Nekompromisní RS: dítěti za nepřítomnost vzali povolenku na 3 měsíce. Bylo to nutné?

jak silný vlasec na kapry

Nekompromisní přístup rybářské stráže nejspíše většina rybářů vidí ráda pokud jde o problematické rybáře nebo zahraniční bandy, které drancují naše vody.

Jednou jsem kdesi posteskl, že potkávám u řeky hodně pytláků a podobných živlů. Odpověď byla ve stylu: “radši zavolejte MP”.

Ted ale vidím, že rybářská stráž umí být velmi pohotová a nekompromisní.

Blbé je, že ne vůči těm, kteří si to zaslouží. Tvrdý trest nedopadl na nikoho z pytláků ani chronických potížistů, nýbrž na kluka, který ještě nemá ani občanku.

Jeho přestupek přitom v podstatě nestojí za řeč. Tipnete si, co mladý rybář “provedl”? 

Jestli čekáte nějaké hardcore porušení RŘ, tak nikoliv. Šlo a banální chvilkovou nepřítomnost u prutů, za kterou se dětem ale i slušným dospělým rybářům dá úplně v klidu domluvit. Obzvlášť když jde jen o pár metrů.

Pruty u rybníka
Má smysl za krátké vzdálení od prutů brát povolenky? Ilustrační foto: redakce

Zásah, jak ho popisuje video, ale byl nekompromisní. Výsledkem nakonec po dlouhé úřední byrokracii byl velmi přísný trest podle nově zavedené tabulky přestupků.

Mladý klučina si nesmyslně nemohl vyrazit na ryby čtvrt roku. Pro mladého rybáře jsou 3 měsíce bez povolenky věčnost. O dojmu z kontroly a následného úředního martyria také nemám iluze. 

Jde o velmi tvrdý trest, hlavně ve světle toho, co se na dotyčném revíru občas děje beztrestně…

Video naleznete na profilu známého kapraře Aleše Rafana Moce, kterého rybářské komunitě nemusíme nijak zvlášť představovat. Je nutné zdůraznit, že vydáním videa se jeho autor nesnaží vytvářet žádný nátlak.

Celá věc začala na jaře a nyní už je vyřešená a uzavřená, včetně “odkrouceného trestu”. Video ale popisuje údajná závažná pochybení ze strany člena RS, nutnosti využití služeb právníka protože se povolenka záhadně ztratila a následného kolečka stížností, které nebyly nic platné. 

Podívat se můžete na Facebooku. 

Odkaz na video ZDE

Autor videa popisuje kontrolu RS, která potkala jeho děti

Stručné shrnutí obsahu: Člen RS odebral synovi povolenku za nepřítomnost u prutů. Kontrola, měla podle slov ve videu, proběhnout tak, že RS zabavila povolenku nezletilé osobě za nepřítomnost u prutů. Ve videu se uvádí vzdálenost 5 metrů…

Rodiči, který přišel o chvíli později a je zákonným zástupcem nezletilé osoby se RS dlouho nechtěla prokázat a s povolenkou odjela autem pryč. 

Až po chvíli se vůz vrátil a došlo k předání záznamu o zabavení povolenky.

Čtěte také:

Video si můžete prohlédnout na sociálních sítích a utvořit si názor sami.

Jde samozřejmě o neúplný záznam ale určité slovní obraty ze strany RS příliš optimismu do žil nevlévají.

Vypíchnu jeden moment: Strašně se mi nelíbí, že úřední osoba slušně se chovajícímu občanovi říká, že „mele“. V podobném duchu se nese celá zaznamenaná konverzace…

V dodatečně předaném úředním záznamu se pak uvádí, že kontrolovaný během kontroly spal. To však autor videa popírá.

Video je přitom natočeno za denního světla – v době zabavení povolenky mělo být kolem půl druhé odpoledne.

Pro srovnání, ukázková kontrola dle osvětových materiálů ČRS:

Povolenka se po zabavení ztratila a najít ji pomohl až právník, tvrdí se ve videu

Odebraná povolenka by měla poměrně rychle putovat na rybářův územní svaz, kde se nyní všechny přestupky v rámci svazu řeší.

V tomto případě je však ve videu řečeno, že odebraná povolenka k lovu v podstatě zmizela ze světa na 38 dní.

Až intervence právníka prý pomohla doklady najít. Pokud je to pravda, tak jde o závažné pochybení.

Povolenka bez sumáře ve formátu A4 a hostování v jiné mo
Povolenka se po zabavení prý na více než měsíc ztratila. Pomoci měl až najatý právník (ILUSTRAČNÍ FOTO)

Stížnost na příslušných úřadech ale k ničemu nebyla. Úřad na celém případu neshledal žádné problémy.

Dítě je při přestupku ve svazu bráno jako dospělý, žádné úlevy

Vzniklá situace odhalila jistý zádrhel ve fungování svazu.

Ten má sice spoustu kroužků, závodů a dalších akcí pro děti, které jsou důležitým zdrojem nových členů pro generační obměnu členské základny. 

kontroly RS
Rybářský řád zakazuje nechávat pruty bez přítomnosti rybáře. Jaká vzdálenost je ještě OK ale nikdo nedefinuje… Ilustrační foto: redakce

Pokud ale jde o problematiku přestupků, svaz dítě prožene neuvěřitelně represivním úředním procesem a neváhá mu za drobnou chybu napařit stejný trest jako nějaké bandě hulvátů, kteří mají z RŘ akorát srandu. 

  1. Veškerá korespondence dítěti chodí po staru písemně a doporučeně na jméno. Nezletilá osoba přitom nemusí mít OP a činí to komplikace při vyzvedávání zásilek
  2. V případě nesouhlasu s obviněním musí dítě složit stejnou kauci jako dospělý – 2000 Kč
  3. Sazby trestů jsou jednotné nehledě na věk – dítěti zde byl přidělen dokonce asi nejvyšší možný trest za tento přestupek, který v jiných případech za stejnou věc možná neobdrží ani dospělá osoba

Na závěr bych chtěl akcentovat jednu věc. I kdyby se ukázalo, že kluk opravdu nebyl u prutů či dokonce spal, tak je to pořád naprostá banalita.

Jaký smysl má za podobné drobnosti vystavovat rybáře, a tím spíš školní mládež, nekompromisnímu jednání úředních osob a potom jim ještě v úředním procesu dávat tresty na horní hranici jako nějakým recidivistům?

Podle mě vůbec žádný. Leda, že byste jim chtěli chytání ryb úplně znechutit. Pokud šlo o tohle, tak se to orgánům povedlo.

Jsem osobně rád, že v tomhle věku jsem potkával porybné úplně jiného druhu. 

Pamatuji si, že pár kontrol se u mě bez závad neobešlo a nikdy to neskončilo jinak než ve stylu „příště si na to dej pozor“.

poříční policie
Rybářská stráž je úřední osobou, stejně jako například policisté. Ani PČR ale neřeší přestupky nezletilých bez kontaktování zákonných zástupců (rodičů)

Lehký off-topic a závěrečná message: 

Články o podobných incidentech s RS vždy vzbuzují hodně emocí a je fakt, že stížnosti na obsah článků někdy chodí od jedné strany, někdy od druhé. Často nám nadávají obě strany najednou:) Samozřejmě vždy nemusím já nebo někdo z autorů mít pravdu nebo se k nám dostávají špatné informace.

Daný text je ale hlavně můj osobní názor na video, které jsem viděl včera na sociálních sítích. Případný tlak na smazání textu nebude mít na šíření informací vliv a nemá cenu jej ani vyvíjet. To hlavní už dávno vidělo několik desítek tisíc rybářů přímo od autora a komentují to bohatě na Facebooku.

Jen bych chtěl zdůraznit to hlavní. I kdyby veškerý postup RS byl naprosto legitimní, myslím si, že tady mělo vše skončit maximálně domluvou. Výše trestu by za tohle porušení řádu byla poněkud přísná i u dospělého.

Tak jen doufám, že v budoucnu podobně nekompromisní přístup uvidíme spíše u jistých band rybářů a pytláků, kterých se zrovna na revírech v našem územním svazu vyskytuje ne úplné málo.

Čtěte také:

1 Comment

  1. No nějaký chudák si zvyšoval ego nad malým děckem.Asi má trauma z dětství no.vzkaz pro malého rybáře.S toho si nic nedělej blbců na světě je hodně. Petrův zdar.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.