226 odebraných povolenek, severomoravská RS bilancuje uplynulý rok

RYbářská stráž bilancuje
Ilustrační foto: Redakce

Severomoravští rybáři ve svém zpravodaji zveřejnili výsledky činnosti rybářské stráže na revírech jejich územního svazu.

V tomto územním svazu působí jak dobrovolní členové, tak i profesionální stráž. Nejhmatatelnějším výsledkem pochůzek RS je samozřejmě odebraná povolenka za přestupky proti rybářskému řádu.

Statistiky zabavených dokladů jsou následující::

 • 166 ks zabavila dobrovolná RS
 • 110 profesionální RS

Profesionálních porybných je řádově méně než dobrovolných členů, jejich činnost je ale na revírech daleko intenzivnější, což dokládají zejména časté zprávy o nejrůznějších případech odhalení přestupků, jež z tohoto kraje republiky pravidelně přicházejí.

Oficiální video ČRS o rybářské stráži:

Za co rybářům odebírali porybní povolenku nejčastěji?

Informace ze severomoravského zpravodaje jsou vždy velmi zajímavé. Dozvíme se i věci, které jiné územní svazy často vůbec nezveřejňují. Podívejme se například na konkrétní výčet přestupků, za něž zůstali dotyční rybáři bez dokladů:

 • 47x lov mimo povolenou dobu
 • 36x za přisvojení podmírové ryby
 • 21x nezapsaný úlovek v úlovkovém lístku
 • 11x přisvojení více ryb než je možné

 • 11x nepovolený způsob lovu (bez uvedení dalších podrobností)
 • 9x lov na tři pruty nebo více
 • 6x pruty bez dozoru
 • 5x používání smazatelného pera pro zápisy docházek či úlovků (jak malé děti, přitom tzv. Pilot a další neviditelná pera lze snadno odhalit)
 • 5x ostatní přestupky

Přečíst si zpravodaj Severomoravských rybářů můžete online

Profesionální RS i dobrovolná stráž s motivačním finančním příspěvkem

Zdejší územní svaz uvádí ve statistické tabulce celkem 8 profesionálních členů RS. Dobrovolných členů je oproti tomu několik stovek, přesto se je snaží vedení svazu motivovat finančním příspěvkem, který jim vynahradí vynaložený čas.

Málo místních organizací však tento nástroj v praxi využívá.

Přesto se najdou členové dobrovolné stráže, kteří ročně kontrolou stráví přes 200 hodin na úkor vlastního volného času. Což je více jak osm dní čistého času za rok.

Členové rybářské stráže oproti tomu tráví v některých případech kontrolo i více než 2000 hodin ročně. Zde záleží i na délce úvazku členů RS a samozřejmě množství rybářů u vody neboť kde zrovna nikdo není, tam je kontrola rychlá.

K evidenci pochůzek RS přitom slouží praktická mobilní aplikace využívající GPS.

Počet jednotlivých pochůzek se u porybných pohybuje řádově ve stovkách až tisících za rok!

Celkem RS vykonala 13 632 kontrol. Při nich zkontrolovala 37287 rybářů. Zjištěných přestupků bylo celkem 517, z nichž 226 vyřešili porybní odebráním dokladů. Pytláků bez jakýchkoliv dokladů se povedlo chytit celkem 47 kusů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.