Jaké jsou nejlepší nástrahy na candáty? Gumy, woblery?

woblery na candáty a carp free

Tento článek vychází na samém konci listopadu, což je téměř konec sezony. Nikdy nevíme, kdy sezona vlastně skončí. Přívlač je povolená do Silvestra, paní zima ale může rozhodnout a ledový příkrov pokryje naše vody třeba již během týdne nebo dvou. Záleží na počasí a klimatických podmínkách na místě, kde rybaříte. Zatím ale pruty rozhodně nevěšte na hřebík. Na céčka určitě ještě vyrazíte a mezitím se můžete podívat na nejlepší nástrahy na candáty, alespoň tedy dle naší redakce.

Článek jsem si vzal na starosti já, tudíž nečekejte nic o lovu na rybku. Rybáře lovící na klasickou candátí položenou neodsuzuji, sám jsem k tomu ale zatím cestu nenašel a nikdy jsem to ani nezkoušel. Budeme se proto věnovat umělým nástrahám pro lov přívlačí.

Za nejlepší nástrahy na candáty bývají považovány gumové imitace rybek a dalších živočichů

Alespoň tak to tvrdí všude zavedená praxe. Gumové nástrahy jsou určitě na candáta logická volba, zejména díky tomu, jak snadno s nimi můžete prochytávat hlubší místa. Právě tam candáta většinou najdeme přes den.

Gumové rybky alias kdysi legendární kopyto

Mám takový dojem, že název kopyto pomalu a jistě přechází do oblasti historie. Gumové, nebo přesněji řečeno, umělé napodobeniny rybek, které nám nabízí obchody se již v drtivé většině případů jmenují dávno jinaky i když s trochou snahy i to Kopyto doopravdy seženete.

Pestrost nabídky rybářských značek a množství výrobců je ale už nnaprosto na jiné úrovni než před dvaceti lety.

Rybáři bez mrknutí oka nakupují gumové nástrahy za cenu, kterou by před dvaceti lety nikdo nedal nebo si je raději vyrábí doma – nebo kupují od domácích výrobců (musíme zmínit náš spřátelený ForBigFish).

Doporučení na konkrétní produkt ale možná není tak důležité protože to není jen o nástraze nebo její barvě.

Zajímavé je zaměřit se na větší velikost nástrah. Candát má velkou tlamu a nemusíte se bát nasadit větší kalibr, tím spíš v zimě.

Reklama:

Jak chytat okouny na UL vláčku
Gumová rybka od For Big FIsh

Nymfy, ráčci a další potvory

Český přívlačový svět přece jen v něčem nestíhá držet krok s vývojem. Stačí se podívat na neuvěřitelně pestrý výběr nástrah třeba v Polsku nebo dokonce ve Východní Evropě. V posledních třech letech se odstup v použivání prapodivných nástrah snížil díky popularitě nymfy od Berkley, Redbass, které u nás jsou v oblibě posledních několik let.

Tyto měkké nástrahy se od ripperů či twisterů liší téměř nulovým vlastním chodem. Je to pro ryby něco úplně jiného. Navíc vás donutí s nástrahou pracovat podle vašeho originálního stylu neboť je nutné vedení nějakým způsobem oživit.

Jak vyzrát na candáta a nejlepší nástrahy na candáty
Malý candát za jasného dne v pokolena mělkém podjezí nebyl v tu chvíli cílová ryba

Tyto výrobky jsou možná úplně nejlepší nástrahy na candáty při vertikální přívlači nebo dropshotu, tedy metodách, které předpokládají znalost konkrétních stanovišť této ryby. Při pomalém prochytávaní horkých míst lze s těmito nástrahami zažít fenomenální úspěchy.

Jigstreamery a péřové nástrahy

Před pár lety by těžko někdo řekl, že mezi nejlepší nástrahy na candáty někdo zařadí streamery. Na přívlač se ovšem používá spíše varianta na jigové hlavičce, tedy jigstreamer.

Klasické streamery lze použít pro přívlač sice také, například s vyměnitelnou zátěží čeburaškou. Komfort chytání ovšem v tomto případě trpí háčkem trčícím dolů, což při klasickém chytání poblíž dna vede k častým vázkám.

Nejlepší nástrahy na candáty
Domácí pokusy o jigstreamer

JIgstreamer má ale háček otočený vzhůru a chytá se s nim podobně jako s měkkou nástrahou. Vzhledem k použití péřových materiálů a vlasové syntetiky je vedení jigstreameru nutné nějak oživovat. Například houpavými pohyby špičky prutu. Oproti běžnějším nástrahám stále nejsou jigstreamery tak okoukané.

Na candáta s woblerem, účinnější než si myslíte

Lov candáta na wobler je efektivní i přesto, že si jej mnoho rybářů s touto rybou vůbec nespojí. Candát je ale dravec, kterého můžete samozřejmě ulovit prakticky na jakoukoliv umělou nástrahu, která jej dovede vydráždit. Musíte ji ale dostat k rybě. Wobler na céčko funguje také při hlubinné přívlači.

V případě woblerů je však klasický čas na candáty po setmění, kdy céčko přechází z pasivního do aktivního režimu. Za tmy candátobijci loví na mělčinách a nechávají stranou obvyklá denní stanoviště. Ta jsou naopak v tuto dobu neperspektivní.

Během nočních candátích rejdů nemusíte wobler moc řešit, chytá se často na dost mělké vodě a blízko břehu. Dá se použít téměř jakýkoliv wobler. 

Za dne je to komplikovanější. Potřebujete se dostat na candátí stanoviště, které často leží dost hluboko. Stávají se však náhodné úlovky, které dokazují, že se candát bez potíží zvedáalespoň kousek do sloupce, pokud ho naštvete a vydráždíte k útoku. Volba wobleru se v tomto případě ale musí přizpůsobit hloubce candátích jam a stanovišť. Na hlubších místech jsou nutné hluboko potápivé woblery s velkou lopatkou.

Naopak jsou revíry, kde prostě hloubka není a candát se nemá kam schovat. Zde můžete lovit i na relativně mělce chodící modely poměrně úspěšně. Pokud ale nemáte přesné znalosti o výskytu candátů na vaší vodě, tak možná raději zkuste něco z předchozích odstavců. Chodit s woblerem lovit candáta je totiž efektivní jen v případě, že chytáte správným způsobem na tom správném místě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.