Red tag – muška, která dobyla svět

Red Tag alias rudořitka je základní vzor mušky. Funguje téměř všude a vždy, přičemž uvázat ji zvládne i začátečník.

I ve světě moderní muškařiny, je stále místo pro starou dobrou klasiku. Muška nazývaná Red Tag, neboli česky „rudořitka“ patří k nejstarším používaným vzorům. Fungovala perfektně již před 160 lety a funguje perfektně i dnes.

Světlo světa spatřil tento vzor kolem roku 1850 ve staré dobré Anglii. Jejím autorem je jistý pan Martyn Flynn z hrabství Worcestershire. Muška tenkrát získala název Worcestershireský klenot a byla určena primárně k lovu lipanů jako mokrá muška. V té době se na suchou ještě prakticky nechytalo.

Legenda se zrodila u protinožců

Velkou popularitu Red Tag získal v jiné části Britského impéria – Austrálii. U protinožců není jen horko a sucho. Velký ostrov jižně od kontinentu zvaný Tasmánie je i dodnes přírodní ráj plný horských údolí a řek vhodných pro muškaření.

Red Tag zde slavil nebývalý úspěch. Chytat pstruhy s ním začali téměř všichni tamější muškaři. Úspěšnost v porovnání s jinými vzory byla nesrovnatelně vyšší. Pstruzi na něj reagovali i když zrovna nesbírali žádnou jinou potravu a ostatní mušky okázale nechávali plavat.

Po hříchu zde ale nikdo nevěděl o jménu, které mušce dali do vínku na britských ostrovech a tak vznikl onen slavný pojem Red Tag, volně přeloženo červený střapeček. Časem se z něj stala naprostá nezbytnost a v první polovině dvacátého století byste těžko hledali muškaře bez této slavné mušky v krabičce.

Nejedná se o napodobeninu žádného konkrétního hmyzu. Charakterem se tato muška řadí mezi tzv. broučky s tělíčkem z páva. I přes její částečnou fantastičnost je poměrně univerzální nástrahou, která málokdy vyloženě nefunguje. Ostatně proto ji používají muškaři i dnes. Lovit na ni lze nejen salmonidy, nýbrž i tlouště či jiné druhy ryb i na mimopstruhových vodách. Výborně funguje i jako tungstenová nymfa.

Kousek červeného materiálu na konci mušky je právě onen nadnormativní spouštěč, který rybu upozorní na mušku pohybující se s proudem. Přirozeně působící tělíčko z páva pak nabízí alespoň zdánlivou podobnost s přírodním hmyzem.

Dohromady je tak celá muška dobře vyladěným pokusným vzorem do různých podmínek. Poslouží když není jasné jaký hmyz ryby sbírají a můžete ji s klidným svědomím použít i když nemáte u sebe potřebný vzor rojícího se hmyzu.

Alespoň částečný úspěch se dostaví vždy. Vázat se dají samozřejmě i s jinou barvou tipu než červená. Zajímavá je ku příkladu jedovatě zelená nebo přirozenější bílá či oranžová, která funguje skvěle na jelce.

Vázání Red Tagu

Suchý a mokrý Red Tag z dílny Davieho McPhaila

Jedná se o poměrně jednoduchý vzor, který bude fungovat i když se nepovede navázat úplně precizně. K jeho vázání stačí základní nářadí a tyto materiály:

  • Háček: podle určení libovolný suchý, mokrý nebo i jig v případě zatížené nymfy. Velikost 12# a menší
  • Vázací nit: černá nebo hnědá 8/0
  • Tělíčko: paprsek z pera páva
  • Červený tip: originálně kousek červené vlny, lze použít barevnou nit či trochu syntetického dubbingu
  • Srpek z kohouta

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.