Jak na přívlač s gumovými nástrahami pro začátečníky: kompletní průvodce

Lov na gumové nástrahy je jednou z nejúspěšnějších pokročilých technik přívlače. Oproti třpytkám a woblerům je daleko variabilnější, nabízí nepřeberné množství způsobů pro chytání snad ve všech podmínkách. Je také zábavný a gumové nástrahy patří také k těm levnějším, což hraje také svoji roli.

Pokud plánujete začít s lovem na přívlač, ale nevíte, kde začít, přečtěte si náš článek, ve kterém vám řekneme o vhodném vybavení, nástrahách a základních technice lovu.

podzimní přívlač na candáty

Vybavení pro lov na gumové nástrahy

Dlouhou dobu byla přívlač o lovu na „tvrdé“ nástrahy jako třpytky a woblery, nebo dokonce o vláčení s mrtvou nástražkou. Měkké nástrahy se staly hitem až po revoluci.

Tato technika k nám přišla v pozdních 90. letech a okamžitě získala obrovskou popularitu, protože nové nástrahy byly neokoukané. Umožňovaly chytat jiným stylem a také byly relativně levné.

Měkká nástraha je až dodnes účinnou a levnou technikou lovu na přívlač. A to i přesto, že mnohé „značkové“ nástrahy mohou být dražší než byste čekali.

Vyzkoušet si lov na gumu můžete s jakýmkoliv vybavením. Osobně jsem začínal s teleskopem od veitnamců, to mi ale bylo 11 let. A stačilo to, minimálně tenkrát. Dnes by to ale neobstálo a chytání s teleskopem není pocitově ono.

Okoun ulovený na přívlač

Nicméně, stejně jako ve všech ostatních disciplínách rybolovu, existuje vybavení, které je pro tento lov vhodnější a chytání s ním zábavnější a efektivnější. A o tom budeme mluvit v tomto článku.

Prut

Lov na gumu vyžaduje mít nástrahy pod kontrolou. Proto musí být prut s velice rychlou akcí. Nejlepším materiálem pro pruty je karbon s vysokým modulem tuhosti, protože dříve používané sklolaminátové pruty neposkytují potřebnou citlivost. Na trh už stejně na sklolaminát u vláčáků asi moc nenarazíte.

přívlačový naviják

Vhodná optimální délka prutu pro břehový i lodní lov je asi 2,4 metru. Při lovu z lodě může být i kratší, naopak ze břehu na větších vodách delší. Lidově řečeno, s 240 cm ale chybu neuděláte. Možná pro lov na UL přívlač můžete zkusit lehčí a kratší proutek.

Ideální je kvalitní prut pro lov s gumovými nástrahami (jigovými) s pevnou páteří a citlivou špičkou. Pro UL přívlač volte pruty do 10 až 12 gramů vrhací zátěže. Trochu univerzálnější na lov menších dravců jsou pruty do 20 gramů. Na candáty do 30 gramů a těžší pruty jsou vhodné pro lov štik a sumců.

Začátečníkům doporučujeme vybrat pruty délky od 2,1 do 2,4 metru, akce extra fast, s gramáží v rozmezí 8-25 gramů. Takový prut vás nebude omezovat pouze na gumy ale můžete s ním úspěšně zkoušet také menší woblery nebo třpytky.

Naviják

Naviják dostává během vláčení slušně zabrat. Pro lepší výdrž je lepší větší velikost, alespoň 3000 nebo 4000. Menší modely jsou náchylné k dřívějšímu opotřebení. Neuděláte chybu při výběru přívlačových navijáků Daiwa od modelu Ninja výše.

jaký vlasec na pstruhy

Někdo má zase v oblibě Shimano nebo Ryobi či Okuma. Opravdu kvalitní navijáky začínají cenově kolem tří tisíc korun. U známých značek nemusíte mít velkou obavu o kvalitu.

Naviják sám o sobě nechytá. Můžete si koupit klidně něco za pár stovek. Důležitá je vhodná velikost. Počítejte ale s tím, že po intenzivní sezoně budete kupovat nový a nečekejte, že úvodní hladký chod naviják vydrží. Čím více času na rybách a těžší nástrahy, tím více dostává naviják zabrat.

Šňůra

O vhodnosti pletenek a jejich výhodám oproti vlascům není pochyb. Vybíráte-li mezi 4-vláknovými a 8-vláknovými šňůrami, dejte přednost těm druhým.

Daiwa spl�tan� ???ra j-braid grand x8e zelen� 270 m - 0,16 mm 10 kg

Vyjdou sice dráž ale kvalitní pletenka prostě lépe létá je odolnější a vydrží víc v nejmenších průměrech. Naštěstí nyní jsou kvalitní 8-vláknové šňůry výrazně levnější a nemají žádné objektivní nevýhody oproti 4-vláknovým.

