce o délce až jeden metr a máte zde daleko širší prostor při volbě a ladění montáže. To už se ale bavíme o úplně jiné technice chytání.
Buďte první kdo přidá komentář