Method feeder je super. Za jeho hlavní plus lze ale označit neuvěřitelnou jednoduchost. Zatímco v kaprařině se vyrojilo spoustu nejrůznějších montáží, strategií a vychytávek, v methodu je vše vcelku jednoduché a funkční. Jednodušší už to snad být nemůže.
Až do takové míry je tento styl prostý složitostí, že nebude mít problém ani totální začátečník v rybaření. S hotovými návazci v podstatě ani nemusíte umět navázat háček.
Většina rybářů dnes upřednostňuje lov ze dna. Někdo chytá na feeder, jiný ještě na klasická krmítka z olova nebo spirály a nebo provozují kaprařinu. Používají se různé techniky ale u většiny (až na zig rig), jde o prezentaci nástrahy na dně. Method feeder je nejen snadná technika s jednoduchou montáží.
Do určité míry spojuje lov na feeder s lovem větších kaprů. Je to totiž technika umožňující klasickou rybařinu na kaprovité ryby, poměrně snadno se ale můžete zaměřit i na kapra. Včetně větších velikostí. Nepotřebujete tolik výbavy a krmení jako při lovu kaprů a stačí vám vyrazit na kratší čas.
V kaprařině je methodu nejblíže asi aktivnější lov s rychle pracujícími nástrahami a PVA sáčky. Tyto přístupy jsou v lecčems dost podobné. Oproti PVAčkům má ale method výhodu právě ve své jednoduchosti. Ovšem nejen v tom. Krmítko oproti sáčku nebo punčoše má další plusy.
Pokud ještě někdo neví, co je method: jde o lov na feeder s malým placatým krmítkem.. Krmítko má lepší aerodynamiku než PVA a při správné technice hodu ho lze nahodit poměrně daleko. Jako návazec se používá velmi krátký návazec. Ten by neměl přesahovat délku krmítka a má tak často o dost méně než 10 cm.
Jako nástraha se nejčastěji dává plovoucí nebo ještě lépe neutrálně vyvážené (mini)boilies, wafters a další nástrahy včetně klasiky v podobě pečiva atd.
Jaké jsou výhody method krmítka oproti PVA sáčku?
Nemusíte se vůbec starat o PVA a potenciální problémy s ním spojené. Nevadí mu vlhkost, nehrozí předčasné rozpuštění atd.
Krmítko navíc vždy dopadne ve stejné pozici, protože závaží na krmítku je umístěno zespodu, takže klesá vždy stejným způsobem. PVA sáček může dopadnout jakkoli, i když je závaží dole. Prezentace s methodovým krmítkem je předvídatelnější než s PVA sáčkem. Nevýhodou methodu ve srovnání s klasickou kaprařinou je ovšem jeho vhodnost na méně tekoucí a stojaté vody. Na řece je použitelný opravdu jen tam, kde voda moc neteče. Krmítko se na větším toku neudrží, zatímco do PVA můžete naložit těžší olovo a chytat i v proudu.
Method krmítko začne okamžitě pracovat, mix v podobě navhlčené sypké směsi láká ryby okamžitě. Plnění krmítka je též rychlé a snadné pomocí formičky nebo dokonce holou rukou.
Co se týče výbavy, kromě feederové sestavy prutu a navijáku, nepotřebujete nic extra navíc. Stačí dokoupit method krmítko s formičkou (doporučujeme třeba sadu od ZFISH, se snadnou výměnou).
Návazec stvoříte z cca 10 cm vlasce nebo šňůrky, používá se menší háček (vel. 8 až 10) a vlasový přívěs. Je možné koupit hotové návazce.
Při použití těžšího krmítka a snaze o delší hody zvažte šokový návazec (např. o průměru 0,25 až 0,28 mm).
