Podle pravidel je povinné vrátit povolenku do 15 dnů po skončení platnosti. Zbývá vám tak už jen zhruba týden. Pokud jste tak ještě neučinili, měli byste si najít čas a zjistit si, kdy má v následujícím týdnu vaše rybářská organizace otevřeno či zda lze povolenku vrátit například do schránky nebo poštou. Možnosti jsou různé a záleží na vaší organizaci. Zároveň také můžete rovnou zaplatit další nezbytné poplatky a koupit novou povolenku na rok 2024.
V článku se dozvíte například:
- Kdo musí vyplnit sumář a kdo ne
- Proč vám ČRS nevylepí členskou známku
- Do kdy je nutné zaplatit členství v ČRS
- Proč jsou nyní na povolenky občas delší fronty
U povolenek na rok 2023 by mělo vrácení proběhnout do 15. ledna. S tím počítají všechny MO a měly by v následujícím týdnu mít alespoň jeden termín, kdy je kancelář MO otevřena. Pokud tedy nemají otevřeno nonstop, jako například v některých větších městech. V některých organizacích mají také schránky či jiný flexibilnější způsob, jak povolenky vybrat.
Rybáři mají povinnost povolenku odevzdat včas, i v případech, kdy má povolenka prodlouženou platnost. Například v Západočeském územním svazu povolenky z minulého roku platí až do 10. ledna, rybáři tak mohou ještě do středy rybařit bez nutnosti kupovat nové doklady.
Termín na vrácení je ale všude stejný. Do 15.1., přes to nejede vlak.
Vracení povolenek se dříve neobešlo bez vyplnění sumáře na zadní straně povolenky. Již druhým rokem ale ČRS má nové povolenky A4, které sumář nemají.
Rybáři s těmito povolenkami nemusí na konci roku nic řešit a povolenku prostě vrátí.
Kdo má ještě starou „harmoniku“, vyplnění sumáře se nevyhne. Návod naleznete zde. Od letoška se nové povolenky rozšíří mezi další rybáře a vyplnění sumáře po skončení platnosti povolenky se tak stane brzy historií.
Na zaplacení členství máte čas do konce dubna, povolenku si nemusíte brát hned
Většina rybářů si při vracení povolenky rovnou koupí novou. Není to ale povinné. Časové lhůty jsou poměrně vstřícné i pro ty, kdo mají po Vánocích hlouběji do kapsy a nechtějí utrácet za povolenku v zimě.
Důležité je neprošvihnout termín zaplacení členských příspěvků. Již řadu let v ČRS platí, že členský poplatek je možné zaplatit do konce dubna.
Tento termín by si měl rybář ohlídat, aby mu nezaniklo členství. Povolenku lze zakoupit později.
Cena členského příspěvku je v ČRS jednotná a stojí pro dospělé 700 Kč. Letos ovšem nedostanete tradiční členskou známku. Svaz papírové známky totiž zrušil a zaplacené členství se již pouze eviduje, známka se nevylepuje.
Kolik letos za povolenku zaplatíte? Podívejte se do přehledu cen povolenek na rok 2024.
Kromě ceny povolenky zaplatíte také zmíněný poplatek za členství. Dále pak může následovat poplatek za brigády, pokud si je neodpracujete.
V některých ÚS ČRS a v MRS se brigády již musí platit povinně. Výše poplatků se místně či regionálně liší. Někde členové platí ještě další příspěvky do různých fondů.
V některých případech rybáři zaplatí ještě jednou tolik, co dali za samotnou povolenku.
Ruší se rybářské lístky na 1 – 3 roky
Pokud nemáte doživotní rybářský lístek, tak si zkontrolujte jeho platnost. Bez platného RL lov není možný. V letošním roce se zúžila také nabídka lístků.
Rybářský lístek je nyní možno pořídit již pouze na 30 dní, 10 let a neurčito (doživotně).
V některých organizacích se tvoří fronty. Následkem zavádění systému RIS totiž výdej z různých důvodů nyní trvá v některých případech dlouho.
Většina rybářů mění povolenky právě nyní a vzniklý nápor se projevuje zdrženími. Byly případy, že se v minulém týdnu čekalo i několik hodin.
Čtěte také:
U nás vracíme do schránky a je to bez problémů