Kapři ke konci zimy: 7 tipů pro jejich lov

konec zimy na rybách

Spousta rybářů nechává první výpravy až na jaro. To nám teď tak trochu nastalo, i když je únor. Uvidíme, jak to vydrží a hlavně, jak to bude s průtoky třeba na Labi, kde to teď teče fest.

Zatímco ale spousta toků má zvýšený průtok od hor až po dolní tok, třeba na Labi, stojáky nám pomalu a jistě rozmrzly a jsou zase přístupné pro lov.

Stále více z vás se proto vydává na lov těch větších kaprů ještě během zimy, která se přehoupla do druhé a optimističtější poloviny, už je světlo i po páté a k vodě to vytáhne spoustu borců jen na chvíli po práci.

Mýtus, že kapři v zimě spí někde na dně a nezajímají se o jídlo byl již vcelku vyvrácen. Ve skutečnosti kapři celou zimu nějakým způsobem žerou, i když ne tak aktivně jako v létě.

Lov v druhé polovině zimy ale chce trochu jiný přístup.

V první řadě je potřeba věnovat pozornost množství návnady. V zimě je ryby snadné překrmit.

Pokud máte tendenci hodně krmit, tak to bude fungovat hlavně tehdy, když na daném místě aktivně žerou větší kapři.

Ale v zimě se to nestává tak často, takže je lepší trochu ubrat, než překrmit.

mírná zima u labe

Tady je pár tipů a triků, které můžete v zimě vyzkoušet:

  1. Místo PVA sáčků zkuste PVA šňůrky.
    PVA sáčky jsou sice skvělým způsobem, jak vnadit, ale v zimě je lepší snížit množství krmiva na lovném místě. Místo sáčků se vyplatí používat PVA šňůrky s několika kuličkami, stejně jako se s PVA začínalo kdysi dávno. Zvláště to platí, když lovíte na menším vodě.
  2. Sáhněte po menších návnadách.
    V zimě kapři pravděpodobně raději berou menší návnady, které jsou snadněji stravitelné. Nižší teploty vody zpomalují trávení, takže menší návnady a kousky boilies jsou v této době nejvíce lákavé.
  3. Vsaďte na rychle rozpustné pelety a boilies.
    Rychle se rozpustné nástrahy jsou skvělým způsobem, jak přitáhnout ryby, aniž byste zbytečně plýtvali návnadou. Mohou to být pelety ale osvědčuje se také rozpustné boilies.
  4. Krmte méně ale pravidelně
    Pravidelné zakrmování v menších dávkách je nutné i v zimě Tímto způsobem si ryby udržíte na svém místě. Když už se podaří ryby přilákat, musíte za každou cenu zkusit je zdržet co nejdéle to jde.
  5. Rozhoďte krmení na větší ploše.
    Snažte se návnadu rozptýlit na větší ploše. V zimě kapři pravděpodobněji vezmou pouze jedno nebo dvě menší sousta. Místo velkého množství návnady na jedno místo, jej rozmístěte malými porcemi do širšího okolí. To navíc ryby trochu rozhýbe, což může zvýšit jejich chuť k jídlu.
  6. Zkuste přidat živou složku návnady
    Při lovu kaprů v chladné vodě myslete na živou složku. Živé návnady mohou být v zimním období nejúspěšnější. Larvy, které se pohybují na dně, podněcují ryby k tomu, aby si vzaly návnadu v jakémkoli ročním období. Nepodceňujte účinnost živých návnad a zkuste klasické kostňáky nebo něco méně tradičního jako patentky nebo hmyzí mix.
  7. V zimě nástrahu a návnadu pořádně ovoňte
    Některé aromatické látky se špatně rozpouštějí ve studené vodě. Některé mohou ztuhnout na dně, jiné stoupnou na hladinu. Jen málokteré se rovnoměrně rozptýlí ve studené vodě. Možná proto teď tolik frčí různé divoké kombinace silných/ostrých/ovocných chutí. Nástrahu můžete dipovat nebo jinak vylepšit přičemž se hodí různé výrobky na bázi podobných příchutí. Komerční výrobci často nabízí atraktory, dipy, posilovače a další výrobky v nejoblíbenějších příchutích. Jejich použitím můžete boilie více zatraktivnit i vytvářet různé, ještě exotičtější kombinace chutí a vůní.
vltava

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.