Zimní lov na řece, aneb plavaná s tloušti

plavaní tloušť

Tento článek bude malinko netradiční. Na chvíli si dáme pauzu od kaprařiny a povíme si něco o jedné z mých oblíbených metod lovu Jelce Tlouště.

Tato ryba je velmi oblíbená mezi sportovními rybáři. Nachází se v docela početných skupinách v jak malých, středních tak i velkých tocích našich potoků a řek.

Není výjimkou, že se vyskytuje i na stojatých vodách, kde stejně jako na řece dorůstá občas pozoruhodných rozměrů.

Největšího jelce co jsem viděl na vlastní oči ulovil starý děda, který chytal se splávkem na 2 bílé červy. Jelec měřil 71 cm což je už opravdu hodně ojedinělý případ.

Já osobně jsem měl tu čest se setkat s 61 cm dlouhým tlouštěm, který si zobl rousnici při lovu úhořů na položenou.

 Je to takové vodní prasátko, nepohrdne kde čím, dá se ulovit jak na rostlinou potravu (vodní řasy, ovoce), tak i na různé larvy hmyzu, či samotný hmyz, rybičku, boilie, pečivo a vlastně cokoliv co se používá při lovu ostatních říčních ryb.

Já osobně jsem si velmi oblíbil lov na plavanou s kouskem pečiva. 

jelec tloušť

Moje sestava na plavanou pro lov tloušťů

Používám úplně jednoduchou lehkou sestavu, která se skládá z prutu určenému k ultralehké přívlači a malého smekacího navijáku velikosti 2000.

Vlasec používám v průměru od 0,14 do 0,20 mm. Na vlasec už jen navléknu 2 g splávek, nacvaknu pár bročků a navážu háček velikosti 8.

Moje první letošní kroky za jelci vedli na řeku vzdálenou pár stovek metrů od mého bydliště. Nachází se zde nezvykle hluboká jáma, která se táhne asi 30 metrů. Nachytal jsem zde už mnoho jelců, dokonce i několik kousků přes 50 cm.

zimní tloušť

Splávek nahazuji na druhou stranu těsně pod břeh. Nástrahu nechávám několik desítek metrů splavávat. Tento způsob lovu se mi v této proudné části osvědčil ze všech nejvíc.

Občas jen splávek trošičku přibrzdím, aby montáž neproplavávala vodním sloupcem moc rychle.

Když se nástraha dostává na rozhraní proudu a tišiny, splávek se v mžiku zanořuje hluboko pod vodu. Zasekávám, na prutě cítím lepší rybu, chvíli mi trvá, než ji unavím. Nakonec podebírám prvního jelce sezóny a to hned v délce 53 cm. 

Pokračuji v lovu o pár desítek metrů níže. Je zde podstatně mělčeji, a tak chytám uprostřed koryta v největším proudu. Když splávek malinko přibržďuji, dostávám další záběr.

Bohužel háček rybu minul, ale hned druhým hodem zasekávám dalšího parádního tlouště.

Tenhle je o chlup menší, měří rovných 50 cm. Na rozdíl ale od první ryby je hodně vysoký. Je to už takovej skoro malej kapřík. Do konce téhle vycházky zdolávám ještě dvě odrostlejší plotice. 

plavaní tloušť

Na místo se vracím o pár dní později. Řeka se malinko zvedla, ale to by nemělo ničemu vadit. Opět nastražuji kousek pečiva, tentokrát však nástrahu pouštím podél břehu kde stojím.

Nejdřív se splávek malinko přinořuje, poté se rozjíždí do strany. Po záseku následuje překvapení, u hladiny se objevuje cejn. V životě jsem zde žádného neviděl ani nechytil, řeka umí vždy překvapit. 

Další šupina co zdolávám je tentokrát už jelec. Sice je o dost menší velikosti než jeho ,,starší bráškové“, co se mi podařili ulovit minulou vycházku, ale to mi je úplně jedno. Krásná, zdravá ryba v téhle zimě potěší vždy a nezáleží vůbec na velikosti.

Hodiny plynou, ryby jako by zmizely. Dlouhou dobu se nic neděje. Když už to skoro vzdávám a chci to zabalit, dostávám ještě jeden nápad.

Kousek odsud, se nachází soutok náhonu s řekou, možná právě tam bych mohl na nějakého hladovce narazit.

Těsně před setměním přicházím k tomuto místu. Hned prvním hodem dostávám záběr od jelce kolem 45 cm. O chvíli později se mi daří zdolat menší ostroretku a hned vzápětí další dvě.

V celku dvě suprově povedené vycházky. Rád si takhle krátím dlouhé zimní dny. A Vám můžu doporučit jen snad to, aby jste to také vyzkoušeli.

Mějte se fajn,

Váš Michal🐳

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.