Lov candátů začátkem podzimu

Candáti zuby

Letní horko je snad nejhorší doba, kdy chytit candáta přestavuje skoro nadlidské úsilí. I ta největší horka ale brzy skončí a nastane ten pravý čas. Ochlazení naopak značí příchod vrcholu sezóny pro lov candátů.

S nástupem podzimu a zkracování dnů se pro obyvatele hlubin začíná mnohé měnit. Dravci budou brát daleko lépe než během léta a všichni vláčkaři mají nejvyšší čas vyrazit k řekám a přehradám. I začínající lovci candátů se nyní mohou těšit na větší úspěchy a prověřit své schopnosti najít ryby.

Klesá i teplota vody, dostává se do ní víc kyslíku a začíná velká migrace. Hejna drobných ryb pomalu opouští mělčiny a to znamená jediné. I dravci musí následovat svoji kořist. Podzimní lov tak bude probíhat na místech, která v létě někdy žádný úspěch nepřinášela. Lov candátů je o prochytávání hlubin na přehradách a klidnějších úseků na řekách.

Strategie lovu candátů na podzim

candát je v létě náročným soupeřem. Zato lov candátů na podzim je to pravé
Lov candátů je tak nějak spojen hlavně s měkkými nástrahami. S těmi jde nejsnáze prolovit jeho denní stanoviště v hlubších vodách

Na podzim nastává zlatý čas přívlače s gumovými nástrahami. Ty umožňují efektivní lov na hloubkách a zejména na řekách můžete prochytávat proudné úseky s velkou hloubkou, kam se jiná nástraha těžko dostává ke dnu. Zásadní roli při lovu candátů ale hraje, jako vždy, znalost míst s výskytem candáta.

Jigová nástraha nám umožňuje poměrně rychle prochytat perspektivní prohlubně v řekách nebo zlomy na přehradách. Proces hledání céčka je tak poměrně rychlý.

Na tekoucí vodě je hledání zajímavých míst vždy výrazně rychlejší než na velké přehradě. Poznat zajímavé fleky na vodách typu Lipno, Nechranice nebo Orlík dokáže zabrat mnoho výjezdů. Nejlepší způsob, jak urychlit poznávání neznámé vody je rafinovaný výslech tamějších rybářů. Pod záminkou navazování nového rybářského kamarádství se často dozvíte mnoho zajímavého. Alespoň část z toho pak může být i pravda.

Na takovýchto rozlehlých vodách je pak samozřejmě obrovská výhoda loď s echolotem. Prozkoumání dna a vyhledání nějakých výrazných změn hloubky je tak daleko rychlejší.

*Možná by vás mohl zajímat náš velký článek o rybářských echolotech

Pokud nemáte ani to, tak často nebývá problém z mapy zjistit například polohu starého koryta řeky a zkoušet to na takových místech!

Článek o hledání ryb bez echolotu najdete zase ZDE

Lov candátů proti proudu

Zajímavá nuance chytání candáta funguje na řece ale i na přehradě se spodními proudy. Candát raději bere nástrahy, které se pohybují spíše proti proudu. Žádné pravidlo ovšem není stoprocentní, zejména na velkých překážkách v řece se voda často točí ve vracáku a je otázka v jakém postavení tam bude candát vyčkávat. Může být otočený zdánlivě po vodě, jelikož u dna proudí voda opačným směrem. Vyprovokovat k útoku se však nechá nejsnáze když mu nástraha klepne nejdříve do ocasu.

Na stojaté vodě je možnost chytání z lodě k nezaplacení. Máte možnost házet z lodi ke břehu a vodit nástrahy „po svahu“ dolů. Na to candát reaguje dobře a navíc takto méně váznete, což vám ušetří hodně peněz za nástrahy. Rybička padající ze zlomu na hloubku je pro ryby neodolatelná delikatesa.

Velikost a barva nástrah pro lov candátů

Candát má docela prostornou tlamu a tak není potřeba se bát ani větších nástrah. Na 12 centimetrů dlouhé banjo se s klidem pověsí i sotva mírová ryba. Otázka záseku na dlouhé nástrahy se na začátku podzimu ještě nemusí tolik řešit. Candát celkem bez problémů slupne i velkou rybku a dávat háček navíc by znamenalo tahat ryby seklé za jícen.

Jigstreamery jsou výbornou nástrahou pro lov candáta
Zajímavou možností jsou i jigstreamery na různých velikostech hlaviček

Až s příchodem opravdového ochlazení před zimou můžeme zkusit vyrábět stingery. To jsou doplňkové háčky umístěné blíže konci nástrahy. Případně je možnost úplně opustit jigové hlavičky a přejít na zavrtávačky. To jsou zátěže s jakýmsi šroubovitým trnem, který se zavrtá zepředu do nástrahy. Od zátěže pak vedeme stinger s háčkem zapíchnutým na konci gumy. Je to vlastně kousek lanka s trojháčkem nebo dvojhákem, který píchneme někam za druhou polovinu nástrahy, tak aby jsme sekli i jemné záběry. Nesmíme přitom ale narušit chod ocásku!

Barva nástrahy

Trefit se do vkusu ryb je někdy těžké. Pokud nefungují světlé fluo nebo krémové barvy, tak zkoušíme tmavší a přírodní varianty. V tomto je těžko radit. Musí se trochu experimentovat. Výhoda je pokud znáte stoprocentně, že candát se na daném místě vyskytuje. To vám dá jistotu v experimentech s typem nástrahy. Občas prostě chvíli trvá než zjistíte na co zrovna jdou.

Důležitý je způsob vedení. Zatímco aktivní ryba bez potíží reaguje na známé přískoky po dně a různé popotahování nástrahy, tak na pasivního candáta musíme výrazně zpomalit. V extrémních případech může zafungovat i tahání nástrahy pomalu po dně.

Podzim je zkrátka čas dravců a tak bude opět šance pořádně vyzkoušet, jak moc dokážeme ryby přelstít!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.