Rybářská povolenka online: kde objednáte hostovačku přes internet?

rybářská povolenka online

Přijet k vodě, zaplatit přes mobil povolenku a jít okamžitě chytat – tak může vypadat nákup povolenky v jednadvacátém století. Rybářská povolenka online je v některých zemích naprosto běžnou věcí.

V ČR si na svazové vodě zatím můžete papírovou povolenku pouze objednat. A to většinou jen jako hostovací a ne všude. Přesto ale taková možnost existuje.

Jaké povolenky lze pořizovat přes internet?

  • Nejčastěji hostovací povolenky pro jiné územní svazy ČRS, než ve kterých jste členy MO
  • Celosvazové povolenky ČRS a povolenky některých ÚS si mohou přes internet objednávat rybáři z MRS
  • K dispozici na internetu jsou také povolenky pro nečleny

Co je největší brzdou pro zavedení online povolenek? Je to legislativa. České zákony a vyhlášky, regulující sportovní rybolov, vydávání online povolenek v elektronické podobě prostě neumožňují.

Dokud se nezmění legislativa, tak se bez papírových povolenek neobejdeme.

povolenka 7500

Povolenka online ano, přijde vám ale poštou

Možnost zařídit povolenku online v ČR ale existuje. Avšak jen velmi omezeně, tam kde je svaz ochoten takovou službu poskytnout.

Některé subjekty svazu umožňují povolenku nakoupit přes webové stránky. Pořízení povolenky se trochu podobá nákupu v e-shopu.

Vyberete potřebný typ povolenky, zadáte své údaje (například také číslo RL), zaplatíte cenu s dopravou a pak nezbývá než počkat na doručení papírové povolenky až k vám.

Oproti elektronické povolence to má své mínusy, v mnohých situacích to ovšem představuje značný pokrok. Například při nákupu hostovacích povolenek, kdy shánění povolenky představuje často zbytečnou ztrátu času a projetý benzín navíc.

Síť výdejen povolenek totiž nebývá z nejhustších a tak nákup dopředu šetří čas i peníze. Povolenku online je takto ovšem nutné nakoupit se značným předstihem, neboť svaz do druhého dne většinou nedoručuje. Lhůty jsou někdy dosti dlouhé.

S příchodem RISu slibuje svaz rozšíření prodeje povolenek přes internet

Výše uvedené schéma objednávání papírových povolenek online by se mohlo v budoucnu více rozšířit.

Svaz slibuje, že díky systému RIS by rybář v blízké budoucnosti teoreticky nemusel podobné záležitosti řešit osobně, což by se mělo týkat také objednávky a vracení povolenek

Z informací z různých MO ale vyplývá, že mnohde aktuálně bojují spíše se systémem jako takovým, natož aby plánovali e-shop s povolenkami.

Přesto ale existují místa, kde si povolenku online objednáte už nyní. E-shopy s povolenkami totiž zavedli některé součásti svazu již před několika lety, nezávisle na novém svazovém systému. Je však pravdou, že takto pořídíte hlavně o povolenky hostovací.

Labe 14 Dolní beřkovice

Severočeský územní svaz ČRS

Na severu funguje prodej povolenek online již od roku 2021. Poslouží ale zejména rybářům odjinud pro objednání povolenky hostovací, mohou si al koupit třeba roční.

Členové severočeských MO mohou web využít k nákupu pouze krátkodobé povolenky, roční pořídí ve své organizaci.

Pro vyřízení objednávky je nutné nahrát scan (foto) své členské legitimace a RL. Platba není možná kartou – pouze převodem na účet či hotově při vyzvednutí na sekretariátu v Ústí n/L. Poštovné za doručení na vaši adresu činí 60 Kč.

rybářská povolenka online

Zakoupit si zde povolenku mohou také nečlenové svazu. Počítat však musí s jiným ceníkem a nutností vlastnit RL.

Objednávka se provádí na webu severočeského ÚS.

Jihočeské hostovací povolenky + trofejní revír Vltava 24

Hostovací povolenky online můžete objednávat na MP či P revíry v jižních Čechách. Opět jde o možnost pro členy odjinud.

Dále je zde v prodeji povolenka trofejní revír Vltava 24 u Českých Budějovic. Povolenky lze objednat s předstihem on-line pomocí žádosti na webu Jihočeského územního svazu ČRS.

K ceně se připočítává také poměrně vysoké poštovné a balné a vzhledem k rychlosti zpracování se doporučuje nákup minimálně 10 dní před plánovanou platností u krátkodobých povolenek.

Povolenky na Radě ČRS – hostovací ale i celosvazové povolenky pro rybáře z MRS

veslařský kanál v Račicích

Rada ČRS má na svých stránkách možnost objednání několika typů povolenek. Nejčastěji jde o hostovací povolenky na revíry Rady (jde například o Orlík, Veslařský kanál Račice atd).

Rybáře asi zaujme možnost objednávky celosvazových povolenek – pozor neplést s celorepublikovou!!!. Tuto možnost objednávky CS povolenky přes internet mají ale pouze členové MRS (nutné nahrát scan legitimace). Rybáři z ČRS si musí tuto povolenku koupit opět ve své MO.

*Pro členy MRS je většinou cenově výhodnější celorepubliková povolenka, která umožňuje rybolov v obou svazech. Její výdej letos provází kvůli RISu také nepříjemné změny, pořídit si ji letos mohou na 5 výdejnách v rámci MRS

Dále jsou na webu Rady ČRS opět k mání povolenky pro nečleny. Prodej povolenek naleznete zde.

Povolenky přes internet nabízí také některé MO

Pokroku vstříc jdou také některé MO, které nabízí možnost objednání povolenky online pro své členy, případně hostovací povolenky pro přespolní.

Opět se jedná o nákup klasické papírové povolenky, ovšem bez nutnosti fyzické návštěvy nebo jen s možností rychlého vyzvednutí objednané povolenky.

Způsoby řešení jsou různé, někde nemají ani eshop, nýbrž jednoduchý formulář a příslušné platební údaje pro zaslání peněz.

Soukromé či VIP revíry

U soukromých revírů jde při nákupu povolenky často spíše o rezervaci pobytu. Týká se to zejména kaprových vod, kde si rybář rezervuje konkrétní místo k lovu na příslušný termín.

Z hlediska thematiky prodeje povolenek online jsou ovšem zajímavé některé vody, které náleží ke státním rybářským revírům. Platí na nich ovšem zvláštní povolenky či na nich hospodaří jiné subjekty než ČRS nebo MRS.

Prodej povolenek online se údajně plánuje například pro revír Dyje 6, neboli Věstonickou nádrž. Objednat si povolenku online si již několik let můžete také na Otavu 6, což je pstruhový revír ve správě Klatovského rybářství. Povolenku je zde však nutné po skončení platnosti fyzicky vrátit do určené schránky v nedaleké obci.

Jak jsou na tom v zahraničí?

Rozhodně není pravidlem, že v zahraničí všude pořídíte povolenku přes internet. Výkon rybářského práva je v mnohých zemích regulován různě. V některých zemích Evropy se za rybaření na určitých vodách vůbec neplatí. Jinde mají systém poměrně rigidní.

Například v sousedním Rakousku jsou povolenky drahé a práva k lovu na určitých vodách bývají vázány například na pobyt v přilehlých luxusních ubytovacích zařízeních. Soukromé úseky vod mají také na britských ostrovech, kde navíc pro lukrativní vody (zejména lososové) platí omezení počtu rybářů na každý den. Rezervace online jsou ovšem možné.

švédsko

Naopak velmi snadný nákup karty opravňující k lovu mají v Nizozemí. Možnost nákupu povolenek přes internet je dostupná na mnohých jezerech ve Skandinávii a například lov mořských pstruhů a dalších ryb v oblíbeném Dánsku můžete provozovat téměř okamžitě po zaplacení kartou a bleskurychlém obdržení e-mailu s povolenkou.

Pobřeží Dánska

Čtěte také:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.