Method feeder je velmi efektivní technikou a lze ji v základu velmi lehce ovládnout i pro naprosté začátečníky. Je to dáno jednak velmi prostou montáží, kde na rozdíl od klasického feederu, není až tak moc prostoru pro složitosti. Ta je víceméně daná charakterem této metody a navíc je neuvěřitelně jednoduchá. Hotové návazce lze navíc již zakoupit a tak stačí doslova jen navléknout krmítko, připevnit návazec a nástrahu.
Method feeder se používá hlavně na stojatých a velmi mírně tekoucích vodách. Funguje skvěle na kapry a bílou rybu. Za ideálních podmínek je s ním lov velmi rychlý. Kromě množství úlovků je předností method feederu také relativně nízká spotřeba směsi – method mixu či peletek.
Vyberte si dobrou výbavu
Na method samozřejmě můžete využít pruty na klasický feeder. Methodová krmítka jsou spíše lehčí. V proudu se na metod prakticky nechytá a potřeba těžkých krmítek je minimální. Proto teoreticky stačí i lehčí pruty, vzhledem k možnosti lovu větších kaprů se ale vyplatí jít klasickou cestou prutu v délce 330 nebo 360 cm a zátěží 60 až 100 gramů cca.
Pokud můžete, pořiďte si kvalitnější naviják. Lov na method feeder je poměrně aktivní metodou, kdy velice často přehazujete. Zátěž na naviják je tak velká. Hodí se minimálně velikost 4000, možná o trochu větší, zas aby nebyl naviják příliš těžký. Větší cívka navine vlasec větší rychlostí, čímž se zkracuje mezičas právě při přehazování.
Dalším důležitým bodem jsou speciální method krmítka placatého tvaru. Ty koupíte v různých gramážích od cca 15 do 60 gramů. Ideální je nákup sady obsahující krmítka, obratlík, který se zaklesne do trubice krmítka a formičkou na plnění krmítek směsí.
Návazec na method je jednoduchý. K obratlíku připevníte do 10 cm vlasce nebo šňůrky, navážete háček velikosti 8-10 nebo i menší (v číslování vyšší číslo). Nástraha může být na háčku nebo na vlasu
2. Výběr správné návnady a nástrahy
Při lovu metodou feeder se často používá speciální method mix nebo pelety. Měly by být dostatečně vlhké a lepkavé, aby se udržely na krmítku, ale po vstupu do vody se rychle rozpadly, aby přilákaly ryby. Vůně a chuť návnady by měla být pro ryby, na které se zaměřujete, lákavá. Jako nástrahy na háčky se běžně používají kukuřice, menší boilies a pelety.
Můžete samozřejmě experimentovat s čímkoliv. S oblibou se ale používá nástraha plovoucí, která se na krátkém návazci vznáší na krmítku.
3. Jak plnit krmítko
Správné plnění krmítka je takové, aby nástraha byla umístěna na vrchu kupičky. Pro usnadnění se používá formička. Do ní nejdřív položíme háček s nástrahou na návazci, poté směs nebo peletky a nakonec přimáčkneme krmítko. To zajistí, že nástraha je připravena na vrchui když směs drží na krmítku ještě po dopadu. Zároveň namáčklý návazec ve směsi omezuje možnost pádu nástrahy během náhozu. Některé populární nástrahy, jako například měkčené pelety apod. nedrží až tak dobře.
4. Nahazujte přesně a klipujte
Ačkoliv je možné zkoušet a házet krmítko do různých míst, většina feedrařů volí taktitu rozkrmení jednoho konkrétního místa. Je nutné házet stejným směrem a ideálně mít zaklipováno tak, aby krmítko padalo pořád na stejné místo. Toto je při patřičném zakrmení často stěžejním prvkem úspěchu.
5. Často krmte a přehazujte
Feeder je aktivní technikou a method obzvlášť. V souvislosti s přesností náhozu by měla jít také frekvence zakrmování. Začínáme tím, že zvolenené místo prokrmíme až 10 náhozy naplněným krmítkem.
Poté je nutné v pravidelných intervalech přehazovat. Závodní feedraři to točí třeba jen po minutě po minutě bez záběru, což je pro hobby rybáře možná trochu moc. Pokud ale ryby neberou, není nad to se opřít do zakrmování a přehodit minimálně každých 5 až 10 minut. Po čase se totiž ryby na rozkrmeném místě většinou objeví a je potřeba si je udržet.
Vzhledem k tomu, že krmítka na method nejsou velká, není ani spotřeba směsi či method mixů až tak závratná, jak by se z výše uvedeného mohlo zdát. Krmí se pravidelně a často ale v malých dávkách, I relativně drahý komerční method mix vám tak může vystačit i na několik vycházek.
Buďte první kdo přidá komentář