Navázání montáže na method je snadné. Navléknete krmítko k němuž je přiložený obratlík, který navážete na konec vlasce. Na druhý konec obratlíku se naváže zmíněný návazec. Obratlík lze zasunout do krmítka, což při záběru klade mírný počáteční odpor než z krmítka vyjede. To napomáhá záseku. Alternativně lze mezi krmítko a obratlík dát gumovou kuličku nebo jinou zarážku čímž vzniká čístá inline průběžná montáž.
Co se týče návnady, ta je hlavním specialitou methodu. Kupovaný mix je poměrně drahý, ve srovnání s krmítkovkou. Často je mix založen na směsi používané pro výrobu boilies.
Je také atraktivnější a rychleji pracující oproti klasickým směsím. Cena je sice vysoká, spotřeba je však výrazně nižší než u klecového krmítka. Budete potřebovat velmi málo mixu na každý hod. Sypká návnada je hlavním a důležitým komponentem. Nejlepší je kupovat specializované method mixy, které mají dobrou lepivost a byly vyvinuty speciálně pro vytváření dobře fungující směsi pro plnění krmítka.
Pravidelné zakrmování pouze v malých dávkách
Kapraři většinou zakrmují ve velkém. Method feeder je jiný styl. Zde hraje roli malé množství krmení, kvůli kterému mezi rybami vzniká konkurence. Nepokrýváte velkou plochu, ale umístíte malou porci na správné místo. Můžete na začátku několika hody zakrmit a pak pravidelně a často přehazovat. .
Lov na metod je díky své úspornosti spíše o průzkumu. Můžete snadno hledat rybu po celém jezeře a nahazovat nástrahu na různá místa. Pokud vás nelimitují sousedi kolem, tak nemusíte mít jen jedno krmné místo.
V praxi ale většinou pomáhá zpočátku rozkrmit několika náhozy na jedno místo a přehazovat. Když to ani po delším čase nefunguje, můžete pustit do průzkumu a hledat ryby.
Vhodné nástrahy jsou spíše menší velikosti
Nejlepší je používat malé nástrahy. Pop-up boilie asi do velikosti 12 mm.
Můžete také použít umělou nebo opravdovou kukuřici. Tu lze trochu přidat i do mixu. Je to samozřejmě velmi dobrá varianta právě při cíleném methodu na kapry
Háček je nejlepší používat typu wide gape nebo curve shank:
Velikost, která se nejvíce hodí, je přibližně č. 8, 10 a okolo. Nebojte se experimentovat.
Pokud jde o smršťovací hadičky a kroužky na dříku háčku, můžete je použít, ale naše zkušenosti ukazují, že nejlepší výsledky jsme dosáhli bez jakýchkoli dalších doplňků. Pouze návazcový materiál a háček. To je vše.
Jak správně navlhčit a namíchat method mix?
Mix j potřeba správně navlhčit. Pokud chcete použít mix v kombinaci s něčím dalším jako kukuřice, namíchejte nejdřív samotnou směs a partikl přidejte až na konci. Stačí zhruba třetina hrubé složky oproti mixu.
Mix míchejte na několikrát s pauzami. Vyhraďte si alespoň deset minut. Tím dáte směsi čas pořádně nabobtnat a absorbovat vodu. Raději přidávejte vodu po malých dávkách, než abyste nalili příliš mnoho a zničili směs.
Máte-li k dispozici síto, směs prosejte. To ji provzdušní a rozbije hrudky, které se vytvořily při nabobtnání a míchání. Co se týče tekutých atraktantů, jsou více než žádoucí. Většinou se používá hustší produkty, některé určené právě pro method, které se aplikují na finálně naplněné krmítko s nástrahou vmáčknutou do směsi.
Vylepšit ale můžete směs už během míchání, například pomocí boosterů atd.
Čtěte také:
Délka návazce na method feeder: každý cenťák hraje roli?
Velikost háčku na method feeder a jeho tvar
Pletenka nebo vlasec na feeder?
Jak na method feeder – nejjednodušší a zábavný způsob rybaření
Jak na chytání ryb v bahnitých vodách? Hledejte tvrdší místa a hydratujte boilies
Be the first to comment