Video: jak amur žere rákos + pár zajímavostí o něm

amur

Ahoj, rybáři a Petrův zdar všem ve spolek! Amur je velmi zajímavá ryba. Pochází z Číny a nejvýchodnější oblasti Ruska, odkud se rozšířila do Evropy a k nám.

Je to ryba, která dokáže působit blahodárně hlavně na zarostlých vodách. Živí se jako vegetarián a dovede na revíru spásat veškeré vodní rostlinstvo. To byl jeden z důvodů jeho introdukce na nové vodní plochy. Dokázal zatočit s trávou a zároveň se krmit na něčem jiném, než třeba kapr.

Amur dokázal žít ve vodě s kaprem, aniž by mu konkuroval a ubíral potravu. To znamenalo možnost významného a relativně snadného zvýšení produkce rybího masa na rybnících.

Pro nás rybáře se ale amur stal synonymem ceněné trofeje. Nejde jen o maso. Amur bílý je skutečný bojovník. Díky vysazování se mu u nás daří a dorůstá trofejních rozměrů.

V Rusku dokonce uvádí exempláře o délce 150 cm a váze přes 30 kg!

V našich podmínkách se každoročně chytí amuři přes 120 cm a hmotnost rybáři uvádějí kolem dvaceti kilo. Ze Slovenska existují zprávy i o třicetikilových rybách.

Tato ryba je velmi žravá. Můžeme se dočíst, že na 1 kilogram váhy může zkonzumovat až 2 kilogramy rostlin. V zahraniční literatuře se popisují případy, kdy amur žral posekanou trávu vhozenou do vody.

Jak amur uštípne kus rákosu

Amur má rád oždibování listů rostlin a stromů nahnutých k vodní hladině. Bez zaváhání sežere i rákos trčící z vody, což ukazuje video, jenž mě zaujalo:

Zapněte si video se zvukem

Díky své žravosti amur rychle roste. Za dobrých podmínek může nabrat až 15 cm za rok.

K rozmnožování dochází až po dosažení věku 8 let. Samice klade velké množství jiker, řádově miliony. Zde ovšem nastává problém.

Amur se přirozeně vytře jen stejnojmenné řece tvořící hranici Číny a Ruska nebo na jiných velkých čínských řekách. Jeho jikry neulpívají na trávě ani jiném substrátu nýbrž musí plavat volně ve vodě. Voda musí být poměrně teplá a jikry nesmí klesnout ze sloupce ke dnu.

Tyto podmínky dokážou zajistit jen asijské veletoky v jeho domovině, kde jsou jikry unášené silným proudem po dlouhou dobu, než dojde k vykulení.

V ČR takové podmínky nemáme a populace amura u nás závisí na umělé reprodukci. Díky tomu je amur bíly v Česku hojným i když nepůvodním druhem. Na rozdíl od tolstolobců i tolstolobiků není amura složité ulovit.

Nejčastěji je náhodným úlovkem při kaprařině. Lze se na něj ale zaměřit pomocí lovu na rostlinné nástrahy jako kukuřice a další či speciální boilie nebo pelety. Připravte si hodně krmení, amur dokáže spást opravdu hodně.

V Rusku je oblíbený lov na rákos. Na mnoha vodách se doporučuje cílit na amury podél břehu, podél něhož často proplouvají i trofejní exempláře.

V zimě amur příliš aktivní není. Zatímco na kapra máte dobrou šanci skoro celý rok, amur přes zimu příliš aktivity nemá a potravu přijímá sporadicky.

Další články:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.