Nástrahy do studené vody na kapry na feeder

feeder v zimě funguje. Jaký naviják na feeder pro tutuo dobu, toto otázka. Nástrahy do studené vody na kapry
Člověka to táhne na feeder i během zimy

Koukám při psaní článku z okna a je vidět, že zima se zase stává realitou. Teplé období posledních let je asi fuč a nezbývá než na rybaření využít ty vzácné chvilky, kdy je nad nulou a když ne na rybník, tak se dá jít alespoň na řeku. Když zrovna není povodeň.

Na ryby mě to ale pořád táhne, takže spíš než na zimní radovánky, myslím na nástrahy do studené vody na kapry.

Lov kapra je o experimentech a zkušenostech, nehledal bych tak univerzální zázrak ale zkoušel bych osvědčené nástrahy dokud nenajdu, tu kterou kapři chtějí zrovna v období, kdy je chytám.

Boilies a pelety versus tradiční nástrahy do studené vody na kapry

Lov kapra se pro mnohé rybáře do značné míry omezuje jen na typické nástrahy jako boilies nebo různé pelety. Platí to pro kapraře i feedristy.

Výhodou těchto nástrah je totiž taky velmi snadné použití bez příprav a nutnosti speciální péče (uchovávání) oproti některým jiným nástrahám.

Tentokrát ale zmíníme více než to. Podíváme se na nástrahy klasické, i méně klasické, na něž lze kapra v zimě ulovit. Samozřejmě na ně přijde i jiná ryby, jelikož nejsou tolik selektivní. V chladném období roku se ale každý úlovek počítá…

Červi patří mezi úspěšné nástrahy do studené vody na kapry

Klasický kostňák asi nikoho nepřekvapí. Funguje celoročně a z ryb, které jej nevezmou mě napadá snad jen amur a tolstolobik.

Pro ostatní druhy je mňamka, které nelze odolat. Její selektivita pro lov kaprů je tím pádem nízká. Na pořádnou nálož červů ale kapr bere velmi ochotně.

Mezičas při chytání vám pak zpříjemní hojnost záběrů jiných ryb. Nezřídka jsem na podzim při feederu na červa chytal velmi pěkné okouny nebo cejny.

červi jsou univerzální nástraha na feeder a na plavaná v zimě

Konopné semínko na háček?

Konopné semínko je v rybařině velmi známá věc. Většinou však jen jako součást partiklu nebo komponent boilies či pelet. Nastražit na háček konopné semínko není až tak snadné.

V chladu si to ale můžeme dovolit, neboť zimní montáž většinou zahrnuje i menší a tím pádem tenčí háček, na nějž lze umístit i takové drobné nástrahy.

Semínko může zároveň jít také do krmítkové směsi. Olejniny v chladu sice příliš nešíří svůj zápach, semínko ale funguje celkem dobře.

Boilies a pelety do zimy není úplně top záležitost, i když…

Nástrahy do studené vody na kapry mohou zahrnovat i boilies. Spíš než pro feeder je to však ale nástraha pro skalní kapraře, kteří bivakují v doslova extrémních podmínkách.

Pokud přesto chcete zkusit boilies, v chladu fungují výtečně barevně výrazné plovoucí pop-ups.

Nástrahy do studené vody na kapry Pop Ups White - 18mm 75g

Rohlíkové boilies v zimě neztrácí svoji atraktivitu

Bavíme-li se o boilies, tak nemůžeme opomenout specifickou kategorii, která pro zimní lov kapra na feeder vyhovuje možná více než klasické koule určené spíše čistokrevným kaprařů.

Rohlíkové boilies “pracuje” v chladném období skoro stejně dobře jako jindy. Ve vodě bobtná a šíří kolem sebe aroma z obsažených esencí.

Výhodou rohlíkového boilies je cena i výrazné barvy, které pomáhají upoutat pozornost ryb.

Pečivo na kapry funguje stále

Za mého mládí patřilo mezi nejlepší nástrahy do studené vody na kapry i jiné ryby. Vlastně fungovalo celý rok. (Článek o lovu na pečivo naleznete zde).

Lisovaná pařená houska bude v zimě fungovat stoprocentně a je to ještě levnější varianta než rohlíkové boilies.

Navíc máte dnes široké možnosti – využít dipy a esence, díky kterým pečivo ochutíte prakticky na jakoukoliv příchuť.

Speciální varianty boilies do zimy

Abych to boilies úplně nehanil, tak pro zimní lov máme ještě jednu variantu. Známý kaprař Lukáš Krása na svém webu tvrdí, že v zimě boilies není úplně nejlepší nástraha (Jeho článek naleznete zde).

Přesto se ale některé druhy boilie v zimě celkem slušně osvědčují. Seznam boilies do studené vody si můžete rozkliknou v doporučených článcích zde:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.