Povolenky k lovu ryb – druhy, ceny a revíry (aktualizace 2023)

jak získat rybářský lístek a nové povolenky črsbez zkoušek a se zkouškami. ceny povolenek 2022

Pokračujeme v našem článku pro nové zájemce o rybaření. Rybářský lístek už máme zařízený podle našeho předchozícho článku. K legálnímu rybaření to ale nestačí. Ještě potřebujeme povolenky k lovu ryb.

Minule jsme si zvládli zařídit rybářský lístek, který nám vydal příslušný městský nebo obecní úřad. Předpokládejme proto, že máte hotové zkoušky a rybářský lístek s platností alespoň na jeden rok.

Pokud jste si pořídili jen krátkodobý lístek bez zkoušky na 30 dnů, tak klidně čtěte dál. Pro vás bude rozdíl v tom, že dané povolenky si budete moct pořídit pouze na dobu platnosti lístku. Zaplatíte také vyšší cenu za speciální povolenku pro nečleny rybářského svazu. Rozdělení druhů povolenek ovšem bude stejné jako u řadových členů.

Povolenky k lovu ryb dle revírů a územní platnosti

Česká republika prostřednictvím státní správy rozlišuje dva druhy revírů:

  • Mimopstruhové (MP)
  • Pstruhové (P)

Povolenka je tak vždy buď mimopstruhová nebo pstruhová. Tyto se pak člení ještě na území, kde platí – o tom ale později. Jakou povolenku budete mít už záleží jen na vašem výběru. Samozřejmě můžete mít povolenky na oba typy revírů.

Jak poznám kde můžu chytat?

K povolence dostanete navíc soupis revírů a rybářský řád. Tam je seznam všech revírů (řek rybníků, přehrad atd.), na kterých vaše povolenka platí. Seznam revírů je k nalezení i na internetu. Nevěřte ale ničemu jinému než oficiálním stránkám rybářského svazu. Většina rybářských serverů neaktualizuje informace o revírech, které se mění někdy i každý rok.

Kvůli špatné informaci můžete nevědomky porušit nějaké místní pravidlo. Za to vám kontrolní orgány zabaví povolenku a nemine vás správní řízení na úřadě s mastnou pokutou. Úplnou jistotu v aktuálnosti popisu revírů nabízí jen papírová brožura, která se fasuje k povolence a jste povinni ji nosit s sebou! V letošním nebo příštím by však měl začít fungovat systém RIS s informační aplikací pro rybáře, jak to bude fungovat v praxi ale uvidíme.

Povolenky k lovu ryb na revírech ČRS
Celosvazová povolenka k lovu ryb. Pstruhová (dole) a mimopstruhová (nahoře).

Povolenka je ta barevná samolepka, která je nalepena na skládacím papírovém tiskopisu pro zápis docházek a úlovků. Když vám dojdou kolonky na zápis, tak platnost povolenky nekončí, stačí zajít na svaz pro nový tiskopis. Od roku 2022 se totiž místy používá nový formát povolenek, kde je kolonek méně, což některé rybáře nutí vyzvednut si nový tiskopis povolenky i vícekrát za rok.

Zpátky ovšem k územnímu rozdělení platnosti povolenek:

Každá pstruhová i mimopstruhová povolenka se dělí podle rozsahu platnosti:

  • Územní povolenka – základní povolenka, která vám umožní chytat na revírech vašeho územního svazu. Ty většinou pokrývají plochu jednoho či více krajů. Například východočeská územní povolenka platí v Královéhradeckém, Pardubickém a částečně i Libereckém kraji. Zasahuje i na Vysočinu.
  • Celosvazová – platí na všech revírech ve všech územních svazech (S výjimkou několika samostatně hospodařících organizací)
  • Celorepubliková – platí po celé ČR, tedy i na revírech na Jižní Moravě, které ovládá Moravský rybářský svaz (zakoupit si ji mohou členové ČRS i MRS). Rybáři z Jižní Moravy s ní mohou chytat na revírech ČRS.

*Všechny tyto povolenky jsou prodávány zvlášť pro MP nebo P vody. Ceny územních povolenek se vuájemně dost liší. Celosvazová a celorepubliková je dražší Cenově se jedna CS povolenka pohybuje už kolem 3000 korun a zdražuje se skoro každý rok. Viz články označené tagem ceny povolenek 2023.

Důležité je se při pořízení správně rozhodnout. Po příchodu na rybářský svaz a předložení lístku (a členské karty se všemi zaplacenými poplatky) si musíte říct, jakou povolenku chcete. Měnit v průběhu roku povolenku je složité a ve většině organizací nemožné. Můžete si pouze dokupovat hostovací povolenky na „cizí“ revíry.

Rozdíl mezi povolenkami je hlavně v ceně. Územní povolenky stojí většinou mezi 1200 – 2000 korun. Celosvazová bývá o zhruba tisícikorunu dražší. Vzhledem k ceně krátkodobých hostovacích povolenek se ale vyplatí koupit CS povolenku i třeba jen kvůli jedné rybářské dovolené na revíru mimo váš územní svaz.

Ceny všech povolenek včetně nečlenských najdete na rybsvaz.cz .

Můžu si koupit doklady k lovu od jiného územního svazu?

Chataři často využívali možnost kupovat si územní povolenku na místě, kde mají chatu. Povolenku vlastního ÚS si přitom nepořizují. To platí hlavně pro Pražáky, kteří na ryby v Praze nechodí a nechávají si to právě na chatu.

Ne vždy je takový postup ale možný. Některé územní svazy přestaly roční hostování prodávat a rybář odjinud si může vzít jen krátkodobé hostovací povolenky. Roční povolenka se vydává jen jejich členům. Nezbývá tak, než si připlatit za celosvazovku.

Aktuálně k roku 2023 tuto možnost cizím rybářům nedávájí dva územní svazy ČRS – Východočeský a nově také Středočeský. Rybáři odjinud zde mohou chytat i nadále avšak jen s platnou celosvazovou či celorepublikovou povolenku od své organizace. Toto pravidlo se netýká krátkodobých povolenek.

Podobných vychytávek v pravidlech je poměrně dost. Mění se každý rok a upřímně není v našich silách sledovat všechny krajové speciality po celé ČR. Jeden čas například celosvazová pstruhová povolenka neplatila v Jižních Čechách. Fungování svazu je složité a ledasco si můžou odhlasovat sami členové nebo jejich zástupci na územních svazech.

V tomto případě Jihočeši odmítli vpustit na své revíry držitele CS povolenek odjinud. Rozhodnutí výboru ÚS ale odnesli řadoví jihočeští rybáři, kteří si tím pádem nemohli zakoupit celosvazovku pro pstruhové vody. Při každém výjezdu mimo svůj rodný svaz tak kupovali předražené hostovací povolenky. Nyní to ale již není aktuální a platí zde CS povolenky jako dříve.

Existují také samostatné organizace, které mají revíry, na nichž platí jen jejich samostatné povolenky. Příkladem mohou být Poděbrady, kde můžete chytat na Labi. Tam platí všechny společné povolenky jako normálně. Kousek od Labe je ale krásná velká pískovna Kluk, na kterou už můžete jen po zakoupení speciální povolenky od této MO. Takových organizací je mnoho ve Středních Čechách a také ve Východočeském ÚS, kde jde hlavně o oblast Jičínska a Českého ráje.

Hostovací povolenky k lovu ryb

Hostovací povolenky slouží k rybolovu členů jiných územních svazů a organizací. Vydávají se na různé doby platnosti. Někde mají týdenní, někde i 14 denní i měsíční. Téměř všude lze zakoupit povolenku na jeden den.

Rybář ze středních Čech si tak snadno zajede o víkendu třeba na Lipno. Tam koupí krátkodobou povolenku, se kterou může normálně rybařit. V dnešní době už naštěstí existuje celkem rozsáhlá síť prodejních míst.

Každý územní svaz prodává povolenky prostřednictvím několika rybářských potřeb a na významných revírech je seženete i v kempech či informačních centrech.

Dříve bylo shánění povolenky velmi zajímavé. Někdy jste museli nahánět funkcionáře příslušné MO v jejich zaměstnání nebo doma a povolenku z nich mámit jako tele z jalové krávy.

14 dnů hostovací povolenky bývá dražší než celosvazovka na celý rok

Dva týdny hostování většinou ale stojí víc jak tisíc korun. To zhruba odpovídá cenovému rozdílu mezi územní a celosvazovou povolenkou. Pokud tedy budete pravidelně jezdit na vzdálenější vody, tak se vám bohatě vyplatí připlatit tisícovku za celosvazovou povolenku na kalendářní rok!

Mám povolenku, můžu už jít na ryby?

Ano. Rybářský lístek a povolenka k lovu jsou vše co potřebujete. Nezapomeňte si však přečíst tu knížku, která se k povolence vydává. Soupis revírů a rybářský řád je navíc součástí povolenky k lovu ryb. Dle zákona ho musíte mít při rybaření u sebe! U vody budete potřebovat vždy tyto věci:

  • Povolenka k lovu ryb
  • Státní rybářský lístek
  • Členové ČRS a MRS i členskou průkazku
  • Doklad totožnosti
  • Povinnou výbavu – ta se zlehka liší v každém územním svazu a může být upravena i pro jednotlivý revír. Nejčastěji jde o metr, peán nebo kleště, podběrák, propisku na zápis do povolenky a případně i podložku

Jak vidíte, je toho k legálnímu rybaření potřeba opravdu hodně. Ze začátku věnujte velkou pozornost rybářskému řádu a soupisu revírů. Každý územní svaz má trochu jiná pravidla a každý revír má taky svoje speciality. Dozvíte se tam, co můžete a co ne. Byla by škoda o povolenku přijít hned při první kontrole od policie či rybářské stráže.

Před začátkem lovu zejména nezapomeňte zapsat docházku na revír! Na zápisy revírů, úlovků a sumáře se podíváme v dalším článku.

Čtěte také: Jak získat rybářský lístek

Pro pořízení nového vybavení na ryby doporučujeme naše partnerské eshopy s doručením většiny skladového zboží do 24 hodin:

9 Comments

  1. Dobrý den, jsem z Plzně a vím, že kdysi bylo, že od určitého věku měl senior povolenku k chytání ryb zdarma. Můžete mi prozradit od kolika let a zda to ještě existuje? S pozdravem Petr.

    • Obávám se, že tyto zvýhodněné nabídky už nefungují. Pro jistotu se ale zeptejte na vaší MO ČRS

  2. Dobrý den zajimalo by mě jestli může rybář chytit legálně za 14 dní 148 kaprů je to povoleno nebo je tam omezeni.děkuji za info

    • Je rozdíl chytit a ponechat si. Chytit a pustit může kolik chce, limit na ponechání ale existuje a nejčastěji to jsou maximálně 2 ks denně.

    • Tak to je moc jestli je mi známo že si za den lovu můžeš ponechat 2kapry max do 7kg tak kde je asi problém. Aby si tak zlomil pruty. Jestli umím počítat tak za 14 dní by to mělo být 28 kaprů psaních Ane 148 psaních.kdyz je pustí spět tak není problém ale jak je napíše tak je to idiot.

  3. Můžu se zeptat na UN Kamýk potřebuji jakou povolenku? Dekuju moc někde se píše Pražská a někde středočeská. Dekuju moc

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.