Jak začít rybařit – přehledný rádce pro úplné zelenáče

V Čechách existuje několik způsobů jak začít rybařit.

Rybaření je vášeň, která se rodí v nitru lidské duše. Dodnes si pamatuji zvláštní touhu nahodit háček do vody a chytat ryby. Tenkrát jsem byl malý kluk a možnost rybařit jsem moc neměl. V rodině na ryby nikdo nechodil a můj otec jen suše poznamenáno, že nemáme rybářský lístek, takže na ryby nemůžu. Psal se rok 66 a ta touha mě drží dodnes. Jak začít rybařit jsem ale tenkrát vůbec netušil.

Naštěstí mě starší kluci brzo zasvětili do tajů pytlačení a tak jsem mohl sbírat první rybářské zkušenosti již od věku blažených šesti let. Po nějaké době jsem si vybrečel rybářský kroužek a stal se ze mě rybář oficiálně.

Úlovek okouna z plavidla
Na některých revírech můžeme rybařit i z plavidel. Kde taková místa jsou vám řekne rybářský řád, se kterým se každý nový rybář musí důkladně seznámit.

Dnešní doba ale už žádné pytlácké romantice nepřeje. Pytlačení navíc bylo tolerováno jen u nás kluků. Dospělí chlapi už tenkrát měli všichni vyřízené rybářské doklady.

Jak začít rybařit legálně v České republice

Těch cest, jak se stát legálním rybářem je kupodivu několik. Níže jsem načrtl takový seznam možností, jak se dostat k rybařině:

  1. Vstup do rybářské organizace (svazu) – klasický postup, kdy jste přijati za člena v některé z místních organizací. Dá to většinou trochu práce, musíte složit zkoušku, máte ale nejvíc možností pro rybolov za nejmenší peníze
  2. Rybaření na soukromých revírech – přijel, zaplatil, ulovil. Velmi jednoduchý postup jak začít rybařit okamžitě. Pravidelné návštěvy soukromých revírů stojí víc než normální rybaření ve svazu. Úlovky jsou ale lepší a nemusíte skládat žádné zkoušky ani platit pravidelně peníze. Platíte jen den, kdy jste na rybách.
  3. Pořízení krátkodobých dokladů – novinka posledních let. Na úřadě si za 200 korun koupíte lístek na 30 dní bez zkoušky. Druhá věc ovšem je, že potřebujete povolenku. Ta k tomuto lístku stojí zhruba 4x více než zaplatí člen svazu. V podstatě za měsíc chytání zaplatíte tolik, co běžný rybář za rok.

Soukromé revíry jsou asi jasné. Jak začít rybařit ale na běžných revírech? Těmi jsou řeky, přehrady a mnohé rybníky na nichž hospodaří rybářský svaz. U nás existuje nejen Český rybářský svaz ale i Moravský rybářský svaz. Pro rybaření na jejich revírech potřebujete rybářský lístek a povolenku.

Víc o rybářském lístku si můžete přečíst v našem článku ZDE.

Rybářský lístek vydává stát, povolenky rybářský svaz

Rybářský lístek je takový řidičák na prut. Vydává ho stát a k mání je na městských úřadech. Dříve jste ho mohli získat na základě zkoušky a nijak jinak. Dnes existuje ta možnost s lístkem na 30 dní bez zkoušky. Pro tento případ opět doporučujeme přečíst výše uvedený článek, který dané téma důkladně rozebírá.

Ultralehká přívlač na stojaté vodě

Chcete-li se stát plnohodnotným rybářem pak je jediná cesta, jak začít rybařit vstup do svazu. Rybářské svazy mají pobočky téměř v každém městě, někde i na vesnicích. Stát se členem můžete kdekoliv, většina z těchto organizací nemá problém přijmout novou krev. Problém může být akorát v termínech. Čím menší město, tím méně flexibilní rybářské organizace bývají.

Nejjednodušší je tak vstupovat v období mimo sezónu, tedy v době kdy se tolik nerybaří a funkcionáři zasedají k papírům. Toto období je většinou zima a brzké jaro. O konkrétních podmínkách se ovšem musíte informovat sami protože vždy záleží na místě.

Skládání rybářské zkoušky

Váš první cíl bude získat osvědčení na jehož základě vám úředníci dají rybářský lístek. Zkoušku některé organizace pořádají pouze jednou za rok a tak se musíte začít včas připravovat. Není to žádná maturita ale musíte zvládnout poznat běžné druhy ryb a naučit se pravidla lovu včetně dob hájení a dalších věcí, které by rybář měl znát, jako když bičem mrská.

Praktické zkoušky z rybolovu se nemusíte obávat. Nikoho nezajímá jestli umíte nahodit nebo chytat. Jde jen o znalost pravidel. Rybářský řád je vlastně část zákona o rybářství. Když vás rybářská stráž nebo policie načape při jejich porušení, můžete snadno přijít nejen o povolení k lovu ale také být popotahován na úřadě za pytláctví. To je právě častý problém držitelů těch 30 denních lístků. Nemusí znát nic a tak nepoznají, která ryba je hájená a kdy. Chytají způsoby, které nejsou povoleny a podobně. Je to jako jezdit autem a neznat značky.

Jak začít rybařit v dětském věku?

Děti do patnácti let mají cestu k rybolovu poněkud jinou. Malé děti do deseti let mohou v klidu chytat na jeden prut svého rodiče nebo jiné osoby starší 18 let. Ta osoba ale samozřejmě musí mít platný rybářský lístek a povolenku.

Platí navíc pravidlo, že lovit můžeme maximálně na dva pruty. V tomto případě může dítě chytat na jeden prut a vy také na jeden prut. Tím je zachován počet dvou prutů na jednoho rybáře s platnými doklady.

Pokud má dítě zájem o rybaření dostatečně velký, není nic jednoduššího než vstoupit do rybářského kroužku. Ty existují nejčastěji při domech dětí a mládeže či přímo základních školách. Jejich vedení organizují ale přímo členové rybářské organizace z okolí. Jejím členem se dítě po absolvování kroužku stane.

Kroužek začíná vždy v září a končí na jaře. I děti skládají zkoušku, která je ovšem přiměřená jejich věku. Po úspěšném složení jim můžete zakoupit rybářský lístek a povolenku. Ve většině případů dnes rybařící dítě nepotřebuje dozor dospělé osoby a tak je na vás, zda vaše dítě budete na ryby doprovázet nebo už je dost samostatné, aby rybařilo samo.

Na rozdíl od dospělých je pro děti docházka do kroužku jediná povinnost. Chodit musí každý rok až do dovršení 15. let věku dítěte.

Od tohoto věku platí pro každého rybáře stejné povinnosti, které končí až dosažením seniorského věku.

Povinnosti rybáře

Kromě možnosti pořízení rybářského lístku a povolenky má dospělý rybář i povinnosti. Jedná se o tyto záležitosti:

  • Placení ročních příspěvků – od 500 do 1200 Kč
  • Plnění brigád

Brigády dnes plní jen malá část členů. Jedná se hlavně o zdravé jádro, jenž se stará o rybníky, líhně a další zařízení, která jsou nutná pro fungování svazu a chov ryb. Účast na brigádách je ovšem velmi vítána a každá ruka se hodí. Konkrétní časové možnosti plnění brigádní povinnosti většinou sdělí hospodář vaší organizace. Členská povinnost bývá kolem 10 až 15 hodin za rok.

Jak to řeší většina zbylých členů? Existuje možnost se z brigády vykoupit. Cena bývá kolem stovky za každou brigádní hodinu…

Rybaření vyžaduje jisté znalosti. Naštěstí se nejedná o žádnou vědu a zájemce o rybolov v klidu složí zkoušku a zvládne plnit těch několik málo povinností. Daleko těžší je naučit se dobře chytat ryby. Přijít na kloub lovu těch šupinatých obrů je záležitost na celý život!

Čtěte také: Jak získat rybářský lístek

Povolenky k lovu ryb

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.