42 kg kapr ze soukromého revíru Euro Aqua (video) 

kapr šupináč
Ilustrační foto: redakce

Na přelomu listopadu a prosince počasí kaprařině přálo. Na známém revíru Euro Aqua se ulovilo několik kaprů vysoko nad 30 kilo. Ten největší z nich dokonce měl 42 kilogramů při vážení v saku.

Na tuto známou vodu se na konci letošního podzimu vypravili dva britští rybáři, kteří jsou ambasadory zdejší kaprařské značky Ridgemonkey, kterou jistě znáte i z našich eshopů.

Hlavním aktérem videa od Ridgemonkey je britský kaprař a konzultant Dave Levy, který se mimochodem také uchází o titul kapraře roku 2022 o nějž se soutěží ve Spojeném Království.

Video se spustí v okamžiku vážení nejtěžšího kapra:

*celé video od začátku si můžete přetočit na spodní liště přehrávače YT

Abychom vás dlouho nenapínali. Dařilo se jim a to velmi. Je to vidět i na přiloženém videu, které má přes 40 minut a zahrnuje několik největších ryb.

Největší kapr má přes magickou čtyřicítku a nadšení rybáře nezná mezí. Doslova řve štěstím jako tur. Celé je to okořeněné tím, že ryby váží v anglických mírách a tam ten největší kapr má na dvojitém ciferníku váhy hmotnost 101 liber/42 kg. Takže vlastně magická stovka, proto takové nadšení.

Další velké ryby vážily kolem 80 – 90 liber, šlo tím pádem o kapry s hmotností nad třicet kilogramů. Menší ryby pánové ani nezmiňují, bylo jich asi vážně dost.

Všechny zmíněné úlovky měli rybáři chytit na nástrahy Quad od Mainline a blowback Rig vázaný šňůrkou RidgeMonkey CamoX v 35lb variantě.

Blowback Rig je kaprová montáž, která je koncipována pro lov opatrných kaprů. Při vyplivnutí nástrahy většinou dojde k zapíchnutí háčku. Nástraha je upevněna pomocí kroužku a její pohyb neovlivňuje pozici háčku, který má díky tomu větší šanci se zaseknout.

Tato montáž je dobře použitelná s potápivým i plovoucím boilies.

Revír Euro Aqua je obřími kapry doslova proslulý

Kde se revír pod tajemným názvem Euro Aqua skrývá? Nikde jinde než v rybářsky naprosto zaslíbeném Maďarsku. Jeho provozovatelem je A. Horvath z Vídně.

Revír vznikal tak trochu potají. První léta historie Euro Aqua majitelé neprováděli žádnou propagaci a ni se nesnažili aby o jejich klenotu vědělo moc lidí. Mezitím na revíru v klidu dorůstala populace velkých kaprů.

Šlo o jednu z vod, kde se začali poprvé lovit kapři s hmotností na magickou třicítku, což ještě před dvěma dekádami patřilo doslova do říše snů.

Dnes je situace v kaprařském světě zcela jiná a kapři vážící nad 3O kilogramů se loví po celé Evropě, dokonce i u nás.

Velkých kaprů je na Euro Aqua ale stále hodně, což dokazuje i nahoře zmíněné video. Nijak výjimečná není ani hranice 40 kilogramů. Tato voda rozhodně patří k těm, kde takto těžké ryby jsou naprosto reálnou věcí.

Tomu odpovídá také zájem rybářů, který je značný. Počet míst na podobných revírech je samozřejmě omezený, zde se však přidává ještě jedno pravidlo.

Majitelé zkracují rybářskou sezonu. Oproti většině ostatních revírů si tady prakticky nezachytáte během léta.

Z důvodu ochrany kaprů před působením enormního vedra se v tomto období neloví. Na Euro Aqua tak existuje něco jako letní prázdniny. V červenci ani v srpnu se zde nechytá.

Ryby mají také zimní pauzu, která trvá od prosince do poloviny března. Pro rybolov tak zbývá období od poloviny března do konce června a podzimní sezona od začátku září do konce listopadu. Rybaření začíná vždy v pondělí ráno a končí v neděli v podvečer.

První padesátka pochází z Euro Aqua

Nelze také nezmínit, že první světový rekord kapra nad 50 kilogramů byl v roce 2018 uloven právě zde. Rybářem byl Michel Schoenmakers z Holandska a jeho ryba vážila celkem 51,2 kg a měřila 130 cm.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.