Kapr 37,77 kg: nový polský rekord

kaprařina
Ilustrační foto: redakce

Kaprařina v Polsku je i přes blízkou polohu této sousední země pojmem u nás poněkud neznámým. Přesto se v Polsku daří lovit velké kapry. Důkazem je nedávný rekord, kdy došlo k ulovení kapra o váze 37,775 kilogramu!

Úspěšným rybářem je Krzysztof Lewandowski z Lędzin, jenž tuto rybu ulovil během jara. Zprávu o jeho úlovku přinesl také polský rybářský web Wiadomosci Wedkarskie.

Fotografie úlovku najdete na FB profilu rybáře:

Jak k úlovku rekordního kapra došlo:

„Vydali jsme se s mým synem Filipem vydali k nedaleké vodě na kaprařskou výpravu. Počasí bylo skvělé, skvěle jsme se bavili a trávili čas u vody. První kontakt s rybou skončil bez výsledku, do večera jsme neměli více záběrů, nebyly vidět ani známky jakékoliv aktivity kaprů. V podvečer jsme nasadili boilies vlastní výroby, které se nám již mnohokrát osvědčila a kterým důvěřuji. 

Před nocí jsme místo opět nakrmili, zbylo jen čekat. V klidu jsme večeřeli a začali se připravovat na spaní, když se náhle ozval jednotvárný zvuk pípáku na jednom z našich  prutů. Po zvednutí prutu jsem cítil neobvyklou váhu a neuvěřitelnou sílu ryby. Než jsem ji dokázal zastavit po prvním výpadu, ryba stihla z navijáku vytáhnout asi 100 m vlasce.

Uvědomil jsem si, že na prutu mám neobvyklý exemplář. Kapr plaval velkým obloukem až k břehu, bez jakýchkoli prudkých pohybů. Po několika minutách se v světle baterky poprvé ukázal obrys ryby. Nohy se mi podlomily. Ve čisté vodě jsme v plné kráse viděli obrovského kapra! Ještě několik výpadů a ryba důstojně, bez odporu, skončila v podběráku.

Nešlo o mého prvního velkého kapra, takže jsem si byl vědom, že tento kolos může vážit více než 30 kg. Pochybnosti byly rozptýleny, když jsme rybu začali vážit v saku. Ukazatel se zastavil na hodnotě kolem 38 kg. Absolutní šok a nevíra. Pro potvrzení hmotnosti ryby jsme ji zvážili na ještě jedné váze, kterou přinesl kamarád. Po zvážení saku a opětovném převážení ryby se hodnota zastavila na 37,775 kg (s již dříve odečtenou hmotností saku).

Zpráva o úlovku se samozřejmě rychle rozšířila, kolem mě se okamžitě shromáždilo hodně rybářů. Gratulovali mi, začaly padat názory, že je to nový polský rekord. Dodnes nemůžu uvěřit, že se mi podařilo chytit rybu, o které jsem vlastně ani nesnil. Tato výprava byla neuvěřitelným zážitkem, který si pamatuji do konce života. Rybu jsme fotili ve vodě. Někdo dokonce přitáhl šampaňské a podle tradice jsem byl poléván (několikrát!) vodou z kbelíku.

Chtěl bych poděkovat mé ženě, která mě vždy podporuje, synovi Filipovi, který se mnou jezdí od malička, a také tátovi, který je mým mentorem a který ve mně vzbudil lásku k rybaření“.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.