Chystá se zrušení rybářských lístků na 1 – 3 roky

jak získat rybářský lístek a nové povolenky črsbez zkoušek a se zkouškami. ceny povolenek 2022

Státní úřady mají patrně v plánu zrušit rybářské lístky s platností na 1 rok a 3 roky. Zájemci o nové lístky si budou muset zvolit variantu s delší platností. Zůstane pouze krátkodobý lístek na 30 dnů.

O chystaných změnách informoval zpravodajský portál Idnes,cz. Podle něj za požadavkem na zrušení stojí přímo státní správa a rybářský svaz s tím nemá problém.

Ve hře totiž zůstávají rybářské lístky s delší platností a zejména RL s platností neomezenou, který má rybář do konce života.

Jaké rybářské lístky si od roku 2024 budete moct pořídit

Rybářský lístek nejméně na 10 let, nejvíce se ale vyplatí doživotní varianta

Rybáři pořizující nový lístek tak budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, jelikož lístky s delší platností stojí samozřejmě jednorázově více. Z dlouhodobého hlediska ale nabízí spíše úsporu.

Ve srovnání s cenami povolenek, brigád či členských známek ale jde o nejmenší částku, kterou pro vyřízení rybářských dokladů musíme vydat.

Finanční prostředky získané prodejem rybářských lístků inkasuje erár. Peníze za ně nejsou příjmem rybářských organizací, které závisí na prodeji a přerozdělení financí z povolenek a členských příspěvků.

Krátkodobý rybářský lístek na 30 dní zůstane, ani zkoušku na něj nepotřebujete

Zatím neexistuje žádná informace, že by mělo dojít ke zrušení nejkratšího rybářského lístku na pouhých 30 dní.

Nahrává tomu také fakt, že tento druh rybářského lístku byl zaveden teprve před několika lety. Dostupný je každému zájemci a stojí 200 Kč.

Na rozdíl od klasického lístku pro jeho získání není občan povinen prokázat kvalifikaci.

To bylo dříve příčinou problémů zejména pro cizince, včetně vrcholových závodníků přijíždějících na nejrůznější rybářské šampionáty v naší zemi.

Organizátoři, paradoxně často z řad rybářských funkcionářů, pak měli problém v některých případech pro závodníky RL obstarat.

Mnohé země totiž vlastní alternativu RL vůbec nemají a cizí rybáři pak český lístek bez prokázání rybářské kvalifikace z ciziny těžko získávají.

Na druhou stranu však umožňují krátkodobé rybářské lístky lovit i osobám bez základní znalosti pravidel.

Odmítnout vydat krátkodobý RL na 30 dní úřad nemůže nikomu, mohou ho tak využít čeští občané, kteří nechtějí projít klasickým procesem pro získání dlouhodobých dokladů.

Rybářský svaz těmto rybářům nicméně prodá povolenky za tzv. nečlenské ceny. Ty mohou v některých případech stát až několikanásobek běžné povolenky k lovu ryb.

Usnadnění lovu pro turisty totiž nese i riziko, že krátkodobě budou lovit osoby bez základních znalostí jako například rozpoznání druhů ryb.

O specifikách jako jsou povolené metody lovu či doby hájení nemluvě.

Některá ustanovení rybářského řádu nemusí být zřejmá letitým rybářům, natož laikům.

Neznalá osoba, která si přiložený RŘ neprostuduje nebo jej nepochopí dostatečně se ale může dopustit i úplně zbytečných přestupků.

V nedávné minulosti rybářská stráž řešila například nic netušícího držitele krátkodobých dokladů, který na Labi vláčel třpytku během dubna či podobný případ, kde hrálo roli přisvojení hájených ryb.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.