Jakub Vágner se chlubí další hlavatkou, tentokrát ze Slovinska

Krásné řeky, které má rád Jakub Vágner

Posedlost Jakuba Vágnera hlavatkami tuto zimu trhá rekordy. Nestačilo mu chytat krásné ryby na Slovensku ani mnohadenní pokusy o lov hlavatky v ČR.

Více o jeho několikadenní výpravě po českých tocích s cílem chytit hlavatku se dočtete zde: Jakub Vágner pátrá po hlavatce v ČR.

Snaha o hlavatku tak opravdu neskončila ani s příchodem Nového roku. Možnosti lovu v ostatních evropských zemích totiž existují i v lednu.

Aktuálně se Jakub Vágner na svém rybářském Instagramu chlubí úlovkem hlavatky podunajské ze slovinské řeky Sáva:

Na Sávu za hlavatkami nejezdí pouze Jakub Vágner ale celá Evropa

Tato slovinská řeka je pro naše rybáře dobře známou lokalitou. Zejména jeden z jejích zdrojů, Sáva Bohinjka, je častým cílem cest našich muškařů.

Jezdí se sem i na ostatní lososovité ryby a tyrkysové vody těchto alpských toků znají dobře také čeští vodáci.

Samotná řeka Sáva vzniká soutokem již zmíněné Sávy Bohinjky a Sávy Dolinky. Jde již o větší horský tok se štěrkovým dnem a typickým zbarvením vody.

Charakteristické je střídání velmi hlubokých jam a rychlých pasáží s peřejemi. Vodní režim ovlivňuje jednak jarní tání sněhu v Julských Alpách a také letní horské bouře a přechody studených front.

Velmi stabilní a vhodné podmínky pro lov tak paradoxně nastávají právě uprostřed zimy, kdy je navíc nejlepší čas pro lov hlavatky. Toho s úspěchem využil i Jakub Vágner a jeho parťák.

Hlavní sezóna lovu hlavatek trvá od listopadu do února. Již od března nastává výtěr hlavatek a jejich lov v tuto dobu není povolený.

Video o lovu hlavatek z dílny slovinských specialistů:

Za zmínku stojí fakt, že Slovinsko má poměrně stabilní populaci těchto ryb. Důvodem jsou poměrně přísné limity, kdy na jednotlivých úsecích není možné přisvojení více než několika málo kusů na celý revír a sezónu. Drtivá většina rybářů tak praktikuje chyť a pusť.

Zároveň mají slovinské řeky dostatek vhodných trdlišť, které jsou pod dobrou ochranou, což zajišťuje slušný přirozený výtěr lokálních populací hlavatky.

Velkými hlavatkami jsou balkánské toky proslulé. Zejména okolí slovinského města Kranj tvoří velmi zajímavou lokalitu pro rybáře z celé Evropy, kteří neváhají za povolenky a průvodcovské služby platit stovky euro denně.

Průměrná velikost úlovků sice činí do 100 centimetrů. Každoročně se ale objeví kusy v délkách 120+ centimetrů. Tyto ryby není snadné chytit, neboť s přibývajícím věkem se potravní aktivita hlavatek snižuje a kořist loví jen během krátkých časových úseků. Nejčastěji brzy ráno nebo naopak pozdě večer.

Okolí řeky Sávy a jejích zdrojnic je navíc vhodné i pro lov jiných druhů ryb. Například na blízkém jezeru Trboje se vyskytují také candáti, okouni či kapři.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.