Na UL přívlač se používají pletenky dokonce o průměru 0,06 až 0,08 mm. Pro lehčí přívlač do 0,15 mm a dále dle síly cajku a velikosti cílové ryby.

Typy gumových nástrah

Měkké gumové nástrahy vlastně nejsou z gumy ale z jiných měkkých materiálů. To je ale z hlediska uživatele ne tolik podstatné. Důležité je, že při správném vedení vodou působí úplně jako živé rybky nebo jiná stvoření, která napodobují.

Jeden ze základních stylů vedení se nazývá propad. Jedná se o zvednutí nástrahy ze dna a opakovaném pádu tamtéž. Často právě během propadání dochází k záběru. Nástrahy mohou mít „ocásek“, který při vedení vytváří pohyb, nebo být pasivní. Takové mají nějaký ocásek taky, k jeho rozpohybování ale samotné tažení vodou nestačí a je třeba nástrahu oživovat dalšími pohyby prutu.

vedení nástrahy na propad při přívlači

Rozlišujeme běžný a jedlý silikon, do kterého se přidávají sůl, aromata a atraktanty, což umožňuje prodloužit čas do záseku po záběru – dravec nástrahu nevypustí hned, ale chvíli ji drží v tlamě, dokud ji neochutná.

Existuje obrovské množství druhů měkkých nástrah, zmíníme pouze ty hlavní:

Twister aka červ s ocáskem – asi nejpůvodnější typ, ocásek při vedení kmitá

Relax Gumov� n�straha Twister VR 2 4,5cm 8ks

Kopyto nebo ripper – rybička nebo červ zakončený kopýtkem, při vedení jemně vibruje

Relax gumov� n�straha diamond shad 158 6,2 cm 5 ks

Smáček – rybička s ocáskem více připominající přirozený tvar ploutve. Sám o sobě nevytváří ocásek pohyb, nutno rozehrát pohyby prutem

Nymfy, ráčci – nástraha napodobující reálné nebo fantazijní živočichy. Mohou být velmi účinné pokud je dokážete oživit nejrůznějšími pohyby a potahováním s pauzami

přívlačová videa

Červ – nyní velmi oblíbené nástrahy s červovitým tělem, které může být krátké (larva) nebo naopak dlouhé ale bez twisterového ocásku, kopyta či „chapadel“. Nejčastěji jsou z velmi jemného materiálu a dá se s nimi zajímavě pracovat.


Jigová hlava a nebo čeburaška

Samotná gumová nástraha nemá háček ani zátěž. Základní způsob nastražení je na jigovou hlavu, což je háček se zátěží z olova nebo wolframu (tungsten). Volit můžete z různých hodnot zátěží a velikostí háčků. Více na toto téma zde.

Druhou nejčastěji používanou zátěží je tzv. čeburaška, což je zátěž výměnná. Mění se pomocí vytahovací sponky. Výhoda je operativní možnost změny hmotnosti. K čeburašce ale ještě potřebujete příslušný háček s očkem.

jak navázat čeburašku
S čeburaškou dokážete nakombinovat jakékoliv zátěže a háčky
Jak chytat okouny na UL vláčku
https://aktivni-rybolov.cz/ceburaska-versus-jigova-hlavicka/

Výhodou je zde možnost rychlého sestavení vhodné kombinace váhy zátěže a velikosti háčku, které lze neustále měnit. Stačí mít jen dostatečnou zásobu obojího v krabičce. U jigovek máte háček a hmotnot pevně dány.

Lanka a fluorocarbony

Pletenou šňůru je třeba chránit proti odření nebo proti zubům štik. V prvním případě postačí cca metr fluorocarbonového vlasce o vhodném menším průměru (do 0,2 mm u lehké přívlače, do 0,4 při lovu candátů).

Na štiky je potřeba minimálně wolframové lanko případně velmi silný fluorocarbon. Jistotu poskytuje ale ocel nebo titan, které jsou ovšem vhodné jen při použití opravdu velkých nástrah (okolo 20 cm). U menších nástrah je silné lanko jako pěst na oko a kazí chod nástrahy ve vodě.

Čtěte také:

Sumcařské novinky od Uni Cat (video)

Chytání štiky v červnu: jak ji ulovit na přívlač po zahájení

S gumovými nástrahami na candáty, tipy a výbava

Návazec na štiku – Wolfram, ocel nebo fluo?

Ultralehká přívlač a magie lovu na pidi nástrahy

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.