MP muškaření na Cidlině

cidlina

Nedaleko mého bydliště protéká řeka Cidlina, která je z muškařského pohledu zajímavá hlavně výskytem tloušťů a bílé ryby. Tyto ryby zde zpravidla nedorůstají trofejních rozměrů, protože se jedná celkem o malou řeku, ale jsou zde zastoupeny v poměrně hojném počtu.

Z mých dřívějších výprav znám dobře delší úsek řeky, kde je za sebou po cca 500 – 1000 metrech několik jezů. Koncem května již začíná teplota vody stoupat a aktivita ryb také. Využívám volný podvečer a vydávám se tedy s Francouzskou nymfou prochytat právě místa pod zmíněnými jezy.

cidlina

Mám v plánu začít jezem, který se nachází nejdále od místa parkování. Prut volím Superlight aftma 3, koncový fluorocarbon 0,12 mm. Cesta je bohužel stále zarostlá a já se brodím místy metr vysokou trávou a kopřivami, cestu na toto místo komplikuje i časté přelézání elektrického ohradníku pro hospodářská zvířata.

Za přibližně dvacet minut jsem u jediného jezu, který je vybetonovaný, včetně jeho vývařiště. Ostatní jezy jsou vybudovány z kamenů.

Chytám na dvě mušky, spodní muška je zaječí ouško velikost 16 a na přívěs navazuji sirupčíka velikosti 18. Přímo pod jezem je několik velkých kamenů, takže více trhám, než chytám. Po několika převazování utržených mušek chytám pouze malého tlouště.

Přemísťuji se tedy několik metrů pod toto místo, kde je menší jez z kamenů. Hned při příchodu vidím aktivitu ryb, občas se nějaký jelec zvedne pro hmyz z hladiny. Po prvním náhozu na začátek jámy pod proudem dostávám silnou ránu do prutu a první ulovenou rybou je tloušť kolem 40 cm. Po několika dalších náhozech trhám mušky a rozhoduji se změnit sestavu, která mi tento rok poměrně dobře na bílou rybu funguje. Težší a větší mušku vážu na přívěs, je to belgičanka.

plotice

Jako spodní volím olivovou nymfu s růžovou hlavou na háčku vel. 18. Od změny mušek vytahuji na obě mušky několik cejnů, tlouštů, perlínu a plotic, od kterých jsou záběry nejrazantnější. Za hodinu mám kolem 10 ryb a navazuji pouze jednu mušku jako pokus – belgičanku velikosti 12, abych se dostal rychle až na dno jámy. Několik vteřin po dopadu mušku sbírá velká plotice/ velký perlín.

cidlina

Ryba má kolem 30 cm. Ještě chvíli experimentuji s poměrně velkou muškou, ale rybám to nevadí. Cejni i tloušti berou pravidelně a já si užívám souboje.

Čekám do stmívání, jestli začne nějaké rojení hmyzu a případný sběr, ale nic takového se nekoná a já se vydávám směrem k autu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.