Chytání okounů na gumové nástrahy

chytání okounů na gumové nástrahy

Okoun je jedním z dravců, kteří výborně reagují na měkké nástrahy tzv. gumy. Gumové nástrahy se popularitě rybářů těší již desítky let. Zejména díky ceně, která historicky byla ze všech nástrah na přívlač nejnižší. Dnes už se sice etablovaly prémiové značky, které své nástrahy mají velmi propracované a z ekologicky šetrných materiálů za však velmi vysokou cenu. Přesto lze na trhu sehnat levné gumy, které také chytají ryby stejně jako dříve.

Výhodou gumových nástrah se může stát také jejich variabilita a možnost velké improvizace při lovu. Je to v něčem o mnoho zábavnější než pouhé tahání třpytek.

technika dropshot je zázrak na okouny a candáty

Pro lov okouna jsou gumy opravdu účinné a efektivní. Často není ani potřeba znát nějaké triky abyste si okouny zachytali. Použít můžete následující typy nástrah:

  • Twistery – červ s ocáskem – nejtypičtější gumová nástraha 
  • Rippery – gumové rybky s pohyblivým ocáskem
  • Smáček – gumová rybka s měkkým ocáskem avšak bez vlastního pohybu
  • Umělý červ, larva
  • Ráček, nymfy

Tyto nástrahy koupíte v každém obchodě od desítek firem. Vše samozřejmě v mnoha velikostech a hlavně stovkách různých barev.

ShadTeez Slim
Gumová rybka zvaná často ripper či kopyto
jak navázat čeburašku pro přívlač
Nymfa (na sponce od zátěže čeburaška)

Okoun je dravec, kterého láká vše co se ve vodě pohne. Ryba průměrné velikosti se dá lovit téměř na jakoukoliv gumovou nástrahu. Má samozřejmě své nálady zejména co se týče barev, kdy na nějaké zbarvení reaguje naprosto spolehlivě a jiné ho nechává v letargii. Testováním různých způsobů vedení ale rybář může i pasivní rybu vydráždit k útoku.

Některé typy nástrah ve vodě umí pracovat v podstatě samy, stačí navíjet

Pokud začínáte s lovem okounů, tak se může jako nejsnazší varianta zdát právě twister a ripper (známý též jako kopyto). Obě nástrahy pracují ocáskem i při rovnoměrně vedené nástraze a okouni na ně útočí. Jako začátečník je ani nemusíte nechávat dopadnout na dno, což je předmětem častého trhání nástrah a začátečnické frustrace.

Tip: pokud nemáte zkušenosti a nevíte, jak rychle nástrahu tahat, zkuste to raději hodně pomalu

Lze s nimi ale experimentovat s různými druhy vedení vodou stejně jako s dalšími nástrahami. Larvy, smáček nebo nymfy potřebují aby si s nimi rybář hrál. Skákání po dně, pohyby špičkou prutu, pauzy a další prvky dávají možnost tisíců variant, co s nimi dělat. 

Zejména při lovu menších okounů ze břehu se může osvědčit malá nástraha, která pomalu poskakuje nad dnem. Jinak se ale okouni s velikostí nemazlí. Klidně vezmou gumu nad deset centimetrů. Mnohdy jsou malí okouni velkou nástrahou naprosto unesení.

Červi, larvy a nymfy jako umělé nástrahy jsou skvělé když okouni nejsou aktivní. Tyto nástrahy se nyní využívají například při lovu pstruhů Trout Area ale stejně dobře fungují na okouny.

Často se vyrábí z extrémně měkkých materiálů a s aromatem. Vodit je díky tomu lze extrémně pomalu a na lehkých jigových hlavičkách při UL přívlači, což je velmi zábavné a vhodné i pro děti a začínající rybáře.

Co se týče rozměrů nástrahy tak opravdu můžeme použít široké spektrum. Často nemá rozměr nástrahy přímou úměru k velikosti okouna. Na malou nástrahu může zabrat ryba nad 30 cm a na 12 cm rippera může u břehu skočit okoun do dvaceti čísel.

jak vybrat jigovou hlavu

Jako okounové můžeme považovat nástrahy od 3 do 7 cm ale není to žádné dogma.

Je dobré mít více variant velikostí a barev abyste mohli zkoušet. Obecně se radí v létě volit menší nástrahy neboť je voda plná mladých rybek a na podzim rozměr zvětšit.

Daleko větší dilema vás čeká při výběru barev. Vzorů nástrah je opravdu mnoho a ryby mají tendenci v jednu chvíli nejlépe reagovat na určité kombinace, což se ale těžko zjišťuje jinak než zkoušením a znalostí revíru.

Dobré je mít křiklavé a dráždivé barvy, které zejména ráno a večer mohou být opravdu zajímavé. Naopak přes den a v čisté vodě se často mluví o výhodě přírodních barev. Někteří rybáři nedají dopustit na černou nebo naopak bílou či pastelově žlutou, která prý funguje úplně všude. Zrovna s tou žlutou se mi to neosvědčuje ale tmavé barvy určitě ano. Ještě bych zmínil tmavě zelenou a celkově tmavé průhledné nástrahy s blýskavými flitry.

Ke gumovým nástrahám je nutné pořídit hlavičky a háčky. Váhy používám na stojaté vodě spíše lehčí. Při lovu u břehu do 2-3 gramů. Na přehradách a lovu ve větší hloubce trochu více. Maximálně asi do sedmi gramů, kdy už nástraha propadá vodou celkem svižně. Dá se chytat s těžší hlavou ale to spíše někde na řece.

Háček by měl odpovídat velikosti nástrahy. Pokud kupuji on-line a nemám k dispozici přesné rozměry tak objednávám háčky velikosti 2, které většinou pokryjí nástrahy do 7 cm. Na větší gumy pak to chce již 1 a větší háčky.

Jak chytat okouny z plavidla

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.