Co znamená testovací křivka v lbs u prutu? Tabulka pro přepočet na vrhací zátěž

testovací křivka

Jistě jste si všimli, že většina prutů má uvedenou vrhací zátěž v gramech. Významnou výjimkou jsou ale často používané kaprové pruty. Zde se setkáme s údaji v lbs, neboli librách. Jak ale zjistit vrhací zátěž v gramech u těchto děliček?

Předně je nutné vysvětlit co je testovací křivka. Je to zátěž, které ohne prut do kolmé polohy. Vezmeme-li prut do ruky, držíme vodorovně a přidáme zátěž, prut se začne ohýbat.

Testovací křivka udává zátěž, která prut při vodorovném držení v klidu ohne do pravého úhlu. O tom jakou zátěž pro prut ideálně použít vám to ale neřekne.

Poznámka pro zvídavé makovice: Libra je sice oficiální měnou v Británii. V tomto případě je ale uváděná libra jako jednotka hmotnosti. Více o tomto tématu napoví například heslo libra na portálu Wikipedie. Může se vám to hodit jelikož zahraniční rybáři ve videích v librách uvádí i hmotnost ulovených ryb.

Jde převést lbs na gramy u testovací křivky prutu? Přesně to nejde

Můžeme to ale uvádět v nějakém rozumném rozmezí. Ono totiž ani vrhací zátěž v gramech se neuvádí zcela přesně. Jednak je tam vždy nějaké doporučené rozmezí a za druhé, i pruty s jasně vymezenou stejnou gramáží se svým charakterem, tuhostí a odolností mohou celkem výrazně lišit.

chytání na Adošově
Foto: M. Kocián

Většina rybářů je ale na údaje o gramáži zvyklá a tak přinášíme jakousi tabulku, která vám dá určitou představu kolik gramů ten váš prut může zhruba mít. Hodí se také pro výběr prutu, i když osobní vyzkoušení to asi úplně nenahradí.

Je také na místě říct, že nový prut je vhodné se nejdříve trochu osahat než mu naložíte na plno. Prut se dá totiž s opatrností i přetížit, člověk ale musí znát hranice, kde je vhodné netlačit na pilu. Tím jen chci říct, že zlomit se dá prut i s relativně lehkou zátěži, stačí když se třeba zamotá vlasec do koncového očka. Za případné zlomeniny při experimentech proto neručíme. Tabulka je doopravdy spíše orientační.

Váha (lbs)Doporučená hmotnost nástrahy (g)
1,5035 – 50
1,7540 – 60
2,0045 – 65
2,2555 – 75
2,5060 – 80
2,7570 – 90
3,0075 – 95
3,2585 – 105
3,5090 – 120
4,00100 – 130
5,00120 – 160
6,00150 – 200

U kaprových prutů se nejčastěji setkáte s rozmezím od 2 do 3,5 a u některých modelů až 3,75 lbs. Tvrdší pruty se dají sehnat také. Na českém trhu však jde nejčastěji o pruty SPODové, tedy určené pro zakrmování pomocí tzv. rakety.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.