Na Nechranicích a Ohři vznikne profesionální rybářská stráž

Jez na Ohři
Jez na Ohři v Žatci. Foto: redakce

Severočeský územní svaz se sídlem v Ústí nad Labem nedávno zorganizoval územní konferenci. Zástupci členských MO z regionu zde řešili množství témat. Jedním z výstup bude i zřízení profesionální rybářské stráže pro vodná nádrž Nechranice a okolí.

Profesionální rybářská stráž se zaměří na nejexponovanější severočeské revíry. Přehrada Nechranice je největším svazovým revírem na severu Čech a v posledních letech se stala populární zejména díky lovu dravců.

Nechranice a okolí jsou mezi rybáři nesmírně populární

Nechranice oplývají štikami, candáty i pěknými okouny. K popularizaci přispěl i televizní pořad, který zde natáčel Jakub Vágner.

Tlak rybářů na tento revír je značný a územní svaz již loni přikročil k nepopulárním opatřením jako zákaz lovu z plavidel od 15. října a zvýšení minimální délky umělé nástrahy na 15 centimetrů.

Doporučujeme přečíst původní zprávu o tom, jaká omezení čekají lov na přívlač na Nechranicích. Dotknou se totiž již této sezony a potrvají několik následujících let.

Video o přehradě Nechranice:

Úprava bližších podmínek má za cíl zamezit poškozování dravců nadměrným lovem, zejména malých candátů, kteří mají i při pouštění zpět vysokou úmrtnost. Nové pravidlo se samozřejmě rybářům z okolí příliš nelíbí, hlavně ti, kdo investovali do rybářské plavidla jej téměř polovinu sezony nebudou moct na této vodě využít. Proti pravidlům již vznikla také petice.

Revír bude kontrolovat profesionální stráž

Dodržování všech pravidel i místních úprav bude v dohledné budoucnosti profesionální rybářská stráž. Ta již funguje například na Lipně, Orlíku či ve Středních Čechách a Severní Moravě.

Profesionální stráž revíry v sezoně hlídá na denní bázi a většinou je schopna zasáhnout přímo na zavolání v případech, kdy rybáři vidí nějaké nekalé jednání u kolegů.

Dá se předpokládat, že ÚS půjde podobnou cestou jako ostatní svazy a zorganizuje nábor či konkurz mezi stávajícími členy dobrovolné RS.

Odměna, požadavky na kandidáty a rozsah činnosti se v každém regionu liší. Bude patrně ale upřesněn pro případné vážné zájemce.

Připomínáme, že RS je úřední osoba jmenovaná státní správou. Každý zájemce o odznak porybného musí bezchybně složit zkoušky ze zákona o rybářství a dalších norem týkajících se výkonu rybářského práva v ČR.

Z titulu své funkce ale ani profesionální člen RS nesmí řešit přestupky proti jiným zákonům jako je například parkování či poškozování přírody. Může si však vyžádat součinnost PČR.

Profesionální RS ohlídá Nechranice i řeku pod přehradou

Rybářsky navštěvované jsou též dva pstruhové revíry Ohře na sekundárním pásmu pod přehradou. Kromě porybných MO Žatec a Chomutov se zde bude vyskytovat i profesionální stráž působící na Nechranicích.

Pstruhová Ohře
Pstruhová Ohře začátkem sezony

Docházka na tyto vody se pohybuje vysoce nad průměrem běžných P revírů a kontrola více než 10 km úseku, navíc lemovaného chatami, je velmi složitá.

Častější přítomnost RS také zapůsobí preventivně proti pytláctví i porušování rybářského řádu.

Kompletní výstup z územní konference naleznete zde.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.