Montáž, jakou kapr neumí vyplivnout: Ronnie Rig se vyznačuje chytlavostí

Montáž Ronnie rig
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Kaprová montáž Ronnie Rig patří k osvědčeným pop-up montážím. Zapíchne se skoro okamžitě. Někdy dokonce ještě na břehu do vašeho prstu (v lepším případě).

Jako většina novinek v kaprařině, i  Ronnie alias ¨The Great Ronaldo” k nám přišel z Velké Británie. V podstatě je to nástupce D Rigů, prvních montáží které využívaly volného pohybu nástrahy a obloučku z nějaké šňůrky nebo vlasce.

V čem spočívá hlavní síla této montáže? Inu, nejspíš to bude právě chytlavost. Správně sestavený Ronnie Rig funguje jako dokonalá past. Háček s nástrahou kapr nasaje jako malinu. Když jej ale chce vyplivnout, hrot se neomylně zapíchne do spodního pysku.

Dobrou chytlavost montáže často pocítíte na vlastních prstech často už během navlékání boilie. Relativně velký zahnutý háček, krátký vlas a malá nástraha s velkou pohyblivostí dělají divy.

Jak pracuje montáž pod vodou se můžete podívat na kanále Faith Carp Tackle:

Na jaké vodě funguje nejlépe?

Nedá se říct, že by nějaká montáž byla stoprocentní za jakýchkoliv okolností. Platí to i zde.

Ronnie se ovšem dá chytat s úspěchy na různých typech vod. Nejlépe mu však svědčí tvrdé nebo čisté dno. Uspokojivé výsledky ale přinese i v horších podmínkách, snad kromě totálních extrémů s bahnem nebo rostlinami jako v asijské džungli.

V podobných situacích můžete návazec zkoušet přizpůsobovat například změnou délky nebo materiálu návazce. 

Na čistém dně se vyplatí použít spíše tužší návazce zatímco v nánosech nebo trávě spíše měkčí šňůrky.

Díky možnosti použít tužší návazec (fluo) se tato montáž hodí i pro daleké náhozy.

Používá se téměř výhradně s plovoucím boilies. S potápivým nebo neutrálně vyváženým boilies nespolupracuje dobře.

Celý mechanismus fungování montáže se zakládá na zvedající se nástraze. Ležící kulička působí negativně na schopnost háčku se dobře zapíchnout.

Oceníte jistě i velice nenápadnou formu prezentace nástrahy. Návazec by měl ležet na dně, přičemž nad dno vyčnívá jen nástraha a pod ní schovaný háček. Délka vlasu je extrémně krátká, boilies ale má značnou volnost pohybu díky obratlíku přes nějž je k háčku připevněné.

Jaké boilies použít na Ronnie Rig?

Jak již bylo řečeno: plovoucí pop-up boilies! Všimněte si také, že 90 procent fotek na internetu ukazuje ronnie rig s jednou koulí. Není to ani vyloženě montáž na panáčka a podobné kombinace.

Všeobecně se doporučuje použití menších velikostí boilies. Zkušenosti různých rybářů napovídají o kuličkách velikosti cca od 12 -16 mm.

Velmi dobře si zachytáte i s “desítkami”, které jsou koneckonců oblíbené třeba na různých závodech a kaprařských kláních.

Montáž se díky použití plovoucího boilies částečně zvedá ze dna. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Z čeho se montáž skládá

Mnozí z vás si jistě všimli podobnosti s 360 rigem. Je to vlastně jeho trochu pozměněná verze. Základem je použití háčku s agresivně zakřiveným ramínkem, který v kombinaci s rychlo obratlíkem v bužírce vytváří velmi intenzivní moment síly, jenž činí tuto montáž neobyčejně chytlavou. 

Jde také o relativně šetrnou montáž, která se zapichuje do masité části rybího pysu a nepůsobí zbytečná poranění tkáně.

