5 tipů, jak na kapry v zimě a neumrznout

feeder na sněhu. Jak na kapry v zimě a feederové krmení do studené vody.

Zdá se, že letos bude zima. Tedy opravdu zima jako zima, se sněhem, ledem a vším co k tomu patří. Mráz je ale proti rybářskému nadšení hodně slabej kalibr a tak si pojďme říct pár tipů, jak na kapry v zimě. Díky ním na rybách nezmrznete a možná i chytíte rybu.

Co dělá kapr v zimě

Každý kapr, který ujde osudu hlavního chodu na štědrovečerní večeři se během zimy zdržuje na určitých místech revíru. Nejčastěji jde o místa s dostatečnou hloubkou a pomalejším proudem. Jednoduše řečeno, kapr v zimě až tolik aktivity neprojevuje a hledá si místo,kde se může zašít aniž by vydával příliš mnoho energie. V zimě je kyslíku ve vodě dost a není problém se upíchnot téměř kdekoliv.

Kromě hloubek v nadjezí, u hráze rybníka ale nemůžeme opomenout ani oblíbené fleky u přítoků, kterými přitéká teplejší voda.

Výběr vhodného revíru

V zimě se otázka rybaření smrskne hlavně na to, jestli je led nebo ne. Pokud všechno zamrzlo, tak možností mnoho není, většinou nám zbydou jen větší řeky. V Čechách nezamrzá například dolní Vltava od Vraného přes Prahu dolů. Podobné je to na každé řece pod přehradní nádrží se spodní vypustí. Vzhledem k fyzikálním vlastnostem vody z nich řeka vytéká s teplotou okolo 4 stupňů Celsia a úseky pod nádržemi nezamrzají téměř nikdy.

Za trochu mírnější zimy je výběr větší. Máme najednou k dispozici taky stojaté vody bez ledu. Na velkých nádržích je ale hledání zimních kaprů sázka do loterie. Pokud nemáte znalosti a zkušenosti s konkrétním revírem, tak to může být velmi těžké. Menší nádrže jsou v tomhle ohledu daleko vstřícnější. S blížícím se jarem navíc může být zajímavé vyrazit na nějaké mělčí rybníky. Sluneční svit tyto revíry dokáže trochu prohřát a popohnat ryby k větší aktivitě.

Hlavní je klid a nohy v teple

V teple by měl být celý člověk. Rybaření je sice bráno jako sport. Při lovu kaprů v zimě toho ale moc nenaběháte a možností jak se během dlouhých hodin u vody zahřát vážně moc není. Důležité je teple se obléct.

Než začnete vybírat nějaký dobře zateplený zimní komplet pro rybáře, tak si něco nastudujte o oblékání do chladu. Zjistíte například, že lepší než jedna extrémně teplá vrstva, je mít na sobě vrstev víc.

Ideálně od termoprádla alias moderních jägrovek, přes různá termotrika a mikiny až po teplou vnější vrstvu. Mezi každou vrstvu zůstává vzduch a tím se zlepšuje komfort. Důležité jsou i teplé boty a něco na hlavu.

Jak na kapry v zimě

*Pořádný jégrovky jsou pro zimní lov kaprů základ, musíte se ale naučit oblečení vrstvit jinak stejně umrznete a budete mít u řeky památník jako má na horách Hanč a Vrbata (a ty se aspoň hejbali, aby jim bylo trochu teplo)

Pobyt na několik dní už je samostatná kapitola, která vyžaduje dobrý bivak, lehátko a kvalitní spacák. Mnozí borci si pořizují i různá topení do bivaku.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Jemnější výbava je dobrá cesta, jak na kapry v zimě

Zima je většinou o hodně čisté vodě. Je tak křišťálově čistá, že ani křišťál křišťálově čistší být nemůže. Ryba pak samozřejmě vidí i to, co v létě vidět není. Proto je potřeba trochu zjemnit. Týká se to nejen použití slabších a jemnějších návazců. Zmenšete i háčky (nebojte se ani velikostí jako 8) a samozřejmě můžete jít dolů i s nástrahami. Použít menší boilies atd.

Boilies pro lov kaprů v zimě

Bavíme-li se o tom, jak na kapry v zimě, tak musíme zmínit i zimní nástrahy. Sladké příchutě a ovoce jsou paradoxně v zimě dosti úspěšné. Jeden by řekl, že masové koule půjdou v zimě na dračku. Dřív se to dokonce doporučovalo ale zkušenost je jiná. Je to opravdu paradox, neboť třeba na červa můžete chytit kapra v zimě docela dobře. Pokud ho tedy dřív nevezme třeba cejn.

Boilies z živočišných ingrediencí ale mají jednu nevýhodu. V zimě se jejich olejnaté aroma strašně špatně šíří. Olej prostě ztuhne a kapr ani netuší, že poblíž leží něco dobrého protože to prostě není cítit. Věřím ale tomu, že jinak by si rád pochutnal.

Zato sladké a ovocné příchutě se ve vodě rozpouští dobře i když je teplota hodně nízko. Větší úspěchy těchto příchutí tak jde zčásti přičíst tomu, že je ryba snáze najde.

Kromě ovoce ještě docela frčí různé kořeněné varianty typu perník a podobné specialitky.

Pokračuj dál na další články z kategorie kaprařina

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.