V Nizozemí se konal lodní přívlačový závod Predator Tour 2022, Češi na 14. místě

Predator Tour 2022
Ilustrační foto: Redakce

Největší, nebo minimálně jedna z největších vláčkařských akcí proběhla v Nizozemí. Predator Tour 2022 přilákal stovky rybářů z celého světa. Hojná byla také účast českých borců.

Akci pořádá Evert Oostdam, známý rybář a hlavně majitel největšího holandského obchodu pro vláčkaře Pike Master Lures. Jak již anglický název organizátorské firmy napovídá, v závodě jde z velké části o lov trofejních štik. Není to ale jen o zubatých. Během závodů bylo nutné ulovit několik druhů dravých ryb a závodníci měli štěstí nejen i na trofejní okouny či candáty.

Predator Tour 2022 se konal poblíž NP Biesbosch, jihovýchodně od Rotterdamu. Na rozdíl od jiných podobných lodních závodů se vše neodehrávalo na jezeře nýbrž ve spletité nížinné říční síti poblíž holandského pobřeží.

Celkem se závodu zúčastnilo téměř 300 rybářů a 150 lodí. Ve startovním poli dominovaly německé týmy ale našlo se i 6 českých dvojic.

První závodní den začal již kolem půl sedmé, kdy se závodní týmy shromáždili v přístavišti a po úvodním briefingu vyrazili ve třech blocích po padesátce lodí na vodu.

Hned na počátku závodu přišla první metrovka v podobě 116 centimetrů dlouhé štiky, která se povedla Švýcarům. Po poledni se ulovil také trofejní okoun 53 cm, který se nechal ošálit jedním z holandských týmů.

Video s okounem si můžete pustit zde:

V zásadě ale první den převládaly úlovky štik do 80 centimetrů, což bylo trochu slabší oproti očekávání pořadatelů.

Velké překvapení způsobil candát, kterému do metru chyběl pouze jeden centimetr. Rybu ulovil Johannes Gasser, rakouský rybář jehož domovským revírem je Bodamské jezero na hranicích Rakouska, Německa a Švýcarska.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený #LMAB® (@lmab.de)

Trénink z velkých revírů se hodil i zde. Tentokrát byl vítr sice milostivý ale vlny na holandských vodách jsou jistě jedním z faktorů, který dokázal rybářům lov poněkud opepřit. Po prvním dni se povedlo ulovit všechny předepsané ryby jen několika týmům. Chleba se tak lámal až druhý den, kdy počasí přineslo i trochu přeháněk.

Na live streamu bylo poměrně složité mít kompletní přehled o dění, neboť se zaměřil jen na nejúspěšnější týmy. 

Vítězové Predator Tour 2022 a umístění českých týmů

Absolutní prvenství na Predator Tour 2022 obhájila domácí dvojice Emile Warren a Jeroen Breur.

Na druhém místě najdeme tým také z Nizozemí Jelle de Jong a Mitchell Croese, kteří, mimo jiné, ulovili zmíněného 53 cm dlouhého okouna.

Třetí místo získal německý tým Quantum (Wim Christiansens a Lennart During).

Stříbro tak neuhájili oproti loňsku kluci z Tropic Illex teamu (Jan Hubka a Jakub Kolář), kteří ale získali pěkné umístění na 23. příčce, tedy v první polovině výsledkové listiny.

Nejlepší místo z českých týmů získali František Čáha a Rudolf Stonawski

Z týmů soutěžících pod českou vlajkou nejlépe zachytala známá dvojice Čáha – Stonawski, jež obsadila 14. místo z 147 týmů.

František Čáha z firmy ftfishing.cz je pořadatelem závodu Streetfishing Prague:

Rudolf Stonawski:

Další umístění českých týmů:

  • David a Tomáš Koudelkovi – 38. místo
  • Jaromír Liška a David Koláček – 53. místo
  • BESTANGLER.com, Jan Šafránek a Jiří Novák – 59. místo
  • Roman Kuřil a Josef Verner – 117. místo

Celý závod si můžete prohlédnout také na několika mnohahodinových záznamech:

Náročný závod na těžké vodě a za přísných pravidel

Chytání dravců v Nizozemsku je proslulé díky množství velkých ryb. Zejména slušných štik je zde opravdu hodně, ale jak ukázal průběh závodu, nic není tak snadné jak se zdá. Štiky až tak dobře nebraly, což je na tomto závodě kamenem úrazu. Dokud nechytíte 3 štiky, tak se vám jiné úlovky nepočítají, i kdybyste tahali candáty či okouny na nához…

Tímto stylem to navíc v pravidlech pokračuje od štiky, přes candáta atd. Musíte plnit přesně zadané úlovky. Problém tak nepůsobí například jen banální fakt, že vám ryby neberou ale například i situace, kdy vám to bere hezky ale dlouho nechytíte první tři zubaté či vám například spadnou při zdolávání, což se údajně stalo R. Kuřilovi a J. Vernerovi. Dokud nemáte tři štiky, tak smůla.

Zároveň se závodí na velmi rozsáhlé ploše, což přináší klasický problém místní znalosti. Ne nadarmo měli navrch místní týmy. Znalost se dá nahradit důkladným tréninkem v místě konání akce, což si ne každý může časově či finančně dovolit.

Přesto Češi dosahují každoročně zajímavých výsledků a i když letošní ročník nebyl u většiny týmů z naší země taková bomba, určitě naši rybáři neřekli poslední slovo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.