Díky použití mikroobratlíku pro upevnění nástrahy je montáž chytlavá snad ze všech možných úhlů. Plovoucí boilies ji vždy vytáhne do potřebné polohy a nehrozí příliš zamotání či jiné problémy, které vás mohou připravit o potenciální záběr 

Seznam materiálu na Ronnie rig

  • Háček vel. 4 – 6: Používá se výhradně typ se zahnutým ramínkem
  • Mikroobratlík – na připevnění boilies k oblouku háčku
  • Zarážka na háček – pro vymezení pohybu obratlíku s nástrahou
  • Rychloobratlík pro zacvaknutí háčku
  • Kroužek
  • Smršťovací bužírka – překrytí a vytvarování spoje rychlobratlík/háček
  • Návazcový materiál (fluo, šňůrka)
  • Plastické olovo (případně  bročky) – zatížení návazce

Dále se vám bude hodit běžná kaprařská bižu jako hadičky, materiál pro vytvoření přívěsu na boilie a zarážky. Nůžky, kleštičky atd. 

Obratlík pro navlečení na háček s očkem. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Postup vázání:

  1. Navléknu obratlík na oblouček háčku a napíchnu zarážku. Umístění zarážky je důležité – zhruba v místě naproti hrotu nebo protihrotu háčku. Umístění výše nebo níže negativně ovlivňuje princip fungování montáže a úspěšnost záseku.

Při správném umístění zarážky se špička háčku zasekne prakticky ve všech případech, nezáleží z jakého úhlu ryba nástrahu nasaje.

  1. Příprava bužírky před nasazením rychloobratlíku – spočívá zejména ve správné úpravě délky nůžkami: smršťovačka začíná kus pod očkem a končí v půlce obratlíku. Bužírku navlékneme n háček již před nasazením obratlíku.
  2. Nasazení rychloobratlíku: “hák” obratlíku musí otevřeným koncem mířit na opačnou stranu než hrot háčku (vně oblouku), jinak se háček nebude dobře chytat.

      4.Navlečení bužírky přes obratlík – natáhneme do poloviny obratlíku (na soudek).

      5. Nahřátí smršťovací bužírky – nejlépe nad párou. Bužírka se smrskne a zpevní celou sestavu s háčkem a obratlíkem. Můžete ještě obratlík zkusit vyhnout více směrem do oblouku a vznikne něco jako rovnátko. Kleštěmi lze dovnitř zahnout také očko háčku, pokud se vám zdá, že směřuje zbytečně rovně.

Horní polovina obratlíku musí zůstat nekrytá, ať se volně točí. Stejně tak spodní konec bužírky nesmí zabírat zbytečně velkou část háčku pod očkem ať neomezuje volný pohyb nástrahy.

      6. Návazec – zde můžete volit mezi měkkou šňůrkou a tuhým fluorocarbonem. Část rybářů dává přednost druhé variantě.

S tuhostí se to ale nemá přehánět, proto bacha na hadičky a jejich délku. Nůžkami zkraťte délku případných hadiček proti zamotání, které se umísťují na horní konec návazce (na opačnou stranu než je háček).

Hadička nesmí být zbytečně dlouhá a ovlivnit chování návazce a činit jej těžkopádným.

Hadičky a podobná bižuterie se používá jen v krátkých délkách, aby montáž nebyla těžkopádná. Foto: Aktivni-rybolov.cz

       7. Zatížení montáže

 Nezapomeňte také na zatížení – stačí trocha plastického olova hned za kroužek rychloobratlíku, aby plovoucí boilies nezvedalo montáž až příliš. Je třeba, aby návazec ležel na dně a pouze háček s nástrahou směřoval vzhůru. Možné je zatížit i konec návazce pro lepší rozbalení montáže po dopadu na dno. Plastické olovo má výhodu, že na montáži nepůsobí jakkoliv rušivě ale nahradíte ho i bročky na plavanou

Montáž Ronnie rig
Hotový háček na Ronnie Rig připravený k navázání návazce. Foto: Aktivni-rybolov.cz
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Montáž se musí zvednout ze dna: pouze však po konec obratlíku, návazec již má ležet jen na dně.

Pozor na příliš malé háčky

Příliš malým háčkem se okrádáte o chytlavost háčku, jíž je tato montáž pověstná. Použití zahnutých háčků (prodávají se pod dobře zapamatovatelným názvem Curve Shank) správné velikosti z ní dělá mocnou zbraň, která se sama o sobě dobře chytá do rybí tlamky. Příliš malý háček ale nemá dostatečný prostor se zapíchnout tak dobře. Níže než do velikosti 4 – 8 už se nevyplatí jít.

3 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.