Orellana: skrývá málo známé španělské jezero rekordní kapry?

Jezero Orellana
Foto: Adolfobrigido/CC BY-SA 4.0

Španělsko se těší velké popularitě mezi rybáři. Hlavně pro sumce a candáty na Ebru, což je destinace kterou objevili ji před dvaceti lety němečtí a posléze i naši rybáři. Rybolov ve Španělsku ale dokáže zaujmout také kaprařskou veřejnost, kromě známých revírů zde zatím stále tajuplné revíry jako naříklad jezero Orellana poblíž hranice Španělska a Portugalska.

Mezi kapraři stále roste zájem o nové destinace na jihu Evropy. Orellana je jedním z dosud ne zcela probádaných míst.

Nazývají jej panenskou vodou, což asi v roce 2022 již nebude úplně pravda, jelikož sem jezdí řada zahraničnch kaprařů a už zde rybařilo minimálně několik našich rybářů.

Přesto jde ale o revír, který není tolik v centru zájmu jako bližší a přístupnější vody, napříkad ve Francii.

Vodní plocha nesoucí název Embalse de Orellana je s 5084 hektary jednou z největších nádrží v oblasti jihozápadu Španělska.

Plochou se rovná zhruba našemu Lipnu. Jde o údolní nádrž s velmi členitým pobřežím v kopcovitém okolí, které tvoří velké množství zátok.

Šířka jezera se pohybuje kolem dvou kilometrů, délka činí zhruba 20 km. Primární účelem nádrže je zavlažování zemědělských ploch v okolní vyprahlé krajině.

Kvalita vody je velice slušná, na nádrži dokonce existuje pláž, která je oceněna tzv. Modrou vlajkou, jakou nejspíše znáte z dovolených u moře. Modrá vlajka oceňuje kvalitní pláže s čistou vodou a zohledňuje také zázemí pro rekreanty. 

Z hlediska rybaření to samozřejmě žádný význam nemá ale o kvalitě vodní plochy z hlediska čistoty to má určitou vypovídací schopnost. Žádná jiná vodní plocha ve Španělsku takto oceněna není.

Revír má ještě jedno velké plus. Díky velmi jižní poloze je zajímavou alternativou pro rybářskou výpravu uprostřed naší zimy.

Pravda o jezeru Orellana: Nash TV zde natočila jedno z nejlepších kaprařských videí letošní sezony

Na Orellanu se letos vypravila Nash TV prostřednictvím Alana Blaira a Samira Arebiho. Uvidíte kromě zdejších kaprů také skvělé záběry z dronu, dozvíte se spoustu zajímavostí a uděláte si obrázek o tomto zatím u nás nepříliš známém revíru.

Varování: film má víc jak hodinu a půl a je celý anglicky. Na spodní liště přehrávače si ale můžete nastavit titulky v češtině(ikona titulek a ozubené kolečko pro nastavení jazyka). Video je opravdu mistrovské dílo, které zaujme i rybáře, jimž kaprařina moc neříká

Video:

*Odkaz na YouTube, pokud přehrávač nefunguje

Orellana je neprozkoumaný revír s pravidly občas přísnějšími než na naší svazovce

Co se týče rybaření na jezeře Orellana, podle španělských zdrojů stojí povolenka jen několik málo euro. Většina rybářů přijíždějících ze západní Evropy ale využívá služeb agentur, které nabízí balíčky zahrnující povolenku, člun s povinnou rezervací (pro plavidla nad 2,5 m) a zařízení lovného místa včetně bivaku a dokonce zakrmení před vaším příjezdem. 

Připlatit si lze i za vyzvednutí na letišti. Ceny se pohybují kolem 600 EUR za osobu na týden.

Na místě platí poněkud rigidní pravidla, například lov v noci je zakázán. Dle informací na zahraničních fórech si ale s pravidly lámou hlavou jen cizinci. Místní borci dokáží chytat například až na dvacet prutů a o chyť a pusť nikdo z nich také ještě neslyšel.

Co se týče úlovků, na opravdu velkou rybu jezero zatím čeká. Nadšenci ale věří, že vzhledem k neprobádanosti vody se na pořádnou rybu teprve čeká.

I přesto se zde chytají slušné ryby. Rekord jezera Orellana se pohybuje kolem 36 kilo, což opravdu není málo. Zahraniční kaprařská elita ale samozřejmě pase po rybách, které tuto hodnot výrazně přesahují. Jižní klima a velké množství ryb mezi 20 – 30 kilogramy jasně napovídají, že šance tady jsou. V momentě kdy se ale proflákne, že tady jsou ve větším počtu ryby nad 40 kilo, revír určitě zachvátí mánie a komerce v daleko větším rozsahu než nyní.

Ostatně, jediné co revír trochu chrání před masovými nájezdy carp teamů ze Západní Evropy je nejspíše jen jeho horší dostupnost.

Štiky jako ve Švédsku, kromě kaprů se to tady hemží velkými dravci

Ještě dříve než se Orellana dostala do pozornosti kaprařů, získala dobré jméno jako revír s výskytem slušných dravců. Stejně jako na známém Ebru si zde zachytáte bassy i ve slušných velikostech.

Velmi pozoruhodná je i obsádka zdejších štik, která sestává z ryb dosahujících běžně délek 80 – 100 cm+. V tomto ohledu je už revír poměrně známým místem, kde se konalo například roku 2015 MS v lovu štik, jehož se účastnili i čeští závodníci.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.