Česká nymfa pro začátečníky

Prut na francouzská nymfa v akci na Labi

Díky oblíbenosti francouze poněkud opadá zájem o starší techniku zvanou česká nymfa. Proč už tolik nefrčí a má vůbec nějaké výhody oproti francouzské nymfě? 

Psát o této technice lovu je v Čechách poněkud nebezpečné. Existuje tady celá řada lidí, kteří ji perfektně rozumí a můžou se článku bez problémů vysmát. Česká nymfa je totiž metoda závodníků. Ba co víc. Je to metoda našich závodníků, kteří z ní udělali legendární záležitost známou po celém světě. Mám pocit, že třeba v USA je česká nymfa daleko větší pojem než u nás. 

S tím souvisí i relativně menší počet aktuálních článků na toto téma v češtině. Skvělou výjimkou je perfektní článek na webu muskarskezavody.cz, jenž vám dá doopravdy precizní informace jak vlastně na nymfu chytat.  Já nejsem ani zdaleka závodník a tak se pokusím dát do placu hlavně svoje zkušenosti s aplikací rad, které jsem různě vyčetl a obdržel. Myslím, že by to mohlo alespoň trochu pomoci začátečníkům samoukům, kteří si cestu k muškařině hledají sami. 

První rybu na českou nymfu jsem chytil úplně náhodou. Jako začátečníkovi mi totiž vůbec neseděla představa, že pustím mouchu pod prut a něco chytím. Až jednou jsem dorazil k Labi a zjistil, že teče vážně dost vody (jak typické). Brodit se mi nechtělo, a tak jsem alespoň pustil mouchu ze břehu. Naděje jsem do toho nevkládal vůbec žádné. Co čert nechtěl, hned záběr a byl to pěkný lipan. Spustil jsem podruhé a zase lipan.  Od té doby lipanů na Labi dost ubylo ale nymfování jsem tenkrát vzal na milost!  

Lipan z Labe v Podkrkonoší, ulovený na způsob česká nymfa
Lipanovi ani moc nevadí, když nabrodíte blízko k jejich hejnu

Čím se liší česká nymfa od francouzské

Na první pohled je vidět jeden zásadní rozdíl. Francouzská nymfa se chytá na dlouhém navazci, zatímco česká na krátkém navazci přímo pod prutem. To je důvod proč francouz naši metodu převálcoval: můžete s ním chytat ryby na větší vzdálenost. Méně jich vyplašíte a víc chytíte. A to se vyplatí! 

Výhody francouze nehodlám zpochybňovat. Přesto si myslím, že česká nymfa může mít určité výhody. Pro začátečníky dokonce jednu velmi zásadní. Dá se celkem obstojně zvládnout s jakýmkoliv univerzálním prutem, zatímco na francouzskou nymfu to chce speciální prut, se kterým pak nemusí být úplně komfortní chytat ostatní muškařské techniky. 

Výhody české nymfy 

  • Nepotřebujete speciální prut – nymfovací speciál třeba od Hanáka, nebo nějaké světoznámé firmy, by asi byl ideální. Tyhle pruty ale mají jednu drobnou nevýhodu – stojí dost peněz. 
  • Jednoduchý návazec – na českou nymfu vám stačí jen kus vlasce.  

*Možnost použít univerzální prut je pro začátečníky docela fajn. Koupě nymfovacího prutu je za 1) nemalá investice, za 2) se s ním nováček nenaučí pořádně nahazovat, protože na nymfování není klasický muškařský nához potřeba

Na francouze jsem si pořídil levný ale poměrně obstojný nymfovací prut Shakespeare Agility. Ne vždycky ho ale sebou beru na ryby.  

Můj hlavní prut je taky lowcost – DAM G fly, který mám jako takovou holku pro všechno. Hodně rád chytám na mokrou. Používám ho i na streamer atd.  

Občas se ale stane, že to na mokrou vůbec nebere. Pokud mám sebou oba pruty, tak prostě přejdu na francouze.

Co ale dělat, když nymfovací prut nemám? Hádáte správně, prostě přezbrojím univerzální prut a začnu chytat na českou nymfu. Není k tomu potřeba vůbec nic, prostě místo ujímaného navázce dám na konec šňůry třeba metr a půl 0,12 vlasce (může být úplně obyčejný vlasec, fluorocarbon. Aktuálně používám copolymer od Hardy, ale je to skoro jedno).  

pstruhová řeka a česká nymfa
Peřejnatá pstruhová řeka je ideální terén pro nymfování

Jde asi o nejjednodušší způsob jak připravit muškařskou udici. Rovný vlasec má výhodu, že lépe řeže vodu než ujímaný, jehož průměr se postupně zvyšuje a voda se do něj může lépe opřít (a vytvořit průvěs, který kazí kontakt s muškou).  Pro chytání pod prutem ujímaný návazec není vůbec potřeba. Pokud to takhle chcete zkoušet i na odhoz, tak radši jen s jednou mouchou a házejte zatraceně opatrně protože rovný návazec se motá.  

Způsoby chytání

Používám dva způsoby, jak mušky na českou nymfu vodit.  Nechám koukat asi dvacet centimetrů šňůry z posledního očka. Mušky vedu o něco pomaleji než teče proud. Každý záběr hned cítíte v prutu.

Pokud je potřeba chytat dále než na délku navázce, tak vytáhnu delší kus šňůry. Chytám tak, že na hladině mi leží jen rychlospojka. Od ní vede návazec dolů a zbytek šňůry stoupá ke špičce prutu. Mušky pořád jedou jakž takž přirozeně. Záběry tady už nejsou cítit v prutu. Je potřeba sekat každé zastavení šňůry.  

Snažím se nahodit co nejvýše nad flek, kde by měla stát ryba. Muška v proudu nějaký čas klesá, když to hodíte přímo na rybu, tak jí může projet vysoko nad hlavou. Hodně záběrů přichází na konci, když se návazec natáhne a muška zvedá do sloupce. Na to reagují potočáci ale často i tloušti. Mimochodem, česká nymfa není zdaleka jen metoda pro pstruhové revíry. Na Berounce jsem si takhle zachytal třeba plotice. 

Mušky na českou nymfu

vzor blešivec užívaný pro techniku česká nymfa
Bobeš alias blešivec je naprostá legenda české nymfy

Úplně klasickou muškou je český Bobeš. Na toho se dá chytit snad každá říční ryba. Můžete ale používat téměř jakoukoliv zatíženou nymfu. Jde jen o to, aby se pohybovala u dna. Pro začátek stačí jakákoliv sada nymf nebo blešivců. Nejraději používám mušky na háčku č.12 až 18 (ty menší hlavně na lipany). 

Velikost tungstenových hlaviček vybírejte od 2 do 4 milimetrů. Ty větší už jsou docela těžké koule, ale během jarního tání to je tak akorát. Čím větší proud a hloubka, tím těžší hlavička se použije. Proto je lepší mít vzory navázané na několika velikostech hlaviček. Na konkrétním místě pak můžete vybrat mušku dost těžkou, aby se držela u dna a mohli jste s nimi držet kontakt.

Sirupčík je také oblíbený vzor základní mušky
Tohle chutná asi všem rybám

Na druhou stranu ale nesmí vážit moc, jinak se vodou valí nepřirozeně a často vázne.  Třeba 4 mm perdigone nymfa je moje tajná zbraň, ale jen tam, kde vím, že jsou ryby v hlubokých peřejích nebo při vyšším průtoku. Na pomalejší vodě je taková muška spíš za trest a musíte ji pořád chodit zachraňovat z vázek. 

Hlavní výhodou české nymfy je absolutní kontakt s muškou. Žádný záběr vám neunikne. Je jen na vás, jak dokážete mušku prezentovat a jak se dovedete nepozorovaně přiblížit k rybě, protože se chytá hodně zblízka. Svého času jsem nosil chrániče kolen a plížil se po čtyřech podél řeky. 

Česká nymfa funguje všude na tekoucí vodě. Dají se prolovit peřeje i nepříliš hluboké pláně. Jde to i ze břehu třeba tam, kde je mezera ve stromech. Na některých místech můžete chytat bez brodění a lapit i opatrnější ryby.    

Čtěte také: Muškařský report z Berounky

1 Trackback / Pingback

  1. Kriváky – české nymfy – srzkysuca.sk

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.