Párek je v zahraničí oblíbená nástraha na sumečky (video)

párek na ryby
Ilustrační foto: redakce

Uzeniny jako nástraha? Poněkud netradiční, že. Navíc při jejich užití hrozí riziko sežrání nástrahy rybářem ještě před začátkem lovu. Když se ale ovládnete, tak vás párek na háčku může překvapit.

Inspirace pochází ze zámoří, kde na pár loví zejména sumečky skvrnité. U nás jde o invazní druh nedorůstající velkých rozměrů.

Za oceánem ale jde o nejrozšířenější sumcovitou rybu, která se běžně loví ve váze až několik kilogramů a je tím pádem velmi žádanou cílovou rybou, na níž ale potřebujete vhodnou nástrahu.

Párek jako náhrada za ještě divnější a neekologické nástrahy

Historicky Američané loví sumečky na velmi zvláštní nástrahy. Mezi oblíbené patřilo například klasické mýdlo, jiní rybáři zase doporučovali červy nebo rousnice dipované WD 40 či podobnými tekutinami. Panuje totiž představa, že nástraha musí být cítit, o čemž v těchto případech není pochyb.

Vzhledem k tlaku na ekologické chování jsou ale podobné zvláštnosti již dlouho na ústupu. Mezi rybáři ale začala růst popularita lovu na játra.

Ty se však hůře nastražují a jejich dostupnost v běžných supermarketech v USA není vždy dobrá.

Nemálo rybářů tak pojalo myšlenku, že pěkně voňavá uzenina by mohla udělat ve vodě docela parádu. Kvalitní párek se navíc dobře porcuje a napichuje na háček.

Další oblíbenou variantou sumečkové nástrahy jsou ještě krevety. cenové ale nemohou párkům vůbec konkurovat. V obchodu je navíc seženete naprosto vždy a všude.

Jejich škodlivost je ve vodě navíc naprosto minimální, nehledě na obsah éček.

Recept na marinované párky po americku

Rybáři jsou národ vynalézavý a tak vám přinášíme také originální recept zpoza velké louže, kterým si můžete nástrahu na ryby vylepšit. Tedy pokud chcete lov na párky také vyzkoušet!

“Marinované” párky na ryby:

  • Párky nakrájíme na kousky
  • Umístíme do sáčku

  • Nasypeme ovocný nápoj v prášku – v originálním receptu je Kool Aid, dostupný u nás ale hůře. Můžeme ale použit jinou alternativu nápoje v prášku, kterých je na trhu dostatek (v našich poměrech by šel využít asi i booster na ryby nějaké hodně ošklivé příchutě – třeba oliheň nebo podobný sajrajt)
  • Přidáme česnekovou pastu

  • Uzavřeme sáček a protřepeme
  • Necháme odpočinout pár hodin nebo přes noc

V našich poměrech bohužel sumeček zajímavých velikostí zpravidla nedorůstá. Párek ale může fungovat i na jiné druhy ryb, například parmu a možná menší sumec. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.