Z 5 tisíc amurů zbyli dva kusy. Vydra rybářům vyjedla chovné rybníky i potok

Místo, kde byla vydra
Ilustrační foto

Situace s predátory je nadále na pováženou. V Západních Čechách rybářům vydra likviduje chovné potoky, na Moravě rybníky. Rybožravé ptactvo řádí všude možně, na Moravu dokonce přiletěl nový druh kormorána.

Kuriózní zpráva přišla z nejzápadnějšího koutu naší vlasti. Rybáři z Aše kvůli vydře přišli o obsádku na jednom z chovných potoků. Vydra všechny ryby zkonzumovala a nyní ji nezbývá než požírat žabstvo. 

Důkazy se povalují kolem vody: vydra totiž nechává zbytky. Sežere žábu a nechá ležet odkousnuté nohy. V lidské kuchyni se to dělá přesně opačně – žabí stehýnka jsou ta největší pochoutka.

Fotografie z tohoto případu můžete vidět například na stránkách deníku.

Horská Kamenice
Pstruhové říčky a potoky mají vydry obzvláště v oblibě. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Vydra zničila chov amurů na Přerovsku

Ze stejného zdroje pochází i zpráva od rybářů z Přerova. Na chovných rybnících v Předmostí měli přes zimu 1500 ks lína a 5000 ks amura. Stopy vydry v okolí rybníčků mohli rybáři pozorovat celou zimu. 

Kontrolní otázka zní: kolik ryb po vydří hostině zbylo?

Celkem rybáři slovili 100 línů z více než patnácti stovek. Ještě větší úspěšnost ale měla vydra v případě amura. Z pěti tisíc zbyly jen 2 kusy!!

To je v podstatě zlikvidovaný chov. Nutno dodat, že vydra je do naší přírody v posledních letech uměle vysazovaná. Šlechetná myšlenka se ale trochu zvrtla a její zachránci to nejspíš trochu přehánějí s množstvím. 

Vydry je tolik, že se nedokáže stabilně uživit z volné přírody. Vyžírá primárně nejcennější rybí druhy na pstruhových vodách a přechází i na chovné rybníky. Kdyby byla v přírodě rovnováha a vydra nelikvidovala celé rybí populace, tak určitě nikdo nemá z rybářů problém. Takhle to ale dlouho nemůže fungovat. Ochranáři snad vůbec neuvažují nad tím, co početná populace vyder bude vlastně žrát. 

Kormorán velký nestačí, na Moravu přiletěl zahnízdit kormorán malý

Rybožravé ptactvo má další posily. Na Ivaňském ostrovu, což je na Jižní Moravě na známé Věstonické nádrži se uhnízdil kormorán malý, o čemž informoval web Ekolist. Oproti jeho většímu příbuznému jde o poměrně malé počty ptáků. Přesto je vidět jasný trend, kdy k nám migrují další skupiny predátorů zejména z jihu.

Popisovat škody způsobené kormoránem velký daleko přesahuje naše možnosti. Kormorán velký hnízdí skoro všude a nevadí mu ani blízkost lidí. Najdete je například i na Vltavě přímo v Praze.

K predátorům se vyjadřují také funkcionáři ČRS:

Predátoři řádí i po lesích

Podobné problémy trápí také kolegy u myslivců. Ochranáři vysazují do podhorských oblastí vlky. Dělají to opět v takovém počtu, že vlci vytváří početné smečky a migrují do více obydlených oblastí. Vlci už běžně prochází přírodou i hlouběji ve vnitrozemí. Jejich stopy nachází například myslivci na honitbách na hranici Podkrkonoší a Českého ráje.

V Orlických horách zase nimrod natočil na video smečku 7 vlků. Za dne a vůbec se ho nebáli, uměle odchovaná zvířata bez pudu sebezáchovy. Počty vypouštěných predátorů se začnou řešit až ve chvíli kdy vlk sežere prvního pražáka.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.