Medvěd neustojí rybaření v peřeji a padá do vody (VIDEO)

Medvěd loví ryby v peřeji
Ilustrační foto: redakce

Máme kliku, že v našich končinách ryby kromě nás loví jen ptáci, užovky a vydra. Škody možná napáchají dost, alespoň však nežerou rybáře.. Na Slovensku už to mají úplně jinak a naprosto jiná situace panuje na Aljašce, kde rybaří víc medvědů než lidí.

Medvěd není vegetarián, jak nedávno prohlásil jeden slovenský politik. Žere všechno ale nejraději má maso. A samozřejmě to maso, které nemusí složitě honit po lese. Živí se mršinami a také velmi rád chytá ryby.

Ty mu totiž v divočině často skáčou skoro až do huby. Migrační tah pacifických lososů na Aljašce a Kamčatce je pro medvědy opravdovým požehnáním.

Tisíce kusů ryb plavou do vnitrozemí, kde hromadně po výtěru hynou a chystají medvědům opravdovou hostinu.

Video:

Ještě než k vytření ale dojde, musí si medvědi nějaké lososy nachytat už na jejich cestě tam. K tomu zvířata využívají například přirozených překážek na řece.

Peřeje musí ryba překonat skokem, což je skvělá šance ji chytit mimo její rodný živel. Medvědi to vědí a podobná místa pravidelně vyhledávají.

Jedním z takových „rybářských fleků“ jsou peřeje Brook Falls v národním parku Katmai. Jde o oblíbené místo na němž medvědy často sleduje kamera s živým přenosem.

Bezpečným pohledem na tyto šelmy si tak může zpestřit volný čas kdokoliv a nemusí přitom vážit cestu na Aljašku ani riskovat pohyb mezi potenciálně nebezpečnými zvířaty.

Video ukazuje kompilaci nejzajímavějších záběrů při nichž se medvědům lov úplně nepovedl. Inu , kluzké peřeje a rychlý proud jsou katalyzátorem mnohých komických situací a je možné, že si medvěd koupání i trochu užívá. I když si s největší pravděpodobností při pádu přece jen trochu natloukl kožich.

Video pochází z loňské sezony, kdy se stalo virálním hitem internetu. Tah lososů se ale opakuje celoročně a tak se objevují stále nové záběry podobných situací.

Losos tráví život v moři, vytírá se ale v řekách

V tomto případě jde a tichomořské druhy lososů, které se od našeho atlantského lososa liší. Jejich způsob života je ale podobný. Lososi se rodí v řekách hluboko ve vnitrozemí. Poté putují do moře, kde díky hojné potravě nabývají nemalých rozměrů.

Dospělí jedinci se posléze vrací zpátky do rodných řek, kde se vytírají a pokládají základ nové generaci. V případě tichomořských lososů pak většinou na trdlišti také hynou. Jejich těla pak slouží nejen jako potrava medvědům ale zvyšují úživnost vodního toku, čímž vlastně vytváří potravu pro malé lososy. Severské řeky v horách jsou totiž jinak jen velmi málo úživné.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.