Jedy z firmy v Pošumaví putují Berounkou ku Praze

Pozadí stránky

Nepříliš povzbudivé informace hlásí orgány životního prostředí na území Středočeského kraje. Toxické dioxiny, které způsobily otravu ryb na potoce nedaleko Klatov postupují Berounkou dále k hlavnímu městu.

V úterý 8. října došlo v Lubech u Klatov k úniku látky používané k moření dřeva. Jakým způsobem se škodlivá látka dostala do Drnového potoka již prošetřuje policie České republiky.

„Jde o vysoce toxickou směs dioxinů a dalších látek, které se používají k moření dřeva.
     Povodí Vltavy se snaží látku co nejvíce naředit a zvedá průtok, aby co nejrychleji odtekla. V sobotu pustili více vody z vodní nádrže Nýrsko. Stejně postupují i u ostatních nádrží, aby látku co nejvíce zředili, navýšen byl i odtok z přehradní nádrže Hracholusky.

Člen dozorčí komise Povodí Vltavy a.s. RNDr. Marek Liška, Ph.D.:

Jedovatá vlna postupuje po řece Berounce a týden po otravě byl zaznamenán výskyt jedů na území Středočeského kraje. K úhynu ryb v Berounce zatím nedochází, nicméně orgány životního prostředí a ČRS situaci i nadále monitorují a zejména nedoporučují konzumovat ryby ze zasažených revírů.

Připomínáme, že dioxiny jsou velice složitě odbouratelná ekologická zátěž, která v přírodě zůstává uložena po dlouhá léta. Známá aféra mezinárodních rozměrů vypukla po povodních v roce 2002, kdy došlo k vyplavení podobných látek z areálu Spolany Neratovice do řeky Labe.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.