ČRS chce již na podzim mít profesionální RS pro Ohři a Nechranice

Ohře
Ilustrační foto: redakce

Severočeský územní svaz plánuje na přehradě Nechranice zavést profesionální rybářskou stráž.

Jak jsme informovali již v červnu, rozhodla o tom poslední územní konference. Podle jejího usnesení bude nová profesionální RS působit nejen na Nechranicích ale také na přilehlé Ohři.

Jde o jedny z nejvíce populárních a navštěvovaných revírů na severu Čech. Jezdí sem nejen místní rybáři ale i návštěvníci z celé republiky.

Územní konference počítá s tím, že v ideálním případě začne profesionální RS působit již od podzimu 2022, případně začátkem roku 2023. Aktuálně svaz chystá výběrové řízení, s jehož pomocí bude hledat vhodné kandidáty. Informoval o tom Idnes.cz.

Ze zápisu uzemní konference o vzniku profesionální RS:

Konference ukládá výboru ÚS: “Uzavřít smluvní vztah k zajištění činnosti jednoho člena tzv. profesionální rybářské stráže v druhé polovině roku 2022 a nejpozději pro rok 2023, a to v rámci SvčÚS se zaměřením zejména na revír 441 043 Ohře 9 – ú. n. Nechranice, dále na pstruhové revíry Ohře 8 A a Ohře 8 B a další rybářské revíry v oblasti řeky Ohře.” 

Na základě zkušeností z jiných regionů, lze předpokládat, že šanci uspět mají osoby, které již vykonávají činnost dobrovolné RS a mají patřičné zkoušky + několikaleté zkušenosti s činností stráže. Požadavky se ale dozvíme až ve chvíli, kdy ČRS podmínky řízení zveřejní.

RS bude muset kontrolovat také nepopulární opatření týkající se dravců

Přehrada Nechranice představuje možná nejlepší revír v tomto regionu. Poslední úprava pravidel lovu ale budí emoce. Zejména místní rybáři z Žatecka a Chomutovska se nehodlají smířit s tím, že byl radikálně omezen lov na přívlač a na přirozenou nástrahu pro lov dravců.

Lovící nyní nesmí použít nástrahu menší než 15 centimetrů. Od poloviny října se nesmí lovit z plavidel, což v této kombinaci silně omezuje možnosti lovit na přívlač během vrcholné sezony dravců.

Rybáři poukazují na to, že lov na velké nástrahy ze břehu je poměrně namáhavý. Na tak rozsáhlé vodě a navíc není příliš efektivní.

Stěžují si také, že rybáře lovící na přirozenou nástrahu (nástražní rybku) to vzhledem k sedavému způsobu jejich lovu příliš neomezuje. V jejich očích tak nová úprava pravidel dopadá hlavně na sportovnější metody lovu.

ČRS úpravu pravidel poměrně aktivně argumentuje řadou faktů.

Obrovské zvýšení počtu docházek, které svaz statisticky zaznamenal, údajně připomíná situaci z doby před 15 lety. Tehdy pod silným rybářským tlakem došlo k následnému silnému poklesu úlovků, který trval několik let. ČRS, dle vyjádření svých zástupců, se tomuto snaží předejít.

ČRS má také za to, že při lovu na přívlač dochází k poškozování podmírových candátů. Tyto ryby i přes vypuštění zpět do vody často hynou. Proto byl zaveden minimální rozměr nástrahy.

Někteří rybáři ale volají spíše po úpravě, která platila v minulých letech na Lipně. Tam došlo k omezení hlavně pro lov na nástražní rybky, zatímco lov přívlačí a z plavidel příliš dotčen nebyl.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.