Jak navázat kroucený návazec na feeder

kroucený návazec na feeder

Při lovu na položenou máme na výběr z celé řady metod a montáží. Jedna z nich využívá kroucený návazec na feeder, který se na první pohled může zdát velmi zvláštní. Je to ale velmi jednoduchá a funkční věc, kterou si snadno navážete třeba přímo u vody.

Kroucený návazec na feeder vypadá doopravdy podivně. Stačí si ale uvědomit, že sám o sobě neslouží přímo k navázání háčku a hned vypadá použitelněji.

Háček se při použití kroucenky váže na běžný návazec z běžného vlasce nebo šňůrky. Zkroucená část má funkci úplně jinou

Jak navázat kroucený návazec na feeder
Kroucenka musí svojí délkou o něco přesahovat krmítko. Do smyčky přijde ještě koncový návazec v podobě běžného vlasce s háčkem.

K čemu slouží kroucený návazec na feeder?

Jeho úkolem je zejména zabránit motání vlasce do krmítka při náhozu a při samotném lovu. Kroucený návazec na feeder tak svým způsobem supluje různé hadičky proti zamotání. Používá se zejména pro krmítka na bočním přívěsu a je velmi rozšířený při použití různých paternosterů a montáží z něho odvozených. Vázat jej můžete samozřejmě také při průběžném sestavení montáže a existuje několik variant, jak to nakroutit.

Co potřebujeme?

  • 35 – 50 centimetrů vlasce cca 0,25 – 0,30 mm
  • Obratlík
  • Gumovou kuličku, stopper nebo podobnou zarážku
  • Krmítko na feeder

Jelikož je naším cílem kroucením stvořit kousek vlasce, který má vyšší tuhost než obyčejný vlasec. Díky tomu kroucenka zamezuje motání. Vytvoříme ji z téměř libovolného kousku vlasce uvedeného průměru. Pletené šňůry a extrémně jemné vlasce se ale pro tento účel nehodí. Většina běžných vlasců ovšem vyhovuje.

návazec na feeder

Stačí si vzít 50 centimetrů vlasce a postupovat následujícím způsobem:

  1. Vlasec přehnout na polovinu
  2. Udělat na konci smyčku 
  3. Oba volné konce splétat proti sobě

Čím více zkrutů, tím tužší návazec bude. Pro co nejvyšší tuhost můžete po chvilce práce oba konce uchopit každý mezi prsty jedné dlaně a oviny ještě zatáhnout víc do sebe. Podle mého názoru ale není vždy nutné mít vlasec zkroucený nadoraz. Když to přeženu tak hrozí, že se kroucenka zhroutí sama do sebe a bude dělat víc potíží než užitku.

Míru hustoty ovinů si tak musíte najít sami, hlavně dle výchozí tuhosti použitého vlasce. Tužší mofily stačí jen řídčeji zaplést a jsme tam, kde potřebujeme.

Když usoudím, že mám dostatečnou délku, tak nedělám žádný uzel ale rovnou oba zbývající volné konce protáhnu obratlíkem a ten zafixuji uzlem v místě, kde začínají zkruty. 

Jak dlouhý má být?

Délka musí přesahovat spodní konec krmítka, tudíž může být různá u různých krmítek a montáží. Většinou je to do 15 centimetrů i méně. Do smyčky ještě patří vlasec nebo šňůrka s háčkem, tudíž není potřeba kroucenku dělat delší než je nutné.

Kroucenka je oblíbená hlavně ve Východní Evropě, kde ji vážou na různé paternostery až samozasekávající montáže, což můžete vidět na videích z internetu. Paternoster je však dobře známý taky v Česku, ukázku takové montáže najdete ve starších příručkách nebo třeba zde na webu nafeeder.cz.

Kroucenka
Kroucený návazec na průběžno

Kroucenka nicméně jde ale dobře využít i na průběžno.

Když mám připravenou kroucenku s obratlíkem, stačí již jen protáhnout kmenový vlasec závěsem krmítka (zde je většinou kroužek nebo obratlík s karabinou) a pak jej navázat na obratlík krouceného návazce. Mezi obratlíky samozřejmě patří kousek bižuterie ve formě korálky pro změkčení rázů a ochranu uzlu.

Tato varianta je v mnohém výhodná. Nestojí téměř nic protože stačí jen kousek obyčejného monofilu. Ušetříte za různé hadičky a podobné pomůcky proti motání. Výroba zároveň netrvá dlouho a je snadná.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.