Moderní druhy krmítek na ryby a jejich použití

Druhy krmítek na ryby

V dnešním článku se podíváme na druhy krmítek na ryby, které se feederu často i méně často používají. Nebude to nijak hodnotící žebříček jako spíš přehled typů a některých nuancí ohledně jejich používání.

Klecová krmítka s aerodynamickou zátěží na daleký odhoz

Vypadají jako klasická krmítka. Rozdíl spočívá v umístění zátěže, která tvoří jakýsi hrot před tělem krmítka. Nahodíte s nimi opravdu daleko a pomohou vám například na velkých nádržích typu Rozkoš, Lipno nebo Nové Mlýny. Na podobných místech musíte často chytat v silném protivětru, který s tímto krmítkem ale snadno prostřelíte neboť zátěž je umístěná aerodynamicky vepředu, díky čemuž probíjí vzduch a chrání směs v kleci před vypadnutím.

Druhy krmítek na ryby Fox Matrix krm�tko Horizon Feeder small  40g

Krmítko o váze 60 gramů s těžším feederem lehce hodíte 80 metrů daleko. S vyšší gramáží jsou možnosti ještě větší. Při chytání na velkou vzdálenost si ale dávejte pozor na různé lodičkáře, větší lodě (plavební dráha na řekách musí zůstat volná).

Krmítka na feeder se spodní olověnou zátěží

Mezi obvyklými druhy krmítek na ryby je tento typ méně známý. Nemálo našich rybářů začíná tento typ používat také. Vypadají na pohled zvláštně, jelikož olovo tvoří jen prstenec po obvodu spodního kraje krmítka.

Druhy krmítek na ryby Fox Matrix Krm�tko Bottom Weighed Cage Feeder large 40g

Vyrábí se ve všech možných gramážích ale moc se nehodí na silný proud. Používanější jsou spíše menší velikosti na stojatých vodách. Jejich výhodou je poměrně velký objem směsi. Nejsem si zcela jistý, zda vertikální postavení, které toto olovo dokáže na dně zaujmout něco zásadně mění. Přece jen ty krmítka nejsou příliš velká, aby dostali směs někam nad bahýnko nebo vrstvu tlejícího listí na dně. Možná ale těch pár centimetrů nějakou roli hraje.

Polouzavřená plastová krmítka s otvory pro směsi s živočišnou návnadou

V příručkách se tyto druhy krmítek na ryby doporučují například pro lov se směsí obsahující červy a jinou živočišnou nástrahu. Jsou také vhodná pro lov v proudu, jelikož tekoucí voda z nich při propadu sloupcem nevymyje směs, jak je tomu u běžných otevřených krmítek.

Drennan krm�tko Groundbait Feeder Heavy 30g

Použití tohoto krmítka má ale svoje nuance. Zejména klade nároky na správnou konzistenci krmítkové směsi. Příliš suchá i příliš mokrá směs se při dopadu na dno okamžitě uvolní a z krmítka vypadne. Chce to namočit směs tako akorát. Ideální je si to vyzkoušet někde u břehu abyste získali cit pro správný poměr směsi a vody. Jinak budete krmit hlavně oukleje u hladiny.

Se správnou konzistencí krmiva vám ale tyto druhy krmítek dopraví směs až na dno i v silném proudu.

Klecovky – nejoblíbenější druhy krmítek na ryby, které zná každý

Obyčejné klecové krmítko na feeder je naprostá klasika. Nejčastěji používané modely mají hranatý tvar. S placatým olovem podél krmítka můžete spolehlivě chytat i na řekách s hlubokým tažným proudem, například v podjezí nebo při vyšším stavu vody.

Velká výhoda hranatého tvaru je překvapivě jeho schopnost rychle se odlepit ode dna když začíná stahovat krmítko ke břehu. To má výhodu v nižším počtu vázek a utržených krmítek, která nejsou zas tak levná, aby je člověk mohl často nechávat ve vázce. Jsou samozřejmě poměrně těžká ale při rychlém navíjení se ode dna dostanou téměř okamžitě.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Další výhody těchto krmítek asi není potřeba široce popisovat. Krmítková směs díky kleci snadno drží nehledě na konzistenci. Velmi snadno jde takové krmítko rukama napěchovat. To platí hlavně pro modely s dostatečně širokými boky. Úzká, placatá krmítka se naopak pěchují hůře, hlavně ve větších velikostech.

Kruhová nebo spíše přesněji válcová klecová krmítka mají zhruba podobné vlastnosti. Jsou ale méně vhodná na tekoucí vodu. Po dopadu na tekoucí vodu se totiž každé závěsné krmítko natočí do směru toku a proud jej podélně “profukuje”. Hranaté krmítko má menší čelní průřez než válcové o stejné velikosti.

Proud se do směsi v hranatém krmítku opře méně a oproti kulatým krmítkům se méně krmení dostane ven ještě ve sloupci.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.