Muškaření Berounka – report z vycházky

berounka
Berounka 1, carp free revír, Foto: Aktivní-rybolov.cz

I na MP vodách se dá muskařit. Dokonce i tam, kde to prakticky neteče. Místa, kde se střídá proud s tišinou jsou ale vždy zajímavější. Takovou řekou je například Berounka, která si silou proudu často nezadá s divokou horskou řekou. Muškaření a Berounka je prostě kombinace, která funguje, jen nesmíte očekávat úlovek lososovité ryby.

Datum: 24.4.2020

Místo: Berounka v Praze

Metoda lovu: Mokrá muška a trochu francouzská nymfa

Ulovené ryby: 2x tloušť, dále pak plotice a nejspíš i jejich kříženci, mraky ouklejí

Muškaření a Berounka – letošní první vycházka

Ráno jsem se vypravil na revír č.1 na Berounce. Je to v dosahu MHD a cesta je tak jednoduchá a rychlá. Někde jsem četl, že je to také nejčastěji návštěvovaný revír pražského svazu. Inu, bude na tom něco pravdy, zejména na soutoku s Vltavou je většinou úplně narváno. Já jsem výš po proudu a mám naštěstí dost místa okolo. Pokud tedy nepočítám davy lidí na břehu, koupající se psy a další rušivé vlivy, které se ale dají vyřešit nabroděním do středu řeky.

muška se kterou jsem na Berounce měl úspěch

Rozhodl jsem se primárně zaměřit na mokrou mušku. Nymfování si dost užiji na rodné řece. Cílová ryba dne je promě primárně tloušť.

Začal jsem na širší tůni s postranním proudem u protějšího břehu. Na klidnější vodě mušku braly jen všudypřítomné oukleje a tak jsem se soustředil na místa,kde to naopak víc teče. Hned na třetí hod se zadařil hezký tloušť, do vysněného půlmetru mu ale chybělo opravdu hodně. Záběr to byl ale velmi pěkný. Mušku jsem hodil lehce proti proudu aby při té rychlosti alespoň trochu klesla pod hladinu, za neustálého upravování šňůry na hladině jsem ji nechal splavat až do místa kdy už délka šňůry začala mušku brzdit a přesně při stoupání mušky k hladině přišel záběr.

hezký tloušť z Berounky

Další tloušť ze stejného fleku nepřišel ani po přesunu na druhou stranu. Proud jsem prochytal přímo z protilehlé strany. Bohužel se ozvaly jen oukleje.

Proud na Berounce má fakt sílu ale chytat tu není snadné

Následoval přesun na divočejší vodu. Zkoušel jsem se soustředit s mokrou na různá rozhraní a klidnější „ostrůvky“ v proudu ale asi jsem na to nešel správně. Pomohlo až rozbalení nymfovacího prutu, se kterým jsem vyhmátl hejno bílé ryby. Parmy, ostroretky bez náznaku záběru. Dnes ani nebylo vidět příliš do vody, což mi zde obyčejně dost pomáhá v jejich lokalizaci.

Na jednom kamenném ostrově mě uvítal strašný puch a pět napůl sežraných kaprů kolem 40 cm. Bylo by zajímavé vědět, zda jde o úhyn nebo to je kořist nějakého predátora. Každopádně před smradem mě neuchránil ani šátek přes obličej.

Na rozhraní silné peřeje a mělké vody jsem ještě zkusil mokrou s mým oblíbeným spiderem o velikosti 12. Někdy mám pocit, že čím větší muška tím víc oukleje berou. Podařilo se na něj ještě pár plotic a přišel i jeden menší tloušť na přívěs, kde jsem měl Black Zulu s nožičkami ze zeleného CDC.

Tloušť na přívěs
Black Zulu jim taky chutná

Dál už nebyl čas pokračovat a bylo načase balit. I když se žádná větší ryba nepovedla, tak to byla celkem fajn vycházka se spoustou menších rybek.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.