Nedávno jsme informovali o Jakubově úspěchu v lovu hlavatek na Slovensku. To jsme ještě netušili, že jeho odhodlání chytat tuto královnu vod je ještě větší, než si dovedeme představit. Tentokrát si nedal za úkol nic menšího než chytit hlavatku v České republice.
Šílený plán? Rozhodně asi nejtěžší cíl, který si můžete v české rybařině dát. Není však naprosto nereálný. Pouze ty šance budou asi velmi malé. O problematice výskytu hlavatky jsme již kdysi psali v článku o hlavatce v ČR, můžete si tak udělat obrázek sami.
Jakub Vágner má ovšem jednu důležitou vlastnost, absolutní výdrž a odhodlání jít za rybami hlava nehlava. Aktuálně se pomocí sociální sítě Facebook hlásí od českých řek, kde v minulosti hlavatku někdo chytil. Těchto lokalit není kupodivu vůbec málo, což se můžete dočíst ve výše zmíněném článku. Problém je, že zmínky a ověřené úlovky se datují již relativně dávno. Ne však natolik dávno, aby ještě nějaká trofejní hlavatka u nás nemohla teoreticky vyskytnout.
Jak se chytá hlavatka v Česku? Chce to velkou odolnost a výdrž
Hlavatka podunajská se vcelku běžně loví u sousedů na Slovensku. Jakub chytá podobným způsobem jako na slovenských řekách – přívlačový prut a umělá nástraha nebo systémek s mrtvou rybkou. Takto se hlavatka chytit určitě dá. I na slovenských vodách je ale úspěch otázkou tisíce hodů. Jak to je v Čechách, kde hlavatek asi moc nebude, těžko říct.
Chytá ve sněhu od nevidím do nevidím, mrzne a spí v autě. Jediným společníkem jsou mu vydry, kterých je kolem vody až podezřele moc..
Metuje a Otava – české lososí a hlavatkové řeky
Aktuálně JV prošel nejprofláknutější “hlavatkový” revír v ČR, kterým byla Metuje. Na Metuji byly hlavatky vysazovány zhruba před patnácti lety poměrně masivně, což rybáři nesli s nelibostí jelikož hlavatka na úzké řece měla sežrat všechno ostatní. Na hlavatky byl vyhlášen doslova hon a několik desítek se jich ulovilo, včetně jedinců v délkách okolo 100 centimetrů, na což pamatují mnozí rybáři z okolí podobných řek. Hlavatkové hody v pometujských hospodách jsou ještě v živé paměti.
Nejčerstvější zdokumentované úlovky pochází z řeky Otavy, kam se hlavatka vysazovala hojně dlouhá léta. Charakter i velikost řeky jsou zde pro hlavatku možná vhodnější než menší studenější toky. Otava kdysi platila za nejlepší českou lososí řeku a hlavtace se zde může dařit, což dokazují mnohé úlovky trofejních ryb po roce 2010.
Původní a jedinou přirozenou lokalitou výskytu hlavatky v ČR bylo povodí Moravy a jejich přítoků, z této oblasti se ale poslední úlovky datují snad ještě z dob císařepána.
Jakub Vágner zatím ale ani po 4 dnech hlavatku zatím nechytil. Rozhodně to však nevzdává a v hledání chce pokračovat!
Buďte první kdo přidá komentář