Vysazování kaprů a sumců, uhynulý sumec v Plzni a další kontroly RS a Policie: na revírech se stále něco děje

poříční policie
Ilustrační foto: redakce

Pořád se něco děje. Za posledních 14 dnů se určitě odehrálo na revírech spoustu zajímavého. Od trofejních úlovků, přes razie policistů a RS až po letní vysazování ryb. Povedl se dokonce také kapr nad 30 kilogramů a pěkný sumec na jedné ze slovenských přehrad.

Letní vysazování ryb opět začalo

Druhá polovina léta je vždy ve znamení další vlny zarybnění. O vysazování ryb do svých revírů velmi pilně informuje například Rada Českého rybářského svazu, která hospodaří na několika vlastních revírech.

Nejvýznamnější z nich je údolní nádrž Orlík, kam v posledních dnech směřovalo vysazování dvou populárních druhů ryb. Jedná se o kapra obecného a sumce velkého.

Vodní nádrž Orlík

Orlíku a dalších revíru Rady ČRS se přitom od příštího roku dotkne velká změna. 

Několik desetiletí platící pravidlo, že na těchto vodách mohou rybařit rybáři ze všech územních svazů ČRS na svoji „krajskou“ povolenku, bohužel končí.

Od roku 2024 zde bude možné rybařit jen s povolenkou celosvazovou či celorepublikovou. To se bohužel dotkne řady rybářů z okolí Orlíku, kteří možnost chytání na územní povolenky využívali. Od ledna si budou muset připlatit za celosvazovku, a to až dvakrát více, než kolik je stála povolenka doposud.

Vysazování na Severní Moravě

V komentářích občas panuje mylná představa, že na severu Moravy se příliš nevysazuje. Přitom stačí mrknout na profil Severomoravského rybáře na Facebooku. Jen za posledních pár dní:

  • úhoř říční – 12000ks úhoře nově plave v revírech ve správě MO Vsetín, Valmez, Choryně, Hranice, Lipník, Šternberk, Přerov, Brodek, Olomouc, Uničov, Velká Bystřice, Mohelnice, Litovel, Zábřeh, Šumperk, Loštice
  • Parma – 3000ks rychlené parmy na revíry MO Vítkov
  • 85 kg Po (2letého) – MO Frýdek-Místek
  • a mnoho dalšího v předcházejícím období

Vysazování ryb samozřejmě probíhá i jinde, nemusí se o tom vždy psát zrovna na těchto stránkách.

Další vysazování proběhlo v uplynulém týdnu ve Středních Čechách

Jednalo se o kapry obecné o celková hmotnosti 1140 kg, kteří putovali do revírů MO Mukařov a Kladno.

Na Labi opět proběhly kontroly RS

Začátkem srpna proběhly na rybářských revírech MO dva společné výjezdy členů rybářské stráže ve spolupráci s Poříčním oddělením Policie ČR Nymburk.

revír Labe 21

Během první kontroly bylo prověřeno 16 rybářů na úsecích revírů Labe 21, Labe 24 A, Labe 23 A, Labe 21 A – Tůně a nádrže a Labe 22. Na revíru Labe 22 byla zkontrolována dodržování plavebního řádu, a byla udělena pokuta jednomu z rybářů.

Cílem kontroly bylo ověřit dodržování rybářských předpisů, udržování pořádku na lovných místech a dodržování plavebního řádu. Celá akce proběhla bez významných problémů, odhalené drobné nedostatky byly okamžitě zaznamenány do povolenek a došlo i na příslušnou osvětu.

Dále byly kontrolovány opět revíry Labe 21, Labe 22 a také Jizera 6 a Labe 19.

Celkem bylo zkontrolováno 39 rybářů, byla zadržena jedna povolenka a odhalen jeden pytlák. Všechny ostatní kontrolované osoby byly v souladu s předpisy.

nymburk
Labe ve městě Nymburk

Mrtvý sumec na hladině rybníka v Plzni

Velké ryby můžeme spatřit nejen při úlovku. Koloběh života je neúprosný a i ryby větších rozměrů hynou, ať již přirozenou či nepřirozenou cestou.

V minulém roce vzbudil pozornost například uhynulý trofejní sumec, kterého vyvalila voda na břeh jednoho z moravských štěrkovišť.

Podobná situace se nyní odehrála v Plzni na jednom ze zdejších rybníků. Všímavý občan si všiml záhadného tělesa na hladině když poblíž rybníka venčil svého psa.

Ze zdánlivé příšery se vyklubal sumec. Nejednalo se sice o přímo trofejní exemplář, s rozměry 165 cm ale rozhodně šlo o slušnou rybu. K případu došlo na rybníku Košutka a fotografie si můžete prohlédnout například na webových stránkách qap.cz.

Trofejní sumec ze slovenské vody

Zprávy o úlovcích ze Slovenska se k nám nedostávají až tak často. U sousedů přitom mají poměrně mnoho zajímavých revírů zejména velkých vodních nádrží. 

Sumec 264 cm přišel rybáři na vodní nádrži Domaša. Zabral o jedenácté večerní a jeho zdolání trvalo půl hodiny. Za nástrahu rybář použil 40 cm cejna. Fotky jsou k vidění na webu https://rybarska-straz.sk.

Kapr přes 30 kg ze Sahary

Také letos se v Česku loví kapři nad třicet kilo. Příkladem může být ryba z jezera Sahara, což je soukromák kaprařské firmy Lk Baits ležící kdesi mezi Hradcem Králové a Pardubicemi.

Nedávno zde byl uloven kapr o hmotnosti 30,2 kg, Zdokumentován je například na Facebooku 

Foto:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.