Candát, lipan a pstruzi: ČRS vysazuje také nekaprovité ryby

vysazvani candatka
Ilustrační foto: redakce

Kdo sleduje svazové vysazování, může si všimnout, že svaz v poslední době dává důraz na vysazování jiných druhů ryb než tradiční kapr. Jaký je ve skutečnosti poměr vysazování dravců nebo salmonidů oproti kaprovi asi ví jen hospodáři, ale jakákoliv snaha se v tomto ohledu cení. Slovy klasika: nemusí pršet, stačí když kape.

Východočeši vysazují malé candátky a velké kapry

Větší množství candáta obecného vysazuje Východočeský územní svaz ČRS. Jak informuje předseda, pan Václav Horák, v poslední době do východočeských vod přibylo 40 tisíc kusů odkrmeného candáta.

Putovali do revírů:

  • MO Vysoké Veselí 10000 ks
  • MO Nový Bydžov 10000 ks
  • MO Přelouč 10000 ks,
  • MO Pardubice 10000 ks

Vysazování candáta tímto nekončí, další násada přijde na řadu v aktuálním týdnu.

Bez kapra to v našem svazu samozřejmě nejde, takže kromě dravců šel do vody ještě kapr. Primárně na revíry, kde se pořádají nějaké závody jako například do rybníku v Levínské Olešnici (obec v kraji známější též jako tzv. Boulov), který spadá pod MO Košťálov. Další kapr byl vysazen na rybníky MO Vrchlabí, Kunvald a Slatiňany.

Ještě předtím ČRS VČÚS vysadil kapr na svůj vlastní revír, kterým je údolní nádrž Rozkoš. Sem dali 1600 kg kapra obecného v tržní velikosti kolem 1,5 kg i trochu více.

VČÚS zároveň sype duháky. V minulém týdnu například na horní Labe či Tichou Orlici. Před 14 dny také došlo na vysazení duháka do menších říček jako je Bystřice v okolí Miletína a Hořic v Podkrkonoší.

V Severních Čechách letos vysazují lipany ve velkém, nezapomínají ani na duháka

Lipan podhorní byl ještě před dvěma desítkami let velmi hojnou rybou, což se bohužel drasticky změnilo k horšímu a na mnoha místech po něm není ani památky. Svaz jej musí vysazovat, což není snadné neboť získat násadu je v některých regionech náročné.

Lipan vyfocený přes gopro
Lipan, foto: Ondřej Vokatý

Zde exceluje Severočeský územní svaz se sídlem v Ústí nad Labem, jenž má na starosti oblast severu Čech od Českého ráje až po Krušné hory.

Severočeši významně překračují zarybňovací plán lipana.

V letošním roce se počet vysazených lipanů v délce 16 cm blíží 30 000 kusů. Takové množství přišlo do severočeských vod v minulém roce a letos jich bude daleko víc. Palec nahoru a jen tak dál!

Velké ryby jen pro někoho?

Kromě toho Severočeši vysazují i duháky ve větších kusových velikostech.. V souvislosti s tímto si ale nedávno jeden z rybářů lovících v severočeských vodách postěžoval, že o místu vysazování těchto ryb jsou někteří rybáři informováni přednostně. Po půldenní snaze o pár menších pstruhů totiž natrefil na místo, kde šli kiloví duháci na nához, což mu udělalo radost a ryby pustil.

Když odcházel tak si to ale přímo k tomuto místu přihasil vůz plný rybářů, kteří evidentně věděli přesně kam jedou. Někteří z nich dokonce měli na vestě odznak RS. Rozhovor skrz okénko auta prý nebyl příjemný a bylo mu skoro vytknuto, že si na místě dovolil chytat dřív než oni.

Pro případné zvědavce, kteří by nám k tomuto chtěli psát doplňující dotazy: jméno rybáře ani místo, kde přesně k tomu došlo nevíme. Informace ke mně došla anonymní cestou přes pár dobrých přátel z mého rodiště v podhůří Krušných hor, je tedy bez záruky na úplnost.

Podobné věci se ale dějí ledaskde, takže nic nového pod sluncem.

Pstruhové revíry zarybňují také v Západních Čechách

Ani v Západočeském územním svazu při zarybňování nezahálí. Sice se blíží zahájení dravců a davy vláčkařů se přesunou na MP revíry, přesto ale dávají ryby na pstruhové revíry v jejich péči.

Pstruh duhový se vysazuje například do řeky Úhlavy, kam přibylo 200 kg této ryby v konzumní váze 0,4 kilogramu na kus. Téměř 300 pstruhů o něco nižší hmotnosti pak přišlo do řeky Teplé.

Před minulým víkendem došlo k zarybnění Úhlavy 2 (200 kg Pd), Svatavy (125 kg Pd), na Chodovský potok dokonce 325 kg duháka a utajené množství také na Otavu.

Zdroj: https://www.crsplzen.cz/inpage/dalsi-zarybneni-pstruhovych-reviru-zpc-us-708/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.