Při lovu na položenou máme na výběr z celé řady metod a montáží. Jedna z nich využívá kroucený návazec na feeder, který se na první pohled může zdát velmi zvláštní. Je to ale velmi jednoduchá a funkční věc, kterou si snadno navážete třeba přímo u vody.
Kroucený návazec na feeder vypadá doopravdy podivně. Stačí si ale uvědomit, že sám o sobě neslouží přímo k navázání háčku a hned vypadá použitelněji.
Háček se při použití kroucenky váže na běžný návazec z běžného vlasce nebo šňůrky. Zkroucená část má funkci úplně jinou
K čemu slouží kroucený návazec na feeder?
Jeho úkolem je zejména zabránit motání vlasce do krmítka při náhozu a při samotném lovu. Kroucený návazec na feeder tak svým způsobem supluje různé hadičky proti zamotání. Používá se zejména pro krmítka na bočním přívěsu a je velmi rozšířený při použití různých paternosterů a montáží z něho odvozených. Vázat jej můžete samozřejmě také při průběžném sestavení montáže a existuje několik variant, jak to nakroutit.
Co potřebujeme?
- 35 – 50 centimetrů vlasce cca 0,25 – 0,30 mm
- Obratlík
- Gumovou kuličku, stopper nebo podobnou zarážku
- Krmítko na feeder
Jelikož je naším cílem kroucením stvořit kousek vlasce, který má vyšší tuhost než obyčejný vlasec. Díky tomu kroucenka zamezuje motání. Vytvoříme ji z téměř libovolného kousku vlasce uvedeného průměru. Pletené šňůry a extrémně jemné vlasce se ale pro tento účel nehodí. Většina běžných vlasců ovšem vyhovuje.
Stačí si vzít 50 centimetrů vlasce a postupovat následujícím způsobem:
- Vlasec přehnout na polovinu
- Udělat na konci smyčku
- Oba volné konce splétat proti sobě
Čím více zkrutů, tím tužší návazec bude. Pro co nejvyšší tuhost můžete po chvilce práce oba konce uchopit každý mezi prsty jedné dlaně a oviny ještě zatáhnout víc do sebe. Podle mého názoru ale není vždy nutné mít vlasec zkroucený nadoraz. Když to přeženu tak hrozí, že se kroucenka zhroutí sama do sebe a bude dělat víc potíží než užitku.
Míru hustoty ovinů si tak musíte najít sami, hlavně dle výchozí tuhosti použitého vlasce. Tužší mofily stačí jen řídčeji zaplést a jsme tam, kde potřebujeme.
Když usoudím, že mám dostatečnou délku, tak nedělám žádný uzel ale rovnou oba zbývající volné konce protáhnu obratlíkem a ten zafixuji uzlem v místě, kde začínají zkruty.
Jak dlouhý má být?
Délka musí přesahovat spodní konec krmítka, tudíž může být různá u různých krmítek a montáží. Většinou je to do 15 centimetrů i méně. Do smyčky ještě patří vlasec nebo šňůrka s háčkem, tudíž není potřeba kroucenku dělat delší než je nutné.
Kroucenka je oblíbená hlavně ve Východní Evropě, kde ji vážou na různé paternostery až samozasekávající montáže, což můžete vidět na videích z internetu. Paternoster je však dobře známý taky v Česku, ukázku takové montáže najdete ve starších příručkách nebo třeba zde na webu nafeeder.cz.
Kroucenka nicméně jde ale dobře využít i na průběžno.
Když mám připravenou kroucenku s obratlíkem, stačí již jen protáhnout kmenový vlasec závěsem krmítka (zde je většinou kroužek nebo obratlík s karabinou) a pak jej navázat na obratlík krouceného návazce. Mezi obratlíky samozřejmě patří kousek bižuterie ve formě korálky pro změkčení rázů a ochranu uzlu.
Tato varianta je v mnohém výhodná. Nestojí téměř nic protože stačí jen kousek obyčejného monofilu. Ušetříte za různé hadičky a podobné pomůcky proti motání. Výroba zároveň netrvá dlouho a je snadná.
.
Buďte první kdo přidá komentář