Jak dlouhý návazec na boilies?

jak dlouhý návazec na boilies

Nedávno mi jeden rybář zarytě tvrdil, že v kaprařině je nejdůležitější nástraha a dostatečné zakrmení. Kdyby to bylo takhle snadné, tak mě to rybaření snad ani nebaví. Lov kaprů je komplexní záležitost a úspěch se odvíjí od všeho možného, často i úplných detailů. Jedna z důležitých drobností je také to, jak dlouhý návazec na boilies používáte v konkrétní situaci na konkrétním místě.

Krátký versus dlouhý návazec na kapry

Na začátek si pojďme vymezit mantinely. Co se týče toho, jak dlouhý návazec na boilies použít, máme dva extrémy, které se liší svými parametry:

  • Velmi krátký návazec – rychle zaznamenáte záběr, ryba se může částečně sama píchnout na špičku háčku. Plaší ale opatrné ryby nebo může mít problémy s určitými typy dna
  • Velmi dlouhý návazec – působí nenápadně ale některé záběry s ním nemusíte zaznamenat

Podle čeho zvolit, jak dlouhý návazec na boilies bude správný?

Délku návazce na kapry ovlivňuje několik faktorů. Předně můžu vypíchnout typ montáže, který hraje důležitou roli. To by ale bylo na úplně jiný článek. Pojďme se na to podívat spíše z pohledu situace na lovném místě.

Jak dlouhý návazec na kapry podle typu dna

Složení dna ovlivní váš lov silněji, než si dokážete představit. Přizpůsobit tomu musíme i návazce.

  • Tvrdé dno – střední návazce kolem 25 centimetrů
  • Hluboké bahno nebo tráva – delší návazce do 45 centimetrů

Silná vrstva bahna byl vždy velký problém na některých starších přehradách. Nějakou dobu nám trvalo než jsme přišli na to, že cokoliv kratší než 25 čísel končí nenávratně v bahně a příčina neúspěchu není v nástraze ani montážích. Podobná situace se může objevit také na trávě.

Nechci tady ale doporučovat dost problematické půlmetrové návazce. Právě tady přichází čas na použití nabytých rybářských znalostí. Kde je s běžnou inline montáží nutné použít dlouhý návazec, tam na to musíme jít trochu od lesa. Například radikální změnu montáže z inline na boční.

Už jen použití olova na závěsce vám ušetří minimálně pět centimetrů. S montáží typu helikoptéra apod můžete zkrátit délku návazce i v komplikovaných podmínkách na parádních 20 – 25 čísel, to je rozdíl, že?.

jak dlouhý návazec na boilies

Relamní tip: Hotové návazce v kvelbu Chytapust.cz

Nastavení délky návazce podle vzdálenosti lovu

Hned potom, co jsem začal zkoušet dlouhé návazce, jsem zjistil jednu důležitou věc. Daleko to nelítá a ještě se to motá. Dlouhý návazec je jako padák, který brzdí let montáže. Pokud nevíte, jak dlouhý návazec na boilies si udělat, tak myslete i na délku náhozu. Pokud to chcete mrskat přes sto metrů, tak se snažte používat spíše kratší.

Důležitá je také cílová ryba

Kaprařina není úplně jen o kaprech. Hlavně teď v létě je oblíbená ryba amur. Osobně tohle torpédo ve větších velikostech zbožňuju. Jeho ulovení je vždy zážitek. Při cílení přímo na amura a jeho partu se osvědčil návazec naopak lehce delší.

Amur není kapr aby to zhltnul všechno naráz. Potřebuje trochu víc času na spolknutí nástrahy a háčku, s krátkým návazcem se může předčasně poplašit.

Aby toho nebylo málo: co délka vlasu?

Nojo, ono těch problémů je málo. Řešit můžeme třeba i délku vlasu, na kterém visí kulička boilies nebo jiná nástraha. Moje osvědčená délka vzdálenost boilies od háčku je do 1 centimetru. 

Již zmíněný amur je ale speciální případ. Na něj se snažím cpát kuličku k háčku co nejblíže. Jestli tam nechávám 3-4 milimetry, tak je to moc. Díky tomu mám více úspěšných záseků poněvadž amur tu kuličku spíš ožužlává a háček se motá někde na kraji tlamy.

Jak vidíte, s délkou návazce se dá hodně laborovat. Hranice mezi úspěchem a blamáží je někdy vážně tenká a tak se nebojte experimentovat a hlavně o chytání přemýšlet. Vždy byste měli mít alespoň rámcovou představu proč zrovna tento typ montáže a délky návazce používáte zrovna na tomto místě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.