Copak je to za mušky na ryby? Aneb letmý vhled do krabičky po sezoně

mušky na ryby z mojí krabičky

V lednu není co dělat, tak vyhazuju použité mušky na ryby z krabiček. Kdo mě zná, tak ví, že si vystačím s pár základními vzory.

Okurková sezona pro rybářské weby nastává právě teď, ve chvíli, kdy okurky vůbec nerostou. Někdo chodí na ryby i v lednu, venku ale zrovna mrzne, takže to přenechám odhodlanějším jedincům. Čas využívám alespoň k přerovnání krabiček, tentokrát jsou na řadě opotřebené mušky na ryby. 

Rybářské mušky jsou krásné, když vypadnou ze svěráčku. Tedy pokud se alespoň trochu povedou a tím pádem nejsou ošklivé již od samého počátku. Vyloženě ošklivé mušky není radno ukazovat na veřejnosti. 

Muškaři jsou estetičtí fajnšmekři a ošklivým muškám se smějí, ba dokonce jejím autorům rovnou vynadají nebo poznamenají, že se mají ještě co učit. Ryby tento názor vůbec nesdílejí. Kolikrát platí, čím ošklivější nebo jednodušší muška, tím více záběrů.

Samostatná kapitola jsou mušky opotřebované. Sežvýkané od pstružích zubů, umolousané od vody a dalších chemických látek, jimiž jsou naše řeky bohaté, málokdy vypadají dobře. Časem jsou už k nepoužití, neboť materiál postupně odpadává, odtrhává se a z původního vzoru zbývá jen ubohé torzo.

Takovou mušku je nutné ořezat a na háček navázat znovu. Mnozí muškaři si ale opotřebované mušky nechávají až do samého konce. Vždyť to je zrovna to, na co ryby nejvíc berou.

Red Tag alias rudořitka patří mezi základní mušky na ryby

Klasická muška, která nesmí chybět v krabičce ať už chytáte na mouchu cokoliv. Funguje na lososovité i jiné ryby. S oranžovým tipem (Orange Tag) je výtečná na jelce tlouště.

Blešivec alias bobeš

mušky na ryby

Česká specialita, která se proslavila hlavně díky české nymfě. Chytat se s ní dá ale i francouz. Nemá tungstenový korálek, zatížená ale je. Okolo háčku bývá omotán olověný drátek.

Sirupčík

sirupčík muška

Český název pro tuto mušku se shoduje s názvem jedné z postav z ruské pohádkové série o Neználkovi. Proč toto jméno? To ví asi jen ten, kdo jej pro tuto mušku vymyslel. (Někteří z vás možná ví, kdo to je, já už to zapomněl). V zahraničí se podobné vzory často pojmenovávají jako French nymph.

Na nymfu chycený jelec

Způsobů jak jej vázat je několik. Základní poznávací znamení je nejčastěji stříbrná hlava a barevný tip, tvořený omotáním barevné niti na háček u konce těla mušky.

Nejjednoduší Marabou streamer

Mezi mé oblíbené mušky na ryby patří marabou streamer

Moje oblíbená muška na okouna. V podstatě jde o zjednodušenou variaci na Wooly Bugger. Důležitý je ocásek z marabou, na tělo se dá použít téměř cokoliv od páva až po syntetický dubbing. Zde se skví na těle knot od firmy J. Klíma, které mám ještě ze starých zásob. 

Netuším, zda se ještě prodává. Pro tyto účely to ovšem je skvělá věc, která se dobře a snadno využije.

Vertikální přívlač

Listokaz jako mokrá muška

Vsadím se, že téměř nikdo z muškařů, kterých se zeptáte na “must have” mokré mouchy, nevysloví název “listokaz” jako první. Do první pětky se ale dostane určitě, aspoň tedy u mě.

mušky na ryby listokaz

Listokaz je velmi účinný na všechny druhy ryb. Jako bonus se ale strašně snadno váže. Stačí pírko z kohouta, kousek páva a zlatá lametka nebo třeba drátek. Mušky na ryby tohoto “pavoučího¨ vzhledu jsou tutovka, hlavně když chytáte pod převislými větvemi

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.