Rybáři stáli hodiny ve frontách na povolenku, na některé se nedostalo

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Sociální sítě zaplavují stížnosti na dlouhé fronty při výdeji povolenek. Někteří rybáři jsou také překvapeni, že letos nedostanou členskou známku, ačkoliv zaplatit za členství musí.

Zatímco fronty jsou následkem administrování složitého přechodu na nový systém RIS, nevylepování známky je věc dlouho dopředu avizovaná.

Nikdy se totiž neplatilo za samotnou známku, nýbrž za členství v ČRS. Zaplacení poplatku nyní bude evidováno v systému.

Papírové známky tak nebyly ani vytištěny, čímž se šetří náklady. Rybáři dostanou do legitimace tak maximálně „muří nohu“.

Někde vydávají povolenky v klidu, jinde se čeká dlouhé hodiny a řeší se zmatky v evidencích členů

Průtahy při vnášení členských údajů do nového systému RIS se očekávaly. Někde to jde celkem v klidu a rybář má doklady vyřízené za pár minut, jinde se v posledních dnech strhla doslova mela a na povolenku musíte vystát dlouhou frontu.

Zmínil se o tom například rybářský influencer Jakub Zeman (aka Kubák) z Hradce Králové. Ve svém včerejším videu popsal dlouhou frontu, kterou musel přetrpět.

Podobných zkušeností koluje po internetu více. Rybáři si stěžují také na nutnost čekání na ulici v deštivém a větrném počasí.

Pro úplnost je však nutné dodat, že určité čekání na povolenky je v tuto dobu poměrně běžné a bez front to mnohde nebylo ani v dřívějších letech.

Zejména to vázne tam, kde má MO jen omezené úřední hodiny. Letos se místy ale čeká násobně déle.

K velkým zdržením dochází například v některých z pražských organizací. Vyřídit doklady pro jednoho člověka tady výdejci trvalo kolem 15 minut!

Mnozí z čekajících to vzdali nebo byli odmítnuti a musí přijít znovu v jiném termínu.

Jinde v Praze ovšem zvládají lépe a členy odbavují téměř bez front. Z průzkumu dostupných informací od různých MO vyplývá, že čas kolem 5 minut na jednoho klienta není výjimečný v rámci celého ČRS.

Výdejci se pochopitelně s novým systémem teprve učí, za což je nemůže nikdo osočovat. Prostředí RISu prý navíc není úplně přehledné a uživatelsky přívětivé.

V kombinaci s prvotním vkládáním údajů to logicky vede ke zpožděním.

Až se systém rozběhne, měl by být potřebný čas kratší – běžné odbavení jednoho člena má trvat maximálně nižší desítky vteřin.

Některým rybářům nepřišel autorizační klíč pro přihlášení do systému

Každý člen ČRS také dostane možnost se do systému přihlásit. Členská sekce sice zatím není spuštěná, do budoucna zde ale naleznete svůj profil a získáte možnost využít plánovanou mobilní aplikaci. Optimistické odhady hovoří o jejím spuštění do jara.

Pro přihlášení do systému ovšem potřebujete autorizační klíč, který slouží k prvotnímu vstupu do systému. Ten obdržíte e-mailem po koupi nové povolenky.

Někteří rybáři si ovšem stěžují, že zatímco někomu e-mail přišel hned po návštěvě MO, oni na něj zatím marně čekají. E-mailové potvrzení o nákupu nové povolenky přitom dostali obratem.

Omylem přeřazeni do jiných MO

Při přechodu na nový systém se ukázalo, jaký zmatek panuje v členských evidencích. O chybnosti mnohých údajů neměl iluze téměř nikdo ve svazu. Někteří rybáři zde měli zcela fiktivní údaje, včetně nereálných dat narození a dalších nesmyslů.

Jedním ze smyslů RISu je přitom právě bezchybná evidence členů, kdy každý má svůj unikátní a správně vyplněný profil. Zamezí se tak například oblíbenému triku, kdy rybář se zabavenou povolenkou přeběhl někam jinam – kde se stal členem znovu a zařídil si nové doklady.

S nastolením pořádku v evidenci bude ale ještě dost práce. Po migraci dat do RISu někteří funkcionáři MO napravují chyby, kvůli nimž se v seznamu jejich členů zjevují rybáři z jiných MO a vlastní členové jsou evidováni jinde.

Čtěte také:

12 Comments

 1. Dnes jsme prodávali povolenky a členské v rámci výboru MO. Chystali jsme se na prodej pro členy. Zaplatil jsem členské a FRR, potvrzeni emailem dorazilo obratem. Koupil jsem si povolenky P a MP, emailem mi dorazilo potvrzení na tři povolenky. V RISU po kontrole mám zaplacené a vydané dvě povolenky. Tu třetí má kolega, ale nedostal potvrzení emailem, v RISU to je OK. Naše MO má 630 členů a polovina není v systému členy, navést je třeba znovu. Další problém jsou brigády, je třeba proklikat docela dost položek v kartách členů. Pokud by bylo vše navedeno jak má být tak to jde fakt super. Jediné řešení je pracovat na více počítačích, dnes trochu problém při načítání dat, přehlcení systém

 2. To jsou ty novoty je mě líto těch co maj zbytečne problémy strata času atd já to mám tak spadá pod rs bydlel jsem za Radotíně teď v Mělníku zůstal jsem dal u ryb svazu zjistil jsem že mělník požaduje brygady ale to je víc organizací ale u té co jsem tak jsem osvobozen jako důchodce no a ohledně nové ulovkovej lístek atd já to doklady posílám poštou vše mi viplni atd a na dobírku si to převezmu jestli to mám o týden 14dnu atd dostanu dyl mě to nevadí jsem v důchodu už 3rok k vodě si jdu v podstatě kdykoliv jiná situace byla zaměstnání takové že jsem byl rád že mám cca po 14 i víc dnech volno aspoň 35h a teď to rozdelte když jsemel i jiné povinnosti doufejme že už příští rok s povolenkama už to bude v pohodě lovu zdar

 3. Vydávali jsme zatím v jednom termínu, velké obavy ale nakonec to docela šlo.
  Vydávání je rychlé v případě, že je člen zaveden a má již průkazku s čárovým kódem.
  Zdržení vznikne při opravách údajů, tisku nové průkazky, atd.
  A uvědomte si, že někteří rybáři nakupují i pro své kamarády, nemůžete si měřit čas na jednoho člověka.
  Není to dokonalé, ale věřím že se to bude lepšovat.

 4. Je to pochopitelné, že tato úvodní fáze bude náročná. Navíc nějaké fronty byly i dříve. Kolega zažil u sebe v MO, že se systém zasekával a hlásil nějakou neznámou chybu, to už je pak problém větší, jelikož se nedá vydávat vůbec. Pak musí rybáře posílat domů, což je nemilé

 5. Já v Praze v Hostivaři vyměněno za 10 minut.
  A že jsem nedostal známku no tak jsem dostal razítko ryby. Za chvilku potvrzeno sistémem RIS že je vše zaplaceno. Jenom tipycký čech nechá vše na poslední chvilku a pak si jenom stěžuje. A co se týče povolenky jen tupec ji nedokáže přeložit do pouzdra a vyplnit alespoň se nemusí vyplňovat sumář.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.