ČRS chce již na podzim mít profesionální RS pro Ohři a Nechranice

Ohře
Ilustrační foto: redakce

Severočeský územní svaz plánuje na přehradě Nechranice zavést profesionální rybářskou stráž.

Jak jsme informovali již v červnu, rozhodla o tom poslední územní konference. Podle jejího usnesení bude nová profesionální RS působit nejen na Nechranicích ale také na přilehlé Ohři.

Jde o jedny z nejvíce populárních a navštěvovaných revírů na severu Čech. Jezdí sem nejen místní rybáři ale i návštěvníci z celé republiky.

Územní konference počítá s tím, že v ideálním případě začne profesionální RS působit již od podzimu 2022, případně začátkem roku 2023. Aktuálně svaz chystá výběrové řízení, s jehož pomocí bude hledat vhodné kandidáty. Informoval o tom Idnes.cz.

Ze zápisu uzemní konference o vzniku profesionální RS:

Konference ukládá výboru ÚS: “Uzavřít smluvní vztah k zajištění činnosti jednoho člena tzv. profesionální rybářské stráže v druhé polovině roku 2022 a nejpozději pro rok 2023, a to v rámci SvčÚS se zaměřením zejména na revír 441 043 Ohře 9 – ú. n. Nechranice, dále na pstruhové revíry Ohře 8 A a Ohře 8 B a další rybářské revíry v oblasti řeky Ohře.” 

Na základě zkušeností z jiných regionů, lze předpokládat, že šanci uspět mají osoby, které již vykonávají činnost dobrovolné RS a mají patřičné zkoušky + několikaleté zkušenosti s činností stráže. Požadavky se ale dozvíme až ve chvíli, kdy ČRS podmínky řízení zveřejní.

RS bude muset kontrolovat také nepopulární opatření týkající se dravců

Přehrada Nechranice představuje možná nejlepší revír v tomto regionu. Poslední úprava pravidel lovu ale budí emoce. Zejména místní rybáři z Žatecka a Chomutovska se nehodlají smířit s tím, že byl radikálně omezen lov na přívlač a na přirozenou nástrahu pro lov dravců.

Lovící nyní nesmí použít nástrahu menší než 15 centimetrů. Od poloviny října se nesmí lovit z plavidel, což v této kombinaci silně omezuje možnosti lovit na přívlač během vrcholné sezony dravců.

Rybáři poukazují na to, že lov na velké nástrahy ze břehu je poměrně namáhavý. Na tak rozsáhlé vodě a navíc není příliš efektivní.

Stěžují si také, že rybáře lovící na přirozenou nástrahu (nástražní rybku) to vzhledem k sedavému způsobu jejich lovu příliš neomezuje. V jejich očích tak nová úprava pravidel dopadá hlavně na sportovnější metody lovu.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

ČRS úpravu pravidel poměrně aktivně argumentuje řadou faktů.

Obrovské zvýšení počtu docházek, které svaz statisticky zaznamenal, údajně připomíná situaci z doby před 15 lety. Tehdy pod silným rybářským tlakem došlo k následnému silnému poklesu úlovků, který trval několik let. ČRS, dle vyjádření svých zástupců, se tomuto snaží předejít.

ČRS má také za to, že při lovu na přívlač dochází k poškozování podmírových candátů. Tyto ryby i přes vypuštění zpět do vody často hynou. Proto byl zaveden minimální rozměr nástrahy.

Někteří rybáři ale volají spíše po úpravě, která platila v minulých letech na Lipně. Tam došlo k omezení hlavně pro lov na nástražní rybky, zatímco lov přívlačí a z plavidel příliš dotčen nebyl.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.