První povolenka pro děti zdarma: kde ji můžete získat a za jakých podmínek

první povolenka pro děti zdarma

Kde a jak mohou malí rybáři získat svou první povolenku zdarma? Český rybářský svaz i v roce 2024 pokračuje ve své iniciativě umožňující dětem z některých regionů získat svou první povolenku bez poplatku. Informace o platnosti této akce v aktuálním roce poskytuje ČRS. Seznam územních svazů, které tuto možnost nabízejí, je uveden níže:

  • Územní svaz města Prahy
  • Západočeský územní svaz
  • Východočeský územní svaz
  • Severočeský územní svaz
  • Moravský rybářský svaz

Jedná se bohužel pouze o 4 z celkových 7 územních svazů Českého rybářského svazu plus také MRS, který působí na jihu Moravy. Dítě do 15 let může získat povolenku zadarmo pouze v případě, že jde o jeho první povolenku v životě.

Jak to funguje?

Pro děti je běžnou cestou k první povolence návštěva rybářského kroužku. V České republice máme unikátní síť rybářských kroužků pro děti, které jsou organizovány prakticky ve všech organizacích rybářského svazu, jež pokrývají území celého státu.

Zde jsou děti vedeny nejen k praktickým dovednostem ale také ke znalostem umožňujícím získat státní rybářský lístek, který prerekvizitou (prvotním předpokladem) k možnosti pořídit si povolenku.

Nárok na první povolenku zdarma mají děti navštěvující kroužky organizované MO (místními organizacemi) patřícími pod jeden z výše uvedených územních svazů. Zde je nutné zmínit, že regionální členění ČRS neodpovídá krajům ale zasahuje daleko větší území. Na území některých krajů tím pádem působí MO zařazené do rozdílných ÚS.

Pokud MO ve vašem bydlišti či v okolí je součástí jiného ÚS, na první povolenku pro dítě zdarma bohužel nemáte nárok a její cenu budete muset zaplatit. Pokud se v tom už ztrácíte, tak se podívejte na přehled místních organizací ČRS. Mapu jednotlivých MO a jejich příslušnosti k územním svazům naleznete na oficiálním webu ČRS.

V oblasti jihu Moravy organizuje sportovní rybolov Moravský rybářský svaz. Principy jeho fungování jsou nicméně podobné jako u ČRS. Kroužky zde pořádají jednotlivé pobočné spolky (PS), jejichž seznam naleznete zde.

Co dělat když u vás první povolenku zdarma nenabízí? Nezbývá než zaplatit dle ceníku. Stejně tak budete muset zaplatit i v případě, že vaše dítě již povolenku mělo.

Povolenky pro děti do 15 let jsou ale samozřejmě levnější než u dospělých. Děti jsou také osvobozeny od poplatků za brigády či od jejich plnění formou pracovní povinnosti. Cena ve výsledku není až tak vysoká, jako v případě dospělých.

Náklady vás ale čekají za samotný kroužek (ceny se silně liší dle místa, někde za symbolickou částku, jinde může kroužek vyjít dráž než rybářské doklady samotné), dále pak je nutné zaplatit státní rybářský lístek (cena dle délky platnosti) a roční členství v ČRS, které pro děti stojí letos 150 Kč.

Celkově se dá říct, že náklady na rybářské doklady pro dítě mohou vyjít do tisícovky ročně, se značným rozptylem. Silně to závisí právě na ceně povolenky (pokud ji nedostanete zdarma) a nákladech na kroužek, které se v různých místech liší.

Rodiče nerybáře pak čekají jisté náklady na zakoupení rybářského vybavení, kde samozřejmě není nutno pro začínající dítko kupovat to nejdražší ale v případě kompletního nákupu od nuly to jistě nějakou korunu spolkne.

Ceny povolenek na rok 2024 naleznete zde

povolenka 7500
Informační video, jak se stát členem ČRS

Podmínky pro získání první povolenky zdarma pro děti do 15 let

Podmínkou je členství dítěte v ČRS, a že se musí jednat opravdu o první povolenku k rybolovu, kterou dítě ve věku od 6 do 15 let obdrželo.

Jakmile dítě splní podmínky pro výdej povolenky (členství a předložení platného rybářského lístku), obdrží územní povolenku ve své místní organizaci zdarma (Západočeský územní svaz a Územní svaz města Prahy dávají navíc možnost mimopstruhové nebo pstruhové povolenky celosvazové, kdy se uhradí pouze rozdíl cen obou povolenek).“

Dítě má také možnost získat předplatné časopisu Rybářství za zvýhodněnou cenu. Další podrobné informace naleznete v aktualitě na webu rybsvaz.cz